Americké akcie: kde bude trh za 5 let?
2.4.2020
5 min.
Uplynulé tři měsíce byly nejhorším prvním čtvrtletím pro americké akcie v historii. Koronavir se šíří mnohem rychleji, než se původně předpokládalo. Ekonomický dopad je obrovský a už teď se ví, že HDP v řadě zemí propadne nejvíce od 2. světové války. V dubnu a květnu bude zveřejněná celá řada extrémně špatných statistik. Svět se ale nepřestane točit a lidstvo překoná i tuto krizi stejně tak, jako řadu minulých krizí. Postupně se bude obnovovat ekonomická aktivita, stoupne spotřeba a kola ekonomiky se opět rozjedou. Otázkou není jestli, ale za jak dlouho nastane plné zotavení.
Investoři se teď ptají, jestli už nastal čas na nákup dynamických akcií. Mohou ceny akcií dál padat? Je už ohodnocení dostatečně nízké? Jak nastavit portfolio, aby v případě dalšího zhoršení situace na finančních trzích moc neutrpělo, ale aby zároveň vydělalo při zotavení trhů?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Následující tabulka ukazuje největší čtvrtletní propady cen amerických akcií v historii a jejich následný vývoj v jednom, třech a pěti letech od propadu. Kromě Velké deprese v letech 1929-1933 se v horizontu pěti let vždy vrátil na akciové trhy značný růst. V průměru po pěti letech stouply ceny akcií o 91 % (anualizovaná výnosnost cca 14 %). I v horizontu jednoho roku zaznamenaly akcie většinou zhodnocení a v průměru stouply akcie do 12 měsíců od výprodejů o 25,6 %.
Minulé výsledky samozřejmě nejsou zárukou budoucích výsledků. Uvedenou statistiku musíme vnímat jen jako jeden z řady ukazatelů, které mají investoři k dispozici. Na druhé straně historické statistiky mají výhodu v tom, že je můžeme sledovat a aktualizovat.
Aby statistika o výprodejích a zotavení trhů nezapadla v množství jiných statistik, tak budeme pravidelně aktualizovat následující tabulku. ETF na americké akcie zakončil březen na úrovni 263,5 USD. Pokud by se přesně naplnil historický průměr, tak po roce by cena měla být 331 USD, po třech letech 363,4 USD a po pěti letech 504,1 USD. My s ohledem na očekávané zotavení trhů a náš dlouhodobý investiční horizont investujeme tak, že v portfoliu máme nakoupená především dynamická aktiva.
Jak si vybudovat robustní ETF portfolio?
Bez ohledu na to, jestli máme optimistický či pesimistický investiční odhad, tak je pořád nutné, abychom si tvořili rezervu na stáří dle investičního horizontu. Tomu jsme se věnovali v řadě předchozích článků a ani prudký propad cen akcií na této nutnosti nic nezměnil. Finanční rezervu si investoři musí tvořit efektivně. Proto jsme sestavili snadno pochopitelné postupy, jak si pomocí ETF mohou investoři sami vytvořit a řídit své portfolio, a to s minimálními náklady.
Chcete si vytvořit robustní a široce diverzifikované investiční portfolio? Vyplňte kontaktní formulář a my Vám zašleme podrobnější informace.
ETF (Exchange traded fund, burzovně obchodovaný fond) si snadno nakoupí i běžní investoři, jelikož na burzy má přes obchodníky s cennými papíry přístup každý investor. Mezi největší výhody pak patří zejména velmi nízké poplatky (i méně než 0,1 % p.a.) a obrovská likvidita (peníze můžete mít v závislosti od procesů brokera do druhého dne na účtu). Nabídka ETF je obrovská a vyberou si jak pasivní, tak i aktivnější investoři.
2.4.2020
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Rozbor BTC strategie Microstrategy: co vygenerovalo výnos 930 % za 1 rok
Akcie Microstrategy posílily za rok o 930 %. Jakou strategii má společnost? Co to jsou konvertibilní ...
Více informací21.11.2024
7 min.
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Pro skutečně relevantní informace v budoucnosti dohledatelné by nebylo od věci uvést konkrétní ETF, které zakončilo březen na 263,5 USD. Žádné takové se mi nepodařilo bohužel nalézt.
Jedná se o total return (započtené dividendy) verzi IVV (iShares Core S&P 500 ETF), což je prakticky téměř stejné jako SPY (SPDR S&P 500 ETF). SPY má delší historii, ale trochu vyšší nákladovost: 0,09 % vs 0,04 % p.a. Oba fondy sledují ten samý index S&P 500 a dají se substituovat.
tipuji to na SPY?
Jak píše Ivan, sedí to na ETF SPY.
SPY končil dne 31.3.2020 na hodnotě 257,75 USD, avšak v článku se píše o jiné hodnotě.