Finlord Sněmovna financí

Průzkum: je nákup akcií dobrý nápad anebo ne?

4.5.2020

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
průzkum oplatí se nakupovat akcie

Pokud byste měli volně k dispozici 1000 dolarů (cca 25 000 Kč), myslíte si, že je nákup akcií dobrý nápad nebo špatný? Přesně tuto otázku dává výzkumná agentura Gallup Američanům každý rok už od roku 1990. Jaké jsou výsledky? Co ukazuje pravidelný průzkum?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Nákup akcií preferuje polovina dotázaných, druhá polovina nikoliv

 

Následující obrázek ukazuje výsledky průzkumu od roku 1990. Největší skepse vůči akciím byla v roce 1990. Američané akciím nevěřili ani v letech 2003 a 2008. Naopak nejoptimističtější byli drobní investoři koncem 90. let, kdy nákup akcií preferovalo až 58 % dotázaných. Momentálně je poměr odpovědí vyvážený.

 

nákup akcií průzkum

 

Obecně se dá říct, že podíl pesimistů byl v USA vždy minimálně třetinový, a to bez ohledu na minulé či očekávané zhodnocení akcií. Jaké je dosavadní průměrné zhodnocení amerických akcií od nejoptimističtějších a nejpesimističtějších let?

 

Za třicet let od dubna 1990 doposud se index S&P 500 zhodnotil s reinvesticí dividend o 1420 % (anualizovaně o 9,5 %) a nákup akcií se ukázal jako velmi ziskové rozhodnutí. Od dubna 1999 doposud nastalo zhodnocení o 207 % (5,5 % p.a.). Od roku 2003 bylo zhodnocení 336 % (9 % p.a.). Od roku 2008 se akcie zhodnotily o 160 % (8,3 % p.a.).

 

Při dlouhodobém investičním horizontu byla tedy držba akcií výnosná navzdory různým krizím. Krátkodobě ale mohly přijít propady, které značně zneklidnily nejenom investory, ale i veřejnost.

 

Dlouhodobou skepsi investorů vůči investování do akcií podporuje i jedna zásadní statistika, které jsme se věnovali v minulosti. Celé kumulativní bohatství akciového trhu vygenerovalo méně než 4 % všech akcií kótovaných v nějakém období na amerických burzách. Naopak 58 % akcií dosáhlo nižšího zhodnocení, než bylo zhodnocení jednoměsíčních pokladničních poukázek.

 

Pokud bychom tedy nechali investory náhodně vybírat akcie, tak je mnohem vyšší pravděpodobnost, že si do svého portfolia vyberou špatné firmy a budou ztrácet, než že vyberou dobré firmy a vydělají. Proto jsou investiční fóra plná zklamaných investorů, kteří při investováním na akciových trzích prodělali navzdory tomu, že akciové indexy dlouhodobě generují solidní zhodnocení. Co se s tímto problémem dá dělat?

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Řešením je buď investice do pečlivě vybraných akcií stabilních společností nebo nákup ETF či jiných instrumentů (klidně to mohou být futures nebo CFDs), které sledují celý trh.

 

Pro klienty máme připravené podrobné materiály, jak si mohou sami sestavit robustní portfolio z burzovně obchodovaných fondů ETF a vydělávat tak na postupném rozmachu ekonomiky.

4.5.2020

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE