Které ETF vybrat? Nejlevnější nebo největší?
16.7.2020
5 min.
Nabídka burzovně obchodovaných fondů ETF (Exchange traded fund) je obrovská. Evropští investoři si mohou vybírat z více než 1500 fondů. Pokrytá jsou všechna aktiva od akcií, přes peněžní trh, dluhopisy, nemovitosti až po drahé kovy. Správcovské společnosti si v posledních letech uvědomily, že musí vedle aktivně řízených fondů nabízet i pasivní burzovně obchodované fondy. Jak se ale v obrovské nabídce fondů vyznat?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Největší ETF nemá nutně nejnižší správcovské náklady
Podívejme se kupříkladu na fondy zaměřené na globální portfolio dluhopisů. Vybírat lze z více než 200 ETF. Největší fond spravuje přes 7 miliard dolarů, tedy více než 170 miliard korun a jeho celková nákladovost TER (total expense ratio) je 0,2 % p.a.. Nicméně nejlevnější fond, který spravuje 0,8 mld. EUR (21 miliard korun), má TER 0,05 %.
Tři největší a nejlevnější fondy zaměřené na světové dluhopisy:
Většinou mají starší a více etablované fondy mírně vyšší TER. Nízké TER má nová konkurence z posledních let. Tři největší a nejlevnější fondy zaměřené na akcie v daném regionu či zemi:
Také u nemovitostních fondů a fondů na drahé kovy je situace obdobná. Tři největší fondy nemají nutně nejnižší TER:
Největší burzovně obchodované fondy spravují desítky až stovky miliard USD či EUR. Pro srovnání v ČR bylo celkem ve všech fondech kolektivního investování ke konci března 508 miliard Kč, což je méně než spravují dva největší fondy zaměřené čistě na akcie v USA.
U ETF na velikosti skutečně záleží
I když nemají největší ETF nejnižší správcovské náklady, tak to ještě neznamená, že je musí investoři nutně přehlížet a věnovat se jenom nejlevnějším variantám. ETF jsou obchodované na burze. Abychom mohli akcie fondu koupit nebo prodat, tak musíme najít protistranu. U největších fondů není o protistranu nouze. Na BID-ASK typicky sedí tisíce až desetitisíce akcií a obchodní spread je méně než 0,04%. U malých specializovaných ETF ale bývá spread typicky širší a někdy může být i více než 0,5 %. Zároveň platí, že spread u malých ETF se rozšiřuje především v krizovém období a také je u nich nízký okamžitý počet objednávek na nákup/prodej.
Nejlevnější ETF na americké akcie je tedy z hlediska TER o 0,03 % ročně levnější než největší ETF na americké akcie. Nicméně pokud teď srovnáme BID-ASK spready, tak můžeme spatřit rozdíl až 0,2%. To bychom dané ETF s nejnižším TER museli držet 7 let, aby se držba z hlediska celkových nákladů vyplatila.
U úzce vymezených ETF na vybrané strategie či sektory bývají rozdíly ještě výraznější. Při výběru fondu je nutné zkoumat nejenom TER, ale i BID-ASK spread, případně také burzy, na kterých lze daný fond zobchodovat. Obchodování na některých burzách (kupříkladu ve Švýcarsku) může být u brokerů z hlediska obchodních poplatků dražší.
Chcete si sami vybírat ETF do portfolia? Pro investory máme k dispozici podrobné školení, jak si mohou fondy vyhledávat a filtrovat, kde najdou potřebné informace nejenom o samotném fondu, ale i o nákladech placených při nákupu na burze. Zároveň je ve školení rozbor daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Školení je postavené na reálných výpočtech a příkladech.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord, údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.
16.7.2020
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Otázka je, zda skutečně chcete přistoupit na nižší TER, zda vám to za to stojí.
Rozdílné TER u stejného indexu není ani tak dané velikostí nebo stářím ETF, ale a) fyzickou nebo syntetickou replikací indexu a/nebo b) dalšími aktivitami manažera, např. půjčování aktiv z portfolia.
= např. každý ať si rozhodne, zda radši ETN na zlato s plnou fyzickou replikací nebo opční syntetiku. A zda rozdíl 100 Kč na každých 100 000 ročně mu stojí za rizika s tím spojená ….
Dobrý den, děkujeme za doplnění. Ano, nastavení portfolia má dopad na TER (syntetické varianty mají TER trochu nižší, jelikož jsou jednodušší) a dokonce i na BID-ASK spread. Každopádně správci celkem často mají u daného aktiva obě varianty a nechávají to na investorech, ať si vyberou. Mezi největší ETF patří ty s plnou replikací. Každopádně i u syntetických se dá najít řada velikých ETF, které spravují miliardy USD či EUR.