Finlord Sněmovna financí

Čínská ekonomika, její transformace a dopad dohody RCEP

23.12.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
ekonomika číny

Navzdory tomu, že pochopitelně čínský koronavirus nejvíce zasáhl Čínu, tak čínská ekonomika se dokázala velmi rychle zotavit. Světová banka očekává v roce 2020 růst čínské ekonomiky o 2 % a v roce 2021 by měla pak ekonomika této země vzrůst o 7,9 %. Pokud se podíváme na graf níže, tak od roku 2000 se HDP Číny zvedlo čtyřnásobně. Jednoznačně tedy Čína z této krize vyjde jako vítěz.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

čínská ekonomika koronavirus

 

Čína už je nyní na prvním místě z hlediska HDP přepočteného dle parity kupní síly a v roce 2030 by už měla být jednoznačně největší ekonomikou světa. Ekonomický a potažmo politický rozmach komunistické Číny nahání demokratickým západním zemím hrůzu. Nicméně západ si může za tento vývoj sám, jelikož v devadesátých letech řada politických představitelů a korporací ze západu upřednostnila krátkodobý až střednědobý „management“ s vidinou rychlých zisků, když došlo k přesunutí výroby do Číny. Tím si tedy západ namířil zbraň sám proti sobě.
Jak ilustruje následující graf, Čína se stala největší „fabrikou“ světa, když se její podíl zvýšil nad 27 %, přičemž v roce 2004 měla Čína podíl na světové průmyslové výrobě jenom na úrovni 9 %.

 

průmyslová výroba v Číně Eva Mahdalová Finlord

 

Navzdory všem Trumpovým opatřením Čína má s USA rekordně vysoký přebytek obchodní bilance.

 

Obchodní bilance USA a Čína Eva Mahdalová

 

Obecně se postoj vůči Číně ve všech vyspělých zemích zhoršil. Nejenom kvůli sporům skrz duševní vlastnictví, ale také zejména kvůli potlačování lidských práv skrz Ujgury a politické vězně, kteří jsou posíláni do táborů. Podle údajů amerického ministra zahraničí Pompea existuje také mnoho důkazů o tom, že koronavirus pochází z laboratoře v čínském Wu-chanu.

 

západ a čína Eva Mahdalová Finlord

 

Čína se dlouhodobě snaží o přeorientování ekonomiky na spotřebitelský model. To se jí povedlo mezi lety 2012/2013, kdy čínskou ekonomiku začaly táhnout především služby. Tento model ekonomiky bude i nadále pokračovat, nicméně koronavirus komplikuje snahy podpořit domácí poptávku.

 

Pokud jde o nezaměstnanost, tak se zdá, že ta již dosáhla svého vrcholu a vrátila se na předpandemickou úroveň. Jak je patrné z grafu č. 8, tak se také obnovila průmyslová výroba. Sektor služeb se rovněž bude postupně zotavovat s tím, jak brzy začne vakcinace Číňanů.

 

transformace čínské ekonomiky

čínskou ekonomiku táhnou služby

 

Na podzim v rámci summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) byla uzavřena největší dohoda o volném obchodu zvaná RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership). Dohoda zahrnuje celkem 15 zemí, mezi které patří Čína, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie či Nový Zéland a dalších 10 členských států ASEAN. Členem této dohody však není Indie. Ta uvedla, že po otevření trhu by se zvýšil její obchodní deficit s Čínou.
Jinak RCEP zahrnuje celkem 2,2 miliardy obyvatel a členské země pokrývají celkem 28 % globálního zahraničního obchodu a 30 % globálního HDP. Jedná se tedy o největší obchodní blok na světě. Cílem RCEP je odstranit některé překážky na trhu, jakožto například cla, a usnadnit tak vývoz výrobků z Číny. Čili dohoda stanovuje podmínky obchodu se zbožím a službami, řeší přeshraniční investice a stanovuje nová pravidla v zásadní oblasti e-commerce a duševního vlastnictví. Jednoznačně dohoda je klíčová zejména pro Čínu, neboť právě tato země se stává jedním z největších hráčů na poli globalizace a současně si tedy upevňuje vliv na tvorbu pravidel regulujících zahraniční obchod. Řada politologů hovoří o takzvaně „čínském století“, kdy dohoda RCEP zvýrazňuje rostoucí vliv Pekingu a dochází tak k nové orientaci v globální ekonomice. Pro země, které nejsou signatáři dohody, hrozí, že naopak signatáři dohody RCEP začnou více obchodovat mezi sebou a sníží dovoz ze zemí mimo tuto dohodu. Zároveň nadnárodní společnosti by nízké obchodní bariéry mohly motivovat nepřesouvat výrobu z Asie do USA. Jednoznačně tedy tato dohoda pomůže Číně k ještě rychlejšímu zotavení ekonomiky po pandemii.

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

23.12.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.