Finlord Sněmovna financí

Jakým aktivům se v Japonsku dařilo v deflaci

3.8.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
investování do japonských akcií

Počátkem roku 1999 poklesly úrokové sazby v Japonsku na nulu, protože se ekonomický růst značně zpomalil. Se zpomalením ekonomického růstu souvisí zhoršující se demografie, klesající produktivita práce a nízká spotřeba. To sebou přineslo i deflační tlaky. Svět se stává stále více japonizovaný a ve vyspělých ekonomikách sledujeme podobný vývoj deflačních tlaků a nulové či záporné úrokové sazby. Jak ukazuje graf níže, tak inflace se ve vyspělých ekonomikách dostala na stejnou téměř 0 % úroveň jako v Japonsku. Jak se vyvíjely ceny aktiv v Japonsku po snížení inflace a úrokových sazeb na nulu?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Deflace Japonsko

 

Pokud se podíváme na graf níže na investice do jednotlivých japonských aktiv, tak od února roku 1999 tedy za 21 let se zhodnotila z uvedených aktiv pouze investice do akcií zdravotnických společností, investice do desetiletých vládních dluhopisů, investice do celého akciového indexu a japonských korporátních dluhopisů s investičním ratingem. Stagnaci až mírné znehodnocení pak zaznamenaly i japonské nemovitosti. Podobný vývoj pak zaznamenala i investice do krátkodobých pokladničních poukázek, investice do japonského jenu a akcií podniků veřejných služeb. Od února roku 1999 zaznamenala pak největší znehodnocení investice do akcií japonských bank, a to o přibližně 70 %.

 

investice v japonsku Eva Mahdalová Finlord

 

Japonská populace stárne. S průměrným věkem 48,4 let je japonská populace nejstarší na světě. Tento trend trápí samozřejmě nejenom Japonsko, ale i Evropu a USA. Z důvodu stárnutí populace roste v Japonsku poptávka po zdravotnických produktech, čímž si společnosti z tohoto odvětví mohou dovolit zvyšovat ceny, a to se následně promítá i do cen akcií společností.

 
Dle odhadu Mezinárodního měnového fondu poklesne do roku 2060 velikost japonské populace o čtvrtinu s tím, že výrazně stoupne podíl lidí v neproduktivním věku, tedy v důchodu. Očekávaný trend znázorňuje následující obrázek.

 

Demografie v Japonsku Eva Mahdalová Finlord

 

Mezinárodní měnový fond odhaduje, že japonský ekonomický růst se v příštích 40 letech sníží v průměru o 0,8procentního bodu ročně, a to pouze kvůli demografii. Stárnoucí a snižující se populace Japonska bude tlačit veřejné finance, jelikož se budou zvyšovat náklady na zdravotní péči a důchody. Jak bylo naznačeno výše, tak demografické trendy úzce souvisí s nízkými úrokovými sazbami. Nízké úrokové sazby snižují ziskovost finančních institucí a motivují je k investování do rizikovějších aktiv s vyššími výnosy. Klesající japonská populace v kombinaci s nadměrnou nabídkou nemovitostí, zejména na venkově vedla k poklesu cen nemovitostí, což rovněž představuje riziko jak pro samotné domácnosti, tak i pro banky. Zhoršující se demografie v Japonsku a dalších vyspělých zemích může znamenat do budoucna citelnou narůstající zranitelnost japonského finančního sektoru.

3.8.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE