Finlord Sněmovna financí

Rekordní ohodnocení akcií a ohlédnutí 20 let zpátky

3.9.2020

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
jak ohodnotit akcie

Ohodnocení amerického akciového indexu S&P 500, který nejvěrněji zachycuje stav na americkém akciovém trhu, stouplo v posledních dnech nad rekordy dosažené v letech 1998 a 1999 (tedy v technologické bublině). Všichni investoři mají na rtech logické otázky: Přijde výprodej? Není lepší přesunout všechno do hotovosti nebo shortovat trh? Anebo je lepší dále akcie držet a případný pokles „vysedět“?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

 

Akcie – drahé vůči své historii, levné vůči alternativám

 

Následující obrázek od agentury Bloomberg ukazuje ohodnocení indexu dle poměru ceny a očekávaných zisků. 27násobek je rekordně vysoké číslo. Obrácená hodnota 1/27 = 3,7 % je očekávaná zisková výnosnost. Jasně, v historickém kontextu samotného akciového indexu to je málo. Všechny další indikátory jako P/S, P/FCF, které jsou také založeny na historii indexu, ukazují stejný obrázek.

 

ohodnocení akcií

 

 

Jenomže ve světě investic se pohybujeme vždy v mantinelech alternativ. Peníze můžeme vložit do akcií, dluhopisů, nemovitostí, P2P, do komodit, na vkladové účty, atd. Většinou se alternují právě akcie a dluhopisy. Následující obrázek ukazuje ziskovou výnosnost akcií a 10letých amerických vládních dluhopisů k 21. srpnu. Navzdory růstu cen akcií je jejich relativní očekávaná výnosnost vůči dluhopisům stále atraktivní. Cca 4 % vs 0,7 % p.a..

 

 

zisková výnosnost akcií a dluhopisů

 

 

Klíčová otázka: jak dlouhý máte investiční horizont?

 

 

Z uvedených dvou grafů je patrné, že pravdu mají oba tábory investorů – pesimisti i optimisti. Jen současné finanční trhy vnímají s ohledem na různý investiční horizont. Pokud je investiční horizont jenom několik málo let, tak se investoři raději přiklání na stranu pesimistů. Pokud je investiční horizont více než 10 let, tak je nákup akcií pro řadu investorů stále atraktivní.

 

 

Pojďme se ještě podívat do roku 2000, kdy vrcholila tzv. technologická bublina. Následující obrázek ukazuje výnos investice do indexu S&P 500 za posledních 20 let od srpna 2000 do konce srpna 2020. Investice se zhodnotila celkem o 239 %, přičemž roční tempo růstu bylo 6,3 %. A to si musíme uvědomit, že v mezidobí bylo hned několik ekonomických recesí, krizí, válek, politických převratů a dalších extrémně negativních událostí. Investiční horizont 20 let zase až tak dlouhý není. V roce 2000 měl takovýto horizont prakticky každý člověk, který si odkládal peníze na důchod a měl méně než 45 let.

 

 

investování do akcií Eva Mahdalová Finlord

 

 

Nicméně můžeme udělat odbočku zpátky ke grafu srovnávajícího ziskovou výnosnost akcií a dluhopisů. V letech 1999 a 2000 byla výnosnost 10letých dluhopisů (6 %) vyšší než zisková výnosnost akcií (4 %). V roce 2000 bylo tedy ohodnocení akcií vysoké jak ve srovnání s jejich vlastní historii, tak i ve srovnání s dluhopisy.

 
Mnoho investorů si už na rok 2000 nepamatuje. Samozřejmě se můžeme podívat na ekonomické a cenové grafy a udělat si hrubou představu o tehdejším vývoji. Nicméně je dobré zabrouzdat mimo grafy a zkusit se vcítit do mysli lidí před rokem 2000 a po roce 2000. Euforii z nové ekonomiky vystřídalo zklamání z pomalého postupu. Opěvování technologických firem a podnikatelů vystřídal hon na čarodějnice. Největším problémem investorů je vytváření úsudků na základě několika málo údajů a krátkodobých výsledků.

 

 

Do teď známe pár lidí, kteří v euforii naskočili do akcií v roce 1999. Pak nastal propad cen. Akcií se zbavili v letech 2001 či 2002 a pak už do akcií nikdy neinvestovali, jen všude prohlašují, jak jsou akciové trhy hrozně rizikové a zmanipulované. Přitom stačilo držet se investičního horizontu a nepodléhat náladám.

 
Také se můžeme podívat na hon na akciové analytiky a portfolio manažery, kteří v letech 1998 až 2000 hodně vychvalovali technologické akcie. Dokonce vznikla o nich knížka (https://www.amazon.com/Wall-Street-Meat-Grubman-Quattrone/dp/0972783210/). Po propadu cen se samozřejmě na ně vznesla obrovská kritika. Paradoxní ale je, že právě technologičtí akcioví analytici patřili mezi vizionáře stejně jako Bezos, Gates, Zuckerberg či Musk. Bohužel se jim uznání už nedostane (s výjimkou Mary Meeker, která každý rok připravuje analýzu Internet Trends, povinnou četbu nejenom pro technologické investory).


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Od roku 2000 se dostupnost finančních produktů pro české investory značně zlepšila. K dispozici jsou instrumenty, pomocí kterých lze investovat prakticky do jakýchkoliv aktiv, trendů či myšlenek. Základem diverzifikovaného portfolia by měly být ETF.Pro investory máme k dispozici podrobné školení, jak si mohou fondy vyhledávat a filtrovat, kde najdou potřebné informace nejenom o samotném fondu, ale i o nákladech placených při nákupu na burze. Zároveň je ve školení rozbor daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Školení je postavené na reálných výpočtech a příkladech.

3.9.2020

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?