Finlord Sněmovna financí

Je libo 30leté dluhopisy s negativní výnosností?

6.3.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
30leté reálné US výnosnosti

30leté americké vládní dluhopisy pokořily kvůli všeobecnému strachu z recese další významný milník, když o inflaci očištěná požadovaná výnosnost poklesla do záporného teritoria. Co to znamená pro investory?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Vládní dluhopisy USA jsou teď nejpoptávanějším aktivem

 

Epidemie koronaviru způsobila výrazné omezení ekonomické aktivity nejenom v Číně, ale i v dalších zemích. Investoři, manažeři i veřejnost se obávají příchodu celosvětové recese. Recese by pochopitelně měla negativní dopad na zisky firem, zaměstnanost, příjmy domácností, ceny nemovitostí atd.. Uvedené obavy se na finančních trzích projevují tak, že investoři prodávají dynamická aktiva a naopak nakupují bezpečné státní dluhopisy. Ceny dluhopisů rostou, což znamená pokles požadovaných výnosností. U 30letých amerických dluhopisů je výnosnost kolem 1,3 % p.a.. Po očištění o očekávanou inflaci je tak reálná výnosnost na nejbližších 30 let méně než 0. Pokud teď investoři nakoupí americké státní dluhopisy a inflace se nezmění, tak za 30 let budou mít jejich peníze mírně nižší kupní sílu než teď.

 

30leté reálné US výnosnosti

 

Prudký propad výnosností sledujeme i jinde ve světě. 97letý rakouský dluhopis nabízí investorům výnosnost 0,6 % p.a., což také stěží pokrývá očekávanou inflaci.

 

Rakouské dluhopisy

 

Vývoj na finančních trzích je momentálně takový, jako by měla přijít ekonomická apokalypsa s dlouhodobou deflační spirálou. Deflační spirála by samozřejmě znamenala nejenom pokles spotřebitelských cen (inflace), ale i mezd zaměstnanců či zisků firem. To si nikdo nepřeje, proto centrální banky ve velkém pumpují peníze na finanční trhy a tlačí úrokové sazby dolů. V průběhu nejbližších měsíců a čtvrtletí se dozvíme, jak moc jsou záchranná opatření monetárních institucí úspěšné.

6.3.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.