Finlord Sněmovna financí

Dlouhodobé investování a rozložení výnosů

2.7.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Dlouhodobé investování a výnosy

Všichni dobře víme, že při investování do dynamických aktiv je nutné myslet dlouhodobě. V několikaletém horizontu mohou ceny akcií výrazně propadnout. Historie ale ukazuje, že v dlouhém období je mnohem vyšší pravděpodobnost zisku než ztráty. Rozdělení výnosů při investování do akcií podrobně prozkoumal i Joachim Klement. Co zjistit a co si ze zjištění mohou odnést všichni investoři?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Simulace: na 25letém horizontu se výnos více vycentruje kolem průměru

 

Klement ve své simulaci použil jednoduché parametry, tedy průměrnou roční výnosnost 10 % p.a. a roční volatilitu 15 % p.a.. Vytvořil 1000 různých náhodných simulací. Následující obrázek ukazuje distribuci výsledků (tedy anualizovaných výnosů), a to pro jednoletý investiční horizont a pro 25letý horizont.

 

dlouhodobé investování a výnos

 

Simulace ukazuje podobný vývoj, jako ukazují analýzy skutečných historických cen akcií. Tedy na jednoletém horizontu je rozpětí možných výsledků velmi široké od hluboké ztráty až po výrazně nadprůměrný zisk. V dlouhém období se ale distribuce výnosů vycentruje kolem průměru. To z čistě statistického pohledu není překvapující. Pokud by byl použit ještě delší horizont, třeba 50 let, tak by bylo vycentrování ještě větší a většina výsledků v simulaci by se pohybovala v rozmezí 9 až 11 %.

 

Zajímavý poznatek při pohledu na data 25letého horizontu také je, že distribuce výnosů už není symetrická, ale pozitivně zešikmená (skew). Více hodnot je pod průměrem, ale zároveň je na pravé straně několik výsledků s velmi vysokým výnosem.

 

šikmost dlouhdobých výnosů

 

Zešikmení roste s délkou investičního horizontu, což v praxi znamená to, že pravděpodobnost výrazně nadprůměrného výsledku klesá pomaleji, než klesá pravděpodobnost podprůměrného výsledku. To znamená, že pokud investor na svém investičním horizontu zažije podprůměrný počet propadů hodnoty, tak dosáhne výrazně lepšího výsledku.

 

šikmost dle investičního horizontu

 

Proto se nemůžeme divit, že kupříkladu investoři, kteří začali nakupovat akcie počátkem 80. let, mají ve srovnání s investory z jiných období mnohem lepší výsledky. Naopak investoři z konce 90. let si prošli hned několika významnými propady a z vývoje na trzích nejsou až tak nadšení.

 

Při pohledu na předchozí grafy si zcela zřetelně můžeme uvědomit, jak nedokonalá je klasifikace rizik dle SRRI či SRI, se kterou se například můžeme setkat v dokumentech k investičním fondům. Volatilita výnosů za celé investiční období na 1letém horizontu je mnohem vyšší než volatilita výnosů na 25letém horizontu.

 

Volatilita v dlouhém období klesá u dynamických i konzervativních instrumentů. Nicméně snížení rizika výkyvů je významnější právě u dynamický aktiv. SRI indikátor by byl dobrý, pokud by se doplnil dalším indikátorem, který by ukazoval riziko nedosažení výnosu pokrývajícího alespoň inflaci. Konzervativní aktiva by toto riziko měly na dlouhém investičním horizontu vysoké. Dynamická aktiva by naopak měly hodnotu takovéhoto indikátoru nízkou.

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Do různých typů aktiv lze investovat pomocí burzovně obchodovaných fondů ETF (Exchange Traded Funds). Pro investory máme připravené komplexní školení, jak si mohou sami vytvořit daňově optimální portfolio z různých tříd aktiv. Školení je zaměřené na konkrétní praxi. Zanechte své kontaktní údaje ve formuláři a my vám zašleme více informace.

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord, údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

2.7.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?