Finlord Sněmovna financí

Měnové zajištění EUR/CZK a USD/CZK

7.8.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Měnové zajištění v EUR_CZK 202008

Vývoj na měnových trzích je letos velmi nestabilní. V prvním čtvrtletí koruna vůči světovým měnám výrazně oslabila. Naopak v posledních třech měsících koruna prudce posiluje. Oproti dolaru je koruna už silnější než před krizí, když od května zhodnotila vůči USD o 13 %. Pokud investoři drží aktiva v USD a měnový kurz nezajišťují, tak zhodnocení koruny jim značně ukouslo z výnosů. Kolik stojí měnové zajištění proti dalšímu zhodnocování koruny?

 

Pro investory máme k dispozici školení měnového zajištění v ceně 5000 Kč. V rámci něj ukazujeme přesné postupy, které aplikujeme jak u soukromého portfolia, tak i u našeho hedgeového fondu Slavic Capital

 

U EUR/CZK je cena měnového zajištění mírně negativní

 

V následující tabulce jsou uvedené mezibankovní zisk/náklady a náklady ušlé příležitosti dle doby zajištění u měnového páru EUR/CZK. Náklady ušlé příležitosti počítáme jako nutnost zablokovat 5 % hotovost jako kolaterál pro hedging s tím, že jinak by nám tato hotovost mohla generovat 10 % ročně.

 

měnové zajištění EURCZK

 

Momentálně jsou forwardové body mírně kladné, což znamená, že při měnovém zajištění si na mezibankovním trhu zafixujeme o uvedené procento vyšší cenu oproti současnému kurzu EUR/CZK. V době psaní této analýzy byl spotový měnový kurz 26,3 Kč za 1 EUR. Šestiměsíční forward lze tedy na mezibankovním trhu otevřít za cca 26,34, což je mírně nad současnou spotovou cenou. Když započteme náklady ušlé příležitosti, tak je hranice na úrovni 26,26.

 

V tabulce můžeme vidět, že u jednoletého forwardu vychází zisk při zajištění i po odpočtu ušlých nákladů měnového zajištění na cca -0,16 %. Pokud tedy investujeme třeba na P2P platformách s výnosností 12 % p.a. a zároveň naše portfolio plně zajišťujeme, tak můžeme počítat s celkovým ziskem 12-0,16% = 11,84 % p.a.. A to může koruna libovolně posílit klidně na 10 Kč za 1 EUR. Výnosnost našeho portfolia bude pořád těch 11,84 %.

 

Vývoj forwardových bodů u EUR/CZK

 

Od roku 2017, kdy jsme začali analýzy měnového zajištění publikovat, se křivka forwardových bodů EUR/CZK značně změnila. Pro české investory byla situace z hlediska forwardových bodů nejlepší před rokem. Jak je vidět na následujícím obrázku, tak momentálně je vývoj podobný tomu z druhé poloviny rok 2017.

 

EURCZK forwardové body

 

Měnové zajištění USD/CZK se v posledních měsících značně vyplácí

 

U měnového páru USD/CZK sledujeme v posledních měsících vzestup forwardové křivky, což zlevňuje zajišťování tohoto měnového páru.

 

USDCZK forwardové body

 

Jednoletý hedging stojí se započtením nákladů ušlé příležitosti 0,9 %, což je nízká cena vzhledem k prudkému oslabení dolaru. Momentálně je spotová cena 22,25. Stačí, aby kurz v nejbližších 12 měsících poklesl pod 22 Kč a zajištění bude mít pro investory pozitivní přínos.

 

měnové zajištění USDCZK

 

Proč se náklady na měnové zajištění mění v čase? Důvodem jsou pohyby úrokových sazeb v ekonomikách. V uplynulém roce relativně hodně snížily sazby jak česká, tak i americká centrální banka. Proto se zhoršil vývoj forwardových bodů na páru EUR/CZK, ale zlepšil se vývoj na páru USD/CZK.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku.

7.8.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Petr napsal:

    Zdravím,
    přes jakou instituci zajišťujete? Já momentálně využívám Roklen, ale bohužel mi to příliš výhodné nepřijde, ale na nic výhodnějšího jsem nenarazil.
    Díky
    Petr

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.