Finlord Sněmovna financí

Sociálně odpovědné investování – 100% marketing?

29.9.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
jak odpovědně investovat

Sociálně odpovědné investování (ESG – environmental, social, governance) je v posledních letech velmi populární. Na vlnu nákupu aktiv a projektů, které mají přinášet pozitivní změny v oblasti ekologie, sociálních vztahů a řízení firem, naskočilo mnoho institucionálních i individuálních investorů. Myšlenka je to rozhodně zajímavá. Všichni přeci chceme podporovat společnosti, které myslí nejenom na svůj zisk, ale i na udržitelnou budoucnost. Problém je v tom, že z ESG investování se celkem rychle stala marketingová fráze. Při rozboru portfolií ESG fondů se člověk nestačí divit, do akcií kterých společností jsou jejich manažeři schopní investovat.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

ESG? Ale prosím vás, i tak skončíte u Microsoftu a Applu

 

Následující obrázek od BofA ukazuje přítok kapitálu do ESG fondů v USA. V roce 2014 spravovaly kolem 40 miliard dolarů. Teď už to je více než 130 miliard dolarů. Popularita je tedy zřejmá.

sociálně odpovědné investování ESG

 

BofA zpracovala i tabulku akcií, které se v rámci portfolií ESG fondů vyskytují nejčastěji. Kupříkladu akcie společnosti Microsoft jsou v 62 % portfolií. Více než v polovině portfolií jsou také akcie společností Alphabet, Apple, Ecolab či Accenture. Z tabulky je patrné, že velký podíl mají technologické společnosti.

sociálně odpovědné investování ESG investice
investice ESG

 

Společnosti z uvedené tabulky určitě mají nějaké ESG ambice (třeba Microsoft chce do roku 2030 dosáhnout na nulové emise CO2). Ale na druhé straně zas až tak veliké pokroky v udržitelné ekonomice nedělají. Primárním cílem zmíněných 50 společností je generovat co nejvyšší zisk pro akcionáře a zvyšovat platy manažerům či zaměstnancům. Revoluci v oblasti sociálně odpovědného přístupu bychom u nich rozhodně nehledali. Pokud by chtěla společnost Microsoft pomoct světu, tak by její největší příspěvek byl, kdyby radikálně snížila cenu prodávaných programů a služeb. Pokud NIKE tvrdí, že její oblečení a boty pomáhají zachraňovat zemi, tak ať sníží cenu na polovinu. V ofajfkovaných botách za pár stovek budeme všichni rádi chodit. Taková PepsiCo. bude s Coca Colou pořád ujíždět na cukrech napěchovaných v plastech. Proč? Protože díky této levné kombinaci lze generovat vysoký zisk. Určitě by bylo zajímavé podívat se na statistiky o tom, kolik nadměrně obézních lidí a cukrovkářů pomáhají produkty těchto společností vytvořit.

 

Najednou řada firem propaguje sociálně odpovědný přístup

 

Manažeři korporací dobře ví, že investorům musí ukázat světlou budoucnost a schopnost reagovat na nové trendy. V rámci komunikace s investory se roztrhl pytel se zmínkami sociálně odpovědného přístupu, viz následující obrázek. Prakticky se k ESG principům hlásí už více než 10 % společností kótovaných na amerických burzách. Do pěti let se k ESG bude hlásit minimálně pětina společností.

sociálně odpovědné společnosti ESG investice

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

29.9.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?