Krize výrazně změnila ohodnocení akcií
13.4.2020
6 min.
Jak se v posledních měsících změnilo ohodnocení jednotlivých akciových trhů? Ve kterých zemích nedokázaly ani prudké březnové výprodeje je snížit ohodnocení akcií do výrazně levného teritoria?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Akcie v České republice jsou relativně levně ohodnocené
V tabulce č.1 jsou poměrové ukazatele akciových trhů v různých regionech světa ke konci března 2020. Dle cyklicky očištěného P/E (cena/zisk na akcii) poměru i dle dalších tradičních ukazatelů jsou nejlevněji ohodnoceny akcie v rozvíjející se Evropě. Zde patří i Česká republika, nicméně levně jsou ohodnoceny i akcie v Rusku či Polsku. Čím je to způsobené? V případě Ruska tlačí ceny akcií dolů pokračující sankce ze strany západních velmocí a propad cen ropy. Tyto dva faktory destabilizují celou ekonomiku.
Tab č.1: Poměrové ukazatele akcií různých regionů, CAPE – cyklicky očištěný poměr cena/zisk, PE – cena/zisk, PC – cena/cash flow, PB – cena/vlastní kapitál, PS – cena/ tržby, DY – dividendová výnosnost
Ohodnocení celého světa dle ukazatele CAPE bylo ke konci března na úrovni 18,6násobku. Jednoduchý P/E poměr pak ukazoval 15,1násobek. Na rozvinutých trzích, kam patří především USA a západní Evropa, bylo ohodnocení ještě vyšší. Ani prudké březnové výprodeje ještě nedokázaly snížit ohodnocení akcií do výrazně levného teritoria. To by se ceny musely propadnout o dalších 30 procent za předpokladu, že zisky zůstanou na nezměněné úrovni.
Ohodnocení akciových trhů dle jednotlivých zemí je v tabulce č.2. Není překvapující, že mezi nejlevněji ohodnocenými akciovými trhy je řada středoevropských a východoevropských států. Nečekaně levně jsou ale ohodnocené i akcie v Singapuru a Jižní Koreji. I když byla Čína postižena masivním krátkodobým výpadkem ekonomiky, tak se dlouhodobě očekává její rozmach. Z toho by měly těžit všechny okolní země, jejichž export do Číny dlouhodobě roste.
Tab č.2: Poměrové ukazatele akcií různých zemí, CAPE – cyklický očištěný poměr ceny/zisk, PE – cena/zisk, PC – cena/cash flow, PB – cena/vlastní kapitál, PS – cena/ tržby, DY – dividendová výnosnost
Vývoj v nejbližších měsících bude závislý na schopnosti jednotlivých zemí opět spustit ekonomiky a nastartovat růst tržeb a zisků firem. Tento týden začíná výsledková sezóna za první čtvrtletí. I když se koronavir projeví na výsledcích firem v Evropě a USA zejména ve druhém čtvrtletí, tak už údaje za uplynulé tři měsíce mohou naznačit budoucí vývoj.
V horizontu několika let pak ale lze očekávat další růst zisků na nová maxima. Následující graf od Yardeni Research ukazuje vývoj zisku na akcii v USA, vyspělých zemích bez USA a v rozvíjejících se zemích. Od roku 1995 narostl zejména zisk na akcii u rozvíjejících se trhů. Ale významný nárůst nastal i v USA. V jiných vyspělých zemích mimo USA pozorujeme už řadu let velmi pomalý růst ziskovosti. Především západní Evropa není v posledních letech schopná zvyšovat tržby a zisky. Region jednoznačně zaspal nástup technologických firem.
13.4.2020
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Santa Claus Rally: Dočkáme se letos tradičního prosincového růstu akcií?
Dočkáme se letos tradičního prosincového růstu cen akcií? V minulosti trhy rostly v prosinci v 80 % ...
Více informací3.12.2024
3 min.
Akcie: výsledková sezóna v USA za Q3 2024 prokázala odolnost
Výsledková sezóna v USA za Q3 2024 je prakticky u konce vzhledem k tomu, že 95 % společností z S&P ...
Více informací2.12.2024
4 min.
Recenze Taxomat: daňové výkazy na pár kliknutí a s úsporou peněz
Patříte mezi aktivnější investory a daňovou optimalizací byste mohli ušetřit nemalé peníze? V tom ...
Více informací29.11.2024
6 min.
Napsat komentář