Finlord Sněmovna financí

Průmysl v USA zaznamenal nejhorší propad za 101 let

29.5.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
průmysl Eva Mahdalová Finlord

Průmyslová produkce v USA se v důsledku pandemie koronaviru v dubnu propadla meziměsíčně o neuvěřitelných 11,2 %, což je nejhorší propad za 101 let. V meziročním srovnání poklesla průmyslová výroba v USA o 15 % a jedná se o největší propad od června 2009.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

průmyslová produkce v USA

 

Výrobní společnosti v USA, ale samozřejmě nejen ty, zažily ekonomický šok, kdy se propadla domácí poptávka, došlo k prudkému oslabení exportu a zároveň došlo také k narušení dodavatelských řetězců.
Jak ukazuje graf níže, tak využití výrobních kapacit v USA se propadlo na rekordní minimum 64,9 %.

 

průmysl v USA

 

Pokud se podíváme na průmyslovou produkci eurozóny, tak ta podle posledních údajů v březnu 2020 meziměsíčně poklesla o rekordních 11,3 %, po únorovém poklesu o 0,1 %. Jednoznačně za duben budou data vypadat ještě hůře.

průmyslová produkce EU

 

V rámci největších ekonomik eurozóny se průmyslová produkce nejvíce propadla v Itálii a to o 28,4 %, což je největší propad od roku 1975. Francii o 16,4 %. Průmyslová produkce značně poklesla i ve Španělsku a Německu o 11,9 % a 11,2 %.

průmysl Itálie

 

Hrubý domácí produkt USA za první čtvrtletí 2020 byl včera revidován ještě více směrem dolů. Mezikvartálně HDP USA propadl o 5 %, což je největší pokles od roku 2008, tedy od poslední hluboké recese. Očekává se, že americké HDP by se mohlo ve druhém čtvrtletí 2020 propadnout na anualizované bázi o 40,4 %, což by bylo více než ve Velké depresi z třicátých let. V tomto kontextu také guvernér americké centrální banky Powell varoval před rizikem dlouhotrvající recese spojené s poklesem produkční kapacity ekonomiky a také slabým růstem produktivity. Šéf FEDu také dodal, že plné oživení bude možné až tehdy, kdy bude k dispozici vakcína Covid-19. To samozřejmě platí jak pro EU, tak i celý svět.

 
Pokud jde o ekonomiku eurozóny a Evropské unie, tak data Eurostatu za první čtvrtletí 2020 ukazují, že v zemích EU činil propad ve srovnání s předchozím čtvrtletím podle sezonně přepočtených údajů 3,5 %, v eurozóně 3,8 %. Jde o nejvýraznější propad od roku 1995, kdy se tyto údaje začaly sledovat. V meziročním srovnání pak hrubý domácí produkt (HDP) v EU klesl o 2,7 %. V eurozóně je meziroční propad hlubší a dosahuje 3,3 %. Pro eurozónu, potažmo pro EU by mohlo být ještě problémem jižní křídlo Evropy v čele s Itálií. HDP Itálie pokleslo v prvním čtvrtletí 2020 v porovnání s předchozím kvartálem o 5,3 %. Druhé čtvrtletí by dle odhadů mělo být ještě horší. Evropská komise odhaduje, že HDP Itálie letos poklesne o 9,5 %, přičemž v prvním pololetí by mělo být snížení na úrovni 18 %. V důsledku ekonomické recese by vládní dluh měl prudce narůst, protože poklesnou daňové příjmy, a naopak se zvýší výdaje na podporu v nezaměstnanosti. EU pro letošní rok odhaduje, že italský dluh k HDP se vyšvihne na úroveň 160 %.

29.5.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU