Likvidita akciových trhů se zhoršila
10.2.2021
6 min.
Jedním z problémů současných finančních trhů je dlouhodobě klesající průměrná okamžitá likvidita akciových trhů. I když v posledních měsících se likvidita akcií a především akciových opcí zlepšila díky přísunu kapitálu od retailových i institucionálních investorů, tak stále není celková likvidita na úrovních dosahovaných dříve. Čím je to způsobené? Jaké problémy může nižší likvidita vyvolat?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
S vyšší volatilitou likvidita trhů klesá
Údaje Goldman Sachs ukazují, že s rostoucí volatilitou na trzích klesá okamžitá likvidita při obchodování instrumentů. Následující obrázek ukazuje na ose X hodnotu indexu VIX, který měří očekávanou volatilitu a na ose Y je průměrná likvidita futures na S&P 500 na první BID-ASK ceně v milionech dolarů. Když je VIX nízký, tak mezi lety 2010-2014 se dalo na nejbližší ceně zobchodovat tento futures v objemu více než 70 mil. USD. V Období 2015 až červen 2020 to už bylo jenom 60 mil USD. Naopak při vysoké volatilitě v minulosti poklesla okamžitá likvidita pod 20 mil. USD. A v posledních pěti letech už byla okamžitá volatilita futures méně než 5 mil. USD. K tomu musíme připomenout, že objem kapitálu v akciích je rekordně vysoký.
Vývoj okamžité likvidity u futures na S&P 500 v posledních letech ilustruje i následující obrázek, který ukazuje likviditu nejenom v průběhu dne, ale i samostatně v posledních 30 minutách obchodování.
U akciových opcí likvidita stoupla
V uplynulých měsících se s růstem trhu zvedly zobchodované objemy akcií, viz následující obrázek pro index Nasdaq, což do značné míry souvisí s růstem zájmu drobných investorů, kteří nakupují jak samotné akcie, tak i ETF. Rekordní úrovně z let 2000 až 2002 jsou ale daleko.
A především se zvedly objemy obchodování s opcemi. Obchodování s opcemi na jednotlivé akcie se v posledních letech zněkolikanásobilo a momentálně tvoří v USA 38 % celkového obchodování s opcemi. Obchodování s opcemi na indexy a futures spíše stagnuje. U opcí na ETF také nastal nárůst. Na opčním trhu tedy likvidita stoupla. Na druhé straně nárůst se koncentroval do několika nejznámějších akcií, jako jsou Tesla, Apple, Microsoft či další známé firmy.
Přísná regulace tvůrců trhu a nástup ETF snižují likviditu
Důvodů nižší okamžité likvidity u futures a méně známých opcí je hned několik. Především se výrazně zpřísnila regulace tvůrců trhu po krachu v roce 2009. Banky musí při této činnost vázat více kapitálu. Mnohdy je pro ně atraktivnější věnovat se tradičnímu komerčnímu bankovnictví. Na trh sice vstoupily menší neregulované subjekty, ale ty jenom částečně nahradily pozice velkých bank.
Druhým důvodem je postupný přesun kapitálu do pasivně orientovaných fondů z aktivně řízených fondů. Pasivní fondy se snaží o co nejpřesnější kopírování indexu a tedy zavíracích cen daného dne. Proto soustředí obchodování zejména do posledních minut dne.
Postupný růst objemu obchodování za zavírací cenu dne ukazuje následující obrázek. V roce 2010 tvořily market on close pokyny typicky 1 % denního objemu. Teď už tvoří v průměru 5 % a při rebalancování indexů to může být až 25 % denního objemu obchodování.
Nižší likvidita může akcelerovat tržní pohyby
Pro drobného investora je samozřejmě okamžitá likvidita na akciových trzích stále obrovská. Velcí institucionální investoři si ale musí dávat pozor, jak posílají své pokyny na burzu. Nešťastné „uklepnutí“ může skokově pohnout cenou.
Nižší likvidita může také přivodit problémy, pokud se na trh dostaví nečekaná informace a najednou budou chtít investoři masivně prodávat pozice. V minulosti tvůrci trhu dokázali zpomalit výprodeje tím, že nadále kótovali nákupní pokyny. Teď jsou mnohem opatrnější, a pokud ucítí výraznou změnu sentimentu, tak mohou své objednávky rychle stáhnout. V daném momentu nemusí být k dispozici dostatek protistran ochotných nakoupit.
Investoři by se měli minimálně psychicky připravit na možnost krátkodobých nárazových změn cen akcií. Nejlepší je pro ně zaměřit se na dlouhodobou držbu a dodržování strategického plánu investic. Zkušenější investoři mohou pak využít i zajišťovací techniky s cílem ochránit portfolia proti erupci volatility.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.
10.2.2021
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou pozici technologického lídra?
Nvidia zveřejnila své finanční výsledky, které znovu potvrdily její klíčovou roli na trhu a ...
Více informací22.11.2024
3 min.
Rozbor BTC strategie Microstrategy: co vygenerovalo výnos 930 % za 1 rok
Akcie Microstrategy posílily za rok o 930 %. Jakou strategii má společnost? Co to jsou konvertibilní ...
Více informací21.11.2024
7 min.
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Napsat komentář