Čínská ekonomika, její transformace a dopad dohody RCEP
23.12.2020
5 min.
Navzdory tomu, že pochopitelně čínský koronavirus nejvíce zasáhl Čínu, tak čínská ekonomika se dokázala velmi rychle zotavit. Světová banka očekává v roce 2020 růst čínské ekonomiky o 2 % a v roce 2021 by měla pak ekonomika této země vzrůst o 7,9 %. Pokud se podíváme na graf níže, tak od roku 2000 se HDP Číny zvedlo čtyřnásobně. Jednoznačně tedy Čína z této krize vyjde jako vítěz.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Čína už je nyní na prvním místě z hlediska HDP přepočteného dle parity kupní síly a v roce 2030 by už měla být jednoznačně největší ekonomikou světa. Ekonomický a potažmo politický rozmach komunistické Číny nahání demokratickým západním zemím hrůzu. Nicméně západ si může za tento vývoj sám, jelikož v devadesátých letech řada politických představitelů a korporací ze západu upřednostnila krátkodobý až střednědobý „management“ s vidinou rychlých zisků, když došlo k přesunutí výroby do Číny. Tím si tedy západ namířil zbraň sám proti sobě.
Jak ilustruje následující graf, Čína se stala největší „fabrikou“ světa, když se její podíl zvýšil nad 27 %, přičemž v roce 2004 měla Čína podíl na světové průmyslové výrobě jenom na úrovni 9 %.
Navzdory všem Trumpovým opatřením Čína má s USA rekordně vysoký přebytek obchodní bilance.
Obecně se postoj vůči Číně ve všech vyspělých zemích zhoršil. Nejenom kvůli sporům skrz duševní vlastnictví, ale také zejména kvůli potlačování lidských práv skrz Ujgury a politické vězně, kteří jsou posíláni do táborů. Podle údajů amerického ministra zahraničí Pompea existuje také mnoho důkazů o tom, že koronavirus pochází z laboratoře v čínském Wu-chanu.
Čína se dlouhodobě snaží o přeorientování ekonomiky na spotřebitelský model. To se jí povedlo mezi lety 2012/2013, kdy čínskou ekonomiku začaly táhnout především služby. Tento model ekonomiky bude i nadále pokračovat, nicméně koronavirus komplikuje snahy podpořit domácí poptávku.
Pokud jde o nezaměstnanost, tak se zdá, že ta již dosáhla svého vrcholu a vrátila se na předpandemickou úroveň. Jak je patrné z grafu č. 8, tak se také obnovila průmyslová výroba. Sektor služeb se rovněž bude postupně zotavovat s tím, jak brzy začne vakcinace Číňanů.
Na podzim v rámci summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) byla uzavřena největší dohoda o volném obchodu zvaná RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership). Dohoda zahrnuje celkem 15 zemí, mezi které patří Čína, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie či Nový Zéland a dalších 10 členských států ASEAN. Členem této dohody však není Indie. Ta uvedla, že po otevření trhu by se zvýšil její obchodní deficit s Čínou.
Jinak RCEP zahrnuje celkem 2,2 miliardy obyvatel a členské země pokrývají celkem 28 % globálního zahraničního obchodu a 30 % globálního HDP. Jedná se tedy o největší obchodní blok na světě. Cílem RCEP je odstranit některé překážky na trhu, jakožto například cla, a usnadnit tak vývoz výrobků z Číny. Čili dohoda stanovuje podmínky obchodu se zbožím a službami, řeší přeshraniční investice a stanovuje nová pravidla v zásadní oblasti e-commerce a duševního vlastnictví. Jednoznačně dohoda je klíčová zejména pro Čínu, neboť právě tato země se stává jedním z největších hráčů na poli globalizace a současně si tedy upevňuje vliv na tvorbu pravidel regulujících zahraniční obchod. Řada politologů hovoří o takzvaně „čínském století“, kdy dohoda RCEP zvýrazňuje rostoucí vliv Pekingu a dochází tak k nové orientaci v globální ekonomice. Pro země, které nejsou signatáři dohody, hrozí, že naopak signatáři dohody RCEP začnou více obchodovat mezi sebou a sníží dovoz ze zemí mimo tuto dohodu. Zároveň nadnárodní společnosti by nízké obchodní bariéry mohly motivovat nepřesouvat výrobu z Asie do USA. Jednoznačně tedy tato dohoda pomůže Číně k ještě rychlejšímu zotavení ekonomiky po pandemii.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.
23.12.2020
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat

Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?

Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář