Finlord Sněmovna financí

Rozhovor: investice na opPORTUnity a úpis akcií Pilulka

14.10.2020

10 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Pilulka.cz investice Eva Mahdalová Finlord

Společnost WOOD & Company připravila veřejný úpis akcií sítě lékáren Pilulka. Pro usnadnění nákupu akcií zároveň spustila delší dobu připravovanou platformu opPORTUnity. Akcie Pilulky mohou investoři přes tuto platformu nakoupit zdarma. Spuštěním aplikace se rozšiřuje ekosystém Portu (Portu a Portu Gallery) o další segment investičních příležitostí. Prospekt, finanční analýzu, due diligence, manažerskou prezentaci a další dokumenty k IPO společnosti Pilulka či celé platformě opPORTUnity si mohou investoři přečíst na webových stránkách. Na dotazy ohledně platformy opPORTUnity nám odpověděl Radim Krejčí, který celý tým Portu vede. Na dotazy k IPO nám odpověděla Pilulka.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál další podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Jak funguje propojení existujícího účtu na Portu s účtem opPORTUnity? Musí investoři projít registračním procesem znovu?

 

Stávající investoři nemusejí procházet registračním procesem znovu, na nové platformě opPORTUnity jim funguje stejné přihlašovací jméno i heslo, jako na Portu. Je potřeba pouze projít specifickým investičním dotazníkem, který má 8 otázek a jeho vyplnění zabere cca 5 minut. Vše je kompletně online a zdarma, včetně pokynu na úpis akcií Pilulky.

 

Úpis akcií Pilulka končí 20.10.2020 ve 12 hod. Jakou rezervu by si měli investoři ponechat, aby úpis stihli, pokud ještě nemají vůbec žádný účet u Portu? Kolik v průměru trvá schválení investora, případně připsání prostředků na jeho účet u Portu?

 

Noví investoři musí počítat s tím, že jim musíme nejprve stihnout otevřít účet a ověřit jejich identitu. To nám aktuálně trvá v pracovní době 2 až 3 hodiny. Také je třeba počítat s tím, že je nutné nabít si „peněženku“ pro nákup akcií Pilulky. V tomto směru jsme udělali velký pokrok, umíme přijímat instantní bankovní převody, takže připsání vkladu u ověřeného klienta trvá max. 5 minut. Tedy pokud investor peníze nepošle z neověřeného účtu a nebo z banky, která neumí okamžité platby. Takže ideální je, když má investor účet připravený a nabitý zhruba den předem. Samotný pokyn už potom může naklikat třeba pár minut před 12. hodinou.

 

Můžete uvést, jak velký je předběžný zájem o akcie Pilulky podle dosavadního průběhu?
Zájem je velmi silný, pražská burza otevřela objednávkovou knihu, takže to vypadá, že emise bude spíše přeupsaná. Také je vidět, že velká většina pokynů je na maximální ceně 424 Kč. Ze zkušenosti navíc víme, že velkoobjemové pokyny mohou přijít až poslední den. Takže očekáváme megaúspěch IPO Pilulky.

 

Poznámka Finlord.cz: Objednávková kniha k 14.10.2020 k 17 hod.: I při přeupsání získají akcie ti investoři, kteří do aukce podali poptávku na aukční ceně (ta už se rovná ceně 424 Kč). Počet získaných akcií se jenom proporcionálně krátí mezi všechny investory, jelikož Pilulka nabízí maximálně 800 tisíc kusů. Už teď jsou na maximální ceně 424 Kč za kus objednávky v objemu více než 800 tisíc kusů.

 

Účet na OpPORTUnity si můžete založit ZDE. Účet na Portu lze zaregistrovat ZDE.

 

 

Pilulka IPO burza

 

Jaké jsou technické parametry obchodování s akciemi Pilulky před IPO a po IPO s ohledem na budoucí likviditu?

 

V rámci úpisu je možné podávat pokyny na nákup celých lotů akcií. Jeden lot byl stanoven na 80 kusů akcií, takže se dá nakupovat v násobcích 80 kusů. Po úspěšné primární emisi bude možné od 26. října obchodovat s akciemi Pilulky na trhu Start pražské burzy. Opět se obchoduje v lotech a v tzv. aukčním systému burzy. Likvidita na Startu bývá velmi nízká, nejvíce se obvykle obchoduje právě v prvních dnech po skončení úpisu. Proto Pilulku doporučujeme spíše dlouhodobým investorům, akcie není vhodná na spekulace. Dobrou zprávou je, že management Pilulky deklaroval záměr dostat akcie společnosti na likvidní hlavní trh pražské burzy v horizontu cca 2 let.

 

V čem je Pilulka unikátní a proč by investoři měli investovat právě do této společnosti? V čem má Pilulka přidanou hodnotu oproti jiným sítím lékáren, jako jsou kupříkladu Dr. Max a Benu?

 

a. Pilulka je největší digital first společností operující na lékárenském trhu a největší zásilkovou online lékárnou v České republice a na Slovensku. Od roku 2018 společnost působí taktéž v Rumunsku a v roce 2021 plánuje vstup na maďarský trh. Pilulka je připravena replikovat svůj obchodní model i v dalších zemích střední a východní Evropy.

 

b. Na rozdíl od společností Dr. Max a Benu se Pilulka v první řadě soustředí na rozvoj svých online aktivit, nikoliv na budování sítě kamenných lékáren. Tato strategie se zásadně promítá do struktury společnosti, jejíž páteří je manažerský tým s unikátními zkušenostmi ze sektoru e-commerce a interní IT oddělení, jež vyvíjí a spravuje všechny klíčové systémy společnosti. Pilulka určuje trendy v internetovém prodeji léků, jako první na trhu umožnila nákup lékárenského zboží přes mobilní aplikaci a zavedla doručování zboží zakoupeného v internetovém obchodu vlastními Pilulka auty až domů k zákazníkovi již od 60 minut po vytvoření objednávky.

 

c. Pilulka se řadí mezi nejrychleji rostoucí společnosti v regionu střední a východní Evropy. V letech 2015 – 2019 rostly tržby Pilulky v průměru o 58 % ročně v souladu s byznys plánem, který se managementu daří dlouhodobě naplňovat. Pilulka se již několikrát úspěšně umístila v soutěži Deloitte Technology Fast 500.

 

d. Zakladatelé Pilulky, Petr a Martin Kasovi, jsou vizionáři, kteří v minulosti úspěšně vybudovali jeden z největších e-commerce retailů v České republice a na Slovensku (kasa.cz, hej.sk) a definovali regionální e-commerce prostředí.

 

e. Očekávaná deregulace v oblasti internetového prodeje předpisových léků (tzv. Rx-online) v České republice, Slovensku a Rumunsku může vést k dalšímu skokovému nárůstu tržeb Pilulky. Pilulka jako lídr digitalizace s širokou zákaznickou bázi může na uvolnění zásadně profitovat.

 

f. Pilulka se stala v době pandemie koronaviru naprosto klíčovým hráčem na poli dodávek léků a zdravotnického zboží. Jakožto spolehlivý subjekt v segmentu zdravotnictví výrazně participovala na zvýšených prodejích lékárenského zboží v průběhu koronakrize.

 

 

V čem konkrétně je Pilulka technologicky inovativní?

 

Pilulka si udržuje náskok před konkurencí díky technologicky zaměřenému vedení a silnému internímu IT týmu, jež vyvíjí a spravuje všechny klíčové systémy Pilulky. Internetový obchod společnosti z interní dílny je uživatelsky velmi přívětivý k zákazníkovi, Pilulce umožňuje flexibilně reagovat na aktuální tržní trendy a zajišťuje nadstandardní konverzní poměr. Mobilní aplikace, taktéž z vlastní dílny, nabízí obdobný rozsah služeb jako internetový obchod. Back-office informační systém řídí a propojuje veškeré interní a externí systémy a pomáhá s řízením vztahů se zákazníky.

 

Jak hodlá Pilulka více motivovat starší generace 45 let a více (kde je spotřeba léků a vitamínů nejvyšší) nakupovat online?

 

Vzhledem k šíři sortimentu, který Pilulka nabízí, se podíl zákazníků v tomto věku neustále zvyšuje. Podle vyjádření managementu Pilulky zákazníkem není primárně člověk, který potřebuje pouze léky nebo doplňky stravy, ale každý, kdo aktivně řeší své zdraví a zdraví své rodiny.

 

Pilulka hodlá expandovat do Maďarska a Rumunska. Proč si Pilulka vybrala právě tyhle země pro expanzi? Hodlá Pilulka někdy v budoucnu expandovat i na blízký polský trh, kde je téměř 38 milionů obyvatel a relativně vysoký podíl nákladů lidí na léky? Nebo naopak do jižní nebo západní Evropy, kde je trend stárnutí obyvatel značný (viz. Itálie)?

 

Pilulka vstoupila do Rumunska v rámci joint-venture s lokálním partnerem, jež na rumunském lékárenském trhu působí dlouhodobě a mimo jiné v minulosti provozoval místní síť kamenných lékáren. Toto spojení umožnilo Pilulce získat lokální know-how a výrazně participovat na deregulaci internetového prodeje nepředpisových léků, jež na rumunském trhu proběhla v roce 2018.

 

Vstup na maďarský trh v roce 2021 se jeví jako strategický krok, neboť rozšiřuje působení společnosti ve středoevropském regionu. Navíc, v první fázi rozvoje maďarského internetového obchodu bude možné obsluhovat lokální zákazníky ze skladu Pilulky na Slovensku, bez nutnosti v zemi vytvářet kompletní logistické a distribuční zázemí.

 

Management Pilulky momentálně nepřipravuje expanzi na další středoevropské či západoevropské trhy a aktuální byznys plán společnosti s takovou expanzí ani nepočítá. Ve střednědobém horizontu však Pilulka bude usilovat o rozšíření své platformy na další trhy.

 

Existuje časový odhad, kdy by mohla nastat deregulace v oblasti internetového prodeje předpisových léků?

 

Aktuálně není možné učinit kvalifikovaný časový odhad deregulace v oblasti internetového prodeje předpisových léků. Datum přijetí potřebné legislativy je podmíněno délkou legislativního procesu.

 

Společnost Pilulka uvádí, že získané prostředky chce použít na další rozvoj. Proč si Pilulka nezvolila cestu emise dluhopisů nebo žádosti o bankovní úvěr? Podobně jako to udělal Rohlik.cz. Dle prospektu má například revolvingový úvěr v objemu 20 mil. Kč sazbu 1M PRIBOR + 2,54 %, což je celkem 2,84 %.

 

Navýšení kapitálu skrze emisi akcií na trhu START pražské burzy poskytuje Pilulce větší flexibilitu během období výrazného růstu na penetrovaných trzích a expanze na nové trhy. Pilulka tak může veškeré prostředky získané ze své provozní činnosti věnovat na vlastní rozvoj a nikoliv na splácení dluhových závazků. Současně, kapitálově náročný je aktuálně především rozvoj zahraničních poboček, jež nelze financovat z bankovních úvěrů sjednaných na úrovni české mateřské společnosti.

 

Při pohledu na finanční plán Pilulky je zřejmé, že výrazně stoupnou náklady na sklady. Jejich podíl na tržbách by měl zůstat na úrovni 4,5 %. I jiné e-commerce společnosti budou v nejbližších letech sklady více poptávat. Nepřipravujete na opPORTUnity nějaký projekt investice do skladových prostor?

 

Na opPORTUnity připravujeme další zajímavé projekty. Skladové prostory jsou něco, co si pozornost určitě zaslouží, pouze v tomto okamžiku je v plánu nemáme. Chystáme se ale investorům nabídnout například projekty z oblasti energetiky a nemovitostí.

 

Předpokládáme, že na opPORTUnity budou už zaběhlé společnosti. Podle jakých parametrů si budete emitenty a projekty vybírat?

 

Většinou půjde o společnosti, které již normálně fungují, ale chtějí třeba expandovat. Nepůjde primárně o start-upy. Ale nebudou to jen společnosti, mohou to být i samostatné investiční a finanční projekty. Společným jmenovatelem všech příležitostí bude to, že projdou hloubkovým auditem WOOD & Company, že WOOD na těchto projektech finančně nebo manažersky participuje, zkrátka řečeno, že by za ně dal ruku do ohně.

 

V čem bude platforma opPORTUnity jiná oproti ostatním platformám?

 

Právě v tom, jaké projekty se na ní budou objevovat. Nebude to typická výkladní skříň, kde bude moci emitovat kdokoliv. Budou to projekty, které jsme pečlivě prověřili a za kterými si stojíme. My říkáme investorům – máme tu něco zajímavého, dosud do toho investovali „velcí kluci“ a vy nyní do toho můžete jít s námi.

 

Dá se říct, kolik různých projektů by se na opPORTUnity mohlo v budoucnosti objevit? Třeba v horizontu 12 měsíců?

 

V horizontu 12 měsíců očekávám 6 až 10 projektů nebo-li investičních příležitostí.

 

Účet na OpPORTUnity si můžete založit ZDE. Účet na Portu lze zaregistrovat ZDE.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

14.10.2020

10 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA LYNX BROKER