Finlord Sněmovna financí

Finlord investice v září 2020: -0,9 %

8.10.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord portfolio 202009

Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v září pokles hodnoty o 0,9 %. Pokles na akciových trzích byl poměrně výrazný zejména v první polovině měsíce. Technologický NASDAQ ztratil až 14 %. Širší index S&P 500 měl v průběhu měsíce znehodnocení až o 9 %. Koncem měsíce pak nastalo částečné zotavení. Jelikož naše portfolio zajišťujeme proti krátkodobým poklesům, tak jsme zaznamenali mnohem menší výkyvy. I teď počátkem října sledujeme obnovování optimismu na akciových trzích. Z hlediska sezónnosti bývá čtvrtý kvartál pro akcie dle historických údajů velmi výnosný. Samozřejmě ne vždy se historická sezónnost naplní, viz poslední kvartál 2018, kdy akcie propadly až o 20 %.

 

Fundamentální situace ve světě se nemění. Centrální banky i vlády pokračují v záchranných opatřeních, které ale nejvíce pomáhají investorům do firem, akcií, nemovitostí či případně drahých kovů. K nejchudším vrstvám obyvatel se dostává jenom zlomek pomoci. Finanční situace firem se zlepšuje a také rostou odhady do budoucnosti. A to nejenom ve světě, ale i v české kotlině. Prezentační materiály k nedávným či současným veřejným nabídkám na pražské akciové burze srší takovým optimismem, že by američtí analytici kouleli očima. Ale budiž, klidně můžeme být optimističtí. Jen bychom v rámci optimismu preferovali konzistentní očekávání. V kontextu pozitivních předpovědí bychom pak volili investici do jiných růstových společností, které už teď dosahují vysokou ziskovou marži.

 

Postupně se uvolňují evropské kreditní trhy a celý P2P sektor se dostává do normálu. Dokonce se podle posledních údajů zdá, že několik platforem či poskytovatelů půjček vyjde z celé koronakrize ještě v silnějším postavení, než před krizí. Vývoji a stěžejním informacím z této oblasti se budeme věnovat v nejbližších dnech v samostatném shrnutí.

 

Celé naše portfolio mohou klienti sledovat ve službě Portfolio Manažer. Pro kvalifikované investory je k dispozici i fond Slavic Capital, který je postaven na stejných investičních strategiích jako soukromé portfolio.

 

Finlord investice: jak dopadlo září?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 0 až 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Platformy Lendy a FundingSecure upadly do insolvence, Moneything dobrovolně ukončila činnost a momentálně probíhá vypořádání projektů, do kterých investoři vložili kapitál. Problémy má také platforma Grupeer. U Fastinvest byly splátky pozastaveny a odloženy do října. Až do konce letošního roku můžeme na platformách očekávat vypořádávání různých naběhlých závazků, které vznikly na jaře při hromadném uzavření ekonomik. Případně budou platformy odstraňovat chyby v systémech, jak to v září udělala platforma Viventor (odečetla chybně vypočtené poplatky ze zpoždění).

 

Finlord portfolio 202009

 

Tabulka výnosů v roce 2019:

 

Finlord portfolio 201912

 

V roce 2018:

 

Finlord portfolio 201812

 

V roce 2017:

 

Finlord portfolio 201712

 

V roce 2016:

 

Finlord portfolio 201612

 

Vývoj na finančních trzích se stabilizoval a hodnota našeho portfolia také postupně roste. Z 57 měsíců bylo 8 ztrátových.

 

Finlord portfolio vývoj

 

Manažeři a specialisti už vydělávají jako před krizí

 

Následující obrázek ukazuje vývoj platového indexu zaměstnanců dle výšky platu v USA. Zaměstnanci s vysokými platy (28 USD a více na hodinu) už vydělávají v průměru více než před krizí. Naopak průměrný plat nízkopříjmových zaměstnanců (16 USD a méně na hodinu) je stále o třetinu nižší. Není to překvapující. Krize vždy nejvíce doléhá na ty zaměstnance, kteří jsou ve firemní hierarchii na samém spodku. Jejich vyjednávací pozice je permanentně slabá a v krizi je prakticky nulová. Samozřejmě se tak dále rozevírají příjmové a majetkové nůžky.

 

platy dle skupin

 

Postupný návrat lidí s vyššími příjmy do předkrizového normálu je důležitý i pro investory. Aktiva nakupují zejména bohatší lidé. Chudák, který pobírá minimální mzdu, si většinou akcie či nemovitosti i tak nenakupuje, viz naše předchozí analýza. Pokud tedy budou bohatším lidem stoupat příjmy, tak nastane i vzestup jejich investiční aktivity. Zároveň mají mnohem snazší přístup k úvěrům. V posledních měsících roste ve světě počet lidí bez práce, ale také roste objem poskytnutých hypoték. Důvod tohoto zdánlivě paradoxního vývoje je jednoduchý. Práci v současnosti ztrácí zejména takoví zaměstnanci, kteří pro banky i tak nejsou atraktivní a popravdě by jim vysokou hypotéku neposkytnuly ani před krizí.

 

Valuace jsou vyšší, ale ne tak moc

 

Jak jsme zmínili v úvodu, v září nastala korekce, kterou si už přáli mnozí investoři a analytici. Řada z nich totiž sedí na hotovosti a chce na dlouhodobého akciového býka opět naskočit. Když se podíváme na následující obrázek od JPM, tak můžeme vidět, že dle standardních ohodnocovacích indikátorů jsou při historickém srovnání americké akcie nadhodnoceny. Jenom při srovnání ziskové výnosnosti a výnosnosti korporátních dluhopisů s ratingem Baa jsou akcie podhodnoceny. Ohodnocení není nikterak extrémní. Stačí pokles cen akcií o 15 až 20 % a hned by mohlo ohodnocení poklesnout i pod dlouhodobé průměry.

 

americké akcie ohodnocení

 

Zároveň se musíme podívat na odhad zisků na nejbližší kvartály. V uvedeném grafu je použitý poměr ceny k očekávanému zisku v nejbližších 12 měsících (Q4 2020 až Q3 2021) na úrovni 156 USD. Představme si, že se posuneme na konec letošního roku, kdy opět vypočteme 12měsíční odhadovaný zisk. Z datového souboru vypadne celkem nízká hodnota Q4 2020 a je nahrazená mnohem vyšším odhadem na Q42021. Logicky nám odhad zisků na 12 měsíců dopředu vyskočí vzhůru. Už teď se pro rok 2021 odhaduje v případě indexu S&P 500 zisk 166,2 USD na akcii. Při takovéto hodnotě pak P/E poměr poklesne při nezměněné ceně na 20,24 násobek, což už vůbec nevypadá hrozně. Zisková výnosnost ve výši cca 5 % p.a. by byla oproti požadované výnosnosti státních dluhopisů doslova zlatý důl.

 

Tento posun založený na růstu zisku je silným fundamentálním tahounem. Je velmi pravděpodobné, že krátkodobé korekce o několik procent bude řada investorů využívat na přesun hotovosti do akcií. Větší výprodej by nastal, pokud by se rozšířily obavy ze zpomalení růstu zisků nebo dokonce z poklesu. Uvedený jednoduchý výpočet pak působí i na opačnou stranu.

 

Jak se budou měnit zisky firem v nejbližších letech? Centrální banky se uvolněnou monetární politikou a podporou inflace snaží o jejich rychlý růst. Pandemie koronaviru, zavřené provozy a rostoucí počet krachujících firem mají pak na celou ekonomiku brzdící efekt.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

8.10.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Petr napsal:

  Omlouvám se, ale trochu si do Vás rýpnu. Obrat „Problémy má také platforma Grupeer.“, se zdá poměrně nepřesným popisem situace, pokud se jedná o podvod 🙂

  Měl bych také jeden dotaz. Jaké P2P platformy jsou pro Vás nyní hlavní?
  Pokud se budete chtít podělit, tak by mne také zajímalo, jak Vás ovlivnilo pozastavení některých poskytovatelů na Mintosu?

  Díky, Petr

  admin napsal:

  Dobrý den, konstruktvní diskuze je důležitá. U toho Grupeer je zásadný problém v tom, že jim banka zmrazila účty, protože nedělali dostatečnou kontrolu AML. Tím pádem nemohou přijímat platby od poskytovatelů půjček a posílat je investorům. A zároveň musí udělat KYC odznovu. Mají přes 20 000 investorů. Pokud by při své omezené pracovní kapacitě zpracovali 1000 lidí měsíčně, tak bude kontrola trvat 20 měsíců. A to musíme myslet na to, že se určitě najdou investoři, kteří budou přísnější KYC hodně brzdit. Tím pádem se může odblokávní firemních účtů protáhnout i na několik dalších měsíců. Na to jsou pak navázané další úkony – třeba výplaty zaměstnancům. Nicméně podle posledních informací mají smlouvu se společností Recollecta, která bude od poskytovatelů vybírat platby a pak prostředky zasílat investorům na účty. Mezi poskytovateli jsou společnosti, které na jiných platformách bez problémů platí (třeba Dozarplati na Mintosu), ale jsou tam i nepoctivé společnosti, se kterými musí Grupeer zahájit právní spor. To ale stojí peníze a opět to závisí na odblokování bankovních účtů. Případ Grupeer je tedy docela zapeklitý, ale je dobře, že platforma alespoň komunikuje a hledá řešení z této extrémně složité situace.
  K P2P připravujeme malé shrnutí. Větší uděláme až příští rok. Každopádně nejvíce prostředků máme na Mintos, Twino, Estateguru. V poslední době jsme kromě nových projektů (Ronda) posílali kapitál na Viainvest, Robocash a Peerberry. Zvažujem navýšení u Bondster. Co se týče poskytovatelů na Mintos, tak společnosti s dobrými financemi (kupříkladu Mogo, DelfinGroup, iuteCredit, IDF, Credius) si s krizí poradily celkem dobře. Jelikož jsme už počátkem letošního roku měli velkou část v půjčkách od těchto spolehlivějších poskytovatelů, tak dopad na naše portfolio byl malý. Nicméně i my máme něco málo v půjčkách od Finko, Monego či Cashwagon. U nich prostě musíme počkat na dokončení konkrétních případů, které mají různý charakter. Tady se opět musíme připravit na čekání v horizontu až několik kvartálů.

  Petr napsal:

  Díky za odpověď.

  Petr napsal:

  Měl bych vlastně ještě jeden dotaz, který se týká měnového zajištění. Zajímalo by mne přes koho toto zajištění sjednáváte? Rozumím však pokud to je Vaše know how, které nechcete jen tak prozradit. Díky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?