Finlord Sněmovna financí

Facebook: výsledky za Q3 2020 a virtuální realita

20.11.2020

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
facebook virtuální realita

Facebook v rámci výsledkové sezóny za Q3 2020 překonal očekávání. Podívejte se na to, jak se Facebooku daří během koronavirové krize a na plány ohledně virtuální reality.

 

Pandemie spolu s lockdowny a nejistá budoucnost zpočátku vedla mnoho inzerentů k omezení výdajů za reklamu, nicméně díky postupnému otvírání a zotavování ekonomik už inzerenti více investují do reklamy na sociálních sítích, což se pozitivně projevilo i na výsledcích Facebooku.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Facebooku ve 3. čtvrtletí 2020 vzrostly meziročně tržby o 22 % na 21,5 miliardy USD, čímž překonal očekávání na úrovni 19,8 miliardy USD. Nejvyšší tržby Facebook generoval ve 3. čtvrtletí dle regionů v USA a Kanadě (10,1 miliardy USD), Evropě (5,1 miliardy USD), Asii a Pacifiku (4,2 miliardy USD) a následně ve zbytku světa (1,9 miliardy USD). Do budoucna se očekává, že tržby potáhne Asie, kde ještě Facebook má víceméně pole neorané. Facebook generuje přes 90 % tržeb z reklamy. Zbytek je z jiných služeb, například z Oculus Rift.

 

facebook

 

Ve třetím čtvrtletí 2020 stoupl počet uživatelů Facebooku na 2,74 miliardy, což je meziroční nárůst o 12,3 %. Pokud se podíváme na data ohledně denních uživatelů, tak v rámci regionů, konkrétně v USA a Kanadě, došlo v mezičtvrtletnímu poklesu denních uživatelů ze 198 milionů na 196 milionů, ale na druhou stranu společnost zaznamenala vyšší tržby na uživatele v tomto regionu.

 

Facebook Eva Mahdalová

 

Ve druhém kvartále 2020 společnost pokořila další milník v počtu měsíčních aktivních uživatelů ve svých službách. Měsíční aktivní uživatelé Facebook, Instagram, Messenger a WhatsApp přesáhly 3 miliardy uživatelů. Ve Q3 2020 činil počet měsíčních aktivních uživatelů 3,21 miliardy. Tržba na uživatele se ve Q3 2020 dostala na 6,76 USD a je tedy výše než v kvartálech před koronavirovou krizí, kromě tedy mimořádného posledního čtvrtletí 2019.

 

facebook eva mahdalová finlord

 

Meziročně se společnosti Facebook v Q1 a Q2 2020 zvýšila provozní marže, nicméně v meziročním srovnání je ve Q3 2020 provozní marže nižší. Společnosti se také v letošním roce mezikvartálně zvýšila provozní marže z 32 % ve Q2 2020 na 37 % ve Q3 2020. Nicméně za nižší provozní marží v letošním roce stojí rostoucí náklady. Jde o to, že každý kvartál Facebooku rostou přímé náklady a náklady na marketing a prodej a na výzkum a vývoj.

 

provozní marže

 

Čistý zisk pak činil ve Q3 2020 7,8 miliardy USD. Společnost Facebook získala daňový bonus ve výši 900 milionů USD v souvislosti s rozhodnutím kapitalizovat výdaje na výzkum a vývoj. Bez daňového bonusu by byl čistý zisk mírně pod 7 miliardami USD. Nicméně, tím by se i tak dostal čistý zisk na úroveň před koronavirovou krizí.

 

 

facebook čistý zisk

 

Zisk na akcii také roste. Ve třetím čtvrtletí 2020 činil zisk na akcii 2,71 USD. Bez daňového bonusu by byl zisk na akcii o 0,31 USD nižší.

 

zisk na akcii

 

Na grafu níže je tržní podíl na digitální reklamě. Google má největší tržní podíl na digitální reklamě a hned za ním následuje Facebook. Významně roste tržní podíl na digitální reklamě také Amazonu, jelikož má své platformy, které se stávají čím dál tím víc oblíbenější, což ještě více umocnil příchod pandemie.

 

facebook reklama

 

V příštích několika letech má Facebook v plánu vyvíjet zařízení pro virtuální realitu, kdy konkrétně chce prodat 10 milionů VR setů pro spotřebitele. Divize výroby VR pak bude soběstačná, protože počet zákazníků už bude dostatečně velký na to, aby se developerům ekonomicky vyplatilo vyrábět aplikace a hry pro Oculus platformu.

 

Výborné na Facebooku je to, že nemá žádný dluh a dokáže velmi rychle dělat akvizice konkurenčních firem, které by mohly ohrozit jeho postavení. Podobně jako Instagram, který Facebooku šlapal na paty a pak jej Facebook jednoduše koupil, aniž by se zadlužil, jelikož Facebook disponuje velkou hotovostí. Facebook má skutečně atraktivní byznys, který je založený na příbězích obyčejných lidí. Díky tomu mohou firmy svou reklamu nádherně zacílit na své potenciální zákazníky, jelikož uživatelé osobní data nenuceně dávají tomuto gigantu zdarma k dispozici. Rozhodně je Facebook společnost, která má své dominantní postavení na trhu a fundamentálně nadále zůstává silnou korporací.

 

Do akcií či sektorů mohou investovat i drobní investoři. Přístup na finanční trhy se v posledních letech značně zjednodušil. V analýzách jsme se věnovali několika brokerům, kde si lidé mohou snadno odkládat peníze stranou a investovat je do stabilních finančních aktiv. Lynx (analýza ZDE) a Saxo Bank (analýza ZDE) jsou všechno velmi spolehlivé instituce, kde lze snadno nakupovat akcie či široce diverzifikovaná ETF (burzovně obchodované fondy).

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

20.11.2020

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

28.11.2020 POŘÁDÁ XTB ONLINE INVESTIČNÍ KONFERENCI. PŘIHLASTE SE ZDARMA.