Krize výrazně změnila ohodnocení akcií
13.4.2020
6 min.
Jak se v posledních měsících změnilo ohodnocení jednotlivých akciových trhů? Ve kterých zemích nedokázaly ani prudké březnové výprodeje je snížit ohodnocení akcií do výrazně levného teritoria?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Akcie v České republice jsou relativně levně ohodnocené
V tabulce č.1 jsou poměrové ukazatele akciových trhů v různých regionech světa ke konci března 2020. Dle cyklicky očištěného P/E (cena/zisk na akcii) poměru i dle dalších tradičních ukazatelů jsou nejlevněji ohodnoceny akcie v rozvíjející se Evropě. Zde patří i Česká republika, nicméně levně jsou ohodnoceny i akcie v Rusku či Polsku. Čím je to způsobené? V případě Ruska tlačí ceny akcií dolů pokračující sankce ze strany západních velmocí a propad cen ropy. Tyto dva faktory destabilizují celou ekonomiku.
Tab č.1: Poměrové ukazatele akcií různých regionů, CAPE – cyklicky očištěný poměr cena/zisk, PE – cena/zisk, PC – cena/cash flow, PB – cena/vlastní kapitál, PS – cena/ tržby, DY – dividendová výnosnost
Ohodnocení celého světa dle ukazatele CAPE bylo ke konci března na úrovni 18,6násobku. Jednoduchý P/E poměr pak ukazoval 15,1násobek. Na rozvinutých trzích, kam patří především USA a západní Evropa, bylo ohodnocení ještě vyšší. Ani prudké březnové výprodeje ještě nedokázaly snížit ohodnocení akcií do výrazně levného teritoria. To by se ceny musely propadnout o dalších 30 procent za předpokladu, že zisky zůstanou na nezměněné úrovni.
Ohodnocení akciových trhů dle jednotlivých zemí je v tabulce č.2. Není překvapující, že mezi nejlevněji ohodnocenými akciovými trhy je řada středoevropských a východoevropských států. Nečekaně levně jsou ale ohodnocené i akcie v Singapuru a Jižní Koreji. I když byla Čína postižena masivním krátkodobým výpadkem ekonomiky, tak se dlouhodobě očekává její rozmach. Z toho by měly těžit všechny okolní země, jejichž export do Číny dlouhodobě roste.
Tab č.2: Poměrové ukazatele akcií různých zemí, CAPE – cyklický očištěný poměr ceny/zisk, PE – cena/zisk, PC – cena/cash flow, PB – cena/vlastní kapitál, PS – cena/ tržby, DY – dividendová výnosnost
Vývoj v nejbližších měsících bude závislý na schopnosti jednotlivých zemí opět spustit ekonomiky a nastartovat růst tržeb a zisků firem. Tento týden začíná výsledková sezóna za první čtvrtletí. I když se koronavir projeví na výsledcích firem v Evropě a USA zejména ve druhém čtvrtletí, tak už údaje za uplynulé tři měsíce mohou naznačit budoucí vývoj.
V horizontu několika let pak ale lze očekávat další růst zisků na nová maxima. Následující graf od Yardeni Research ukazuje vývoj zisku na akcii v USA, vyspělých zemích bez USA a v rozvíjejících se zemích. Od roku 1995 narostl zejména zisk na akcii u rozvíjejících se trhů. Ale významný nárůst nastal i v USA. V jiných vyspělých zemích mimo USA pozorujeme už řadu let velmi pomalý růst ziskovosti. Především západní Evropa není v posledních letech schopná zvyšovat tržby a zisky. Region jednoznačně zaspal nástup technologických firem.
13.4.2020
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář