Podíl small cap na celkové tržní kapitalizaci klesl pod 2,5%
29.4.2020
3 min.
Podívejte se, co stojí za poklesem podílu small capů na celkové tržní kapitalizaci a na vývoj ohodnocení po propadech small capů vs. large capů.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Společnosti s malou tržní kapitalizací small capy mají méně než 2,5 % podíl na celkové tržní kapitalizaci, což je nejméně od roku 1970. To je dáno tím, že velké společnosti se stávají ještě většími. Jde totiž o to, že small capy v posledních letech zaostávají výkonnostně za velkými společnostmi.
V rámci akciového trhu je 11 sektorů. Na indexu small cap akcií S&P 600 má největší váhu průmysl (18 %), finance (17%), informační technologie (15%), zdravotnictví (14%) a cyklické spotřební zboží (12%). U akciového indexu S&P 500 mají technologie největší váhu a to 25 %, zdravotnictví má pak váhu 15 %. Large capy mají o 10 p.b. vyšší podíl v technologiích než small capy.
Facebook a Google byly nedávno přesunuty ze sektoru technologií do sektoru komunikace, čili pokud bychom tyto dvě společnosti vrátili zpátky do technologií, tak by informační technologie měly na akciovém indexu S&P 500 váhu přes 30 %. Large capy jsou z třetiny tvořené technologickými firmami, ale u small cap akcií je zastoupení u technologických firem jenom 15 %. Tento rozdíl je pak důležitý při pohledu na historickou výkonnost sektorů. Technologický sektor za posledních 15 let zhodnotil o 475 %, zatímco průmyslový sektor zhodnotil pouze o 182 %. Finanční společnosti, které mají na indexu podíl 11 %, za 15 let zhodnotily o 36 %. Čili americký small cap index je sektorově více vyvážený, zatímco large cap index se více koncentruje na technologické tituly. Takovouto sektorovou dominanci můžeme tedy najít i v řadě ETF.
Pokud se podíváme na graf níže, který ukazuje CAPE, tedy cyklicky očištěné P/E (cena/průměrný zisk za uplynulých 10 let), tak můžeme vidět, že ohodnocení small capů se dostalo pod large capy, což se naposledy stalo v období technologické bubliny.
Při nedávných markantních výprodejích small capy zaznamenaly větší propady než large capy, čímž se i ohodnocení firem s malou tržní kapitalizací výrazně snížilo. Nicméně pořad je riziko, že pokud se ekonomika bude otevírat pomaleji, tak firmy z tohoto sektoru zaznamenají pomalejší zotavení tržeb a zisků.
U malých firem je vyšší pravděpodobnost výběru nevýkonných společností. Pro investory naštěstí existují burzovně obchodované fondy (ETF), které se zaměřují i na tento segment akciového trhu. Přitom nákladovost těchto ETF je i méně než 0,3 % p.a.. Pokud si chcete z burzovně obchodovaných fondů sami vytvořit portfolio kvalitních aktiv, tak zanechte kontaktní údaje. Pro klienty máme připravené podrobné školení.
29.4.2020
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář