Finlord Sněmovna financí

Akciové trhy a propojenost s vašim životem

16.3.2020

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
akciové trhy

Investoři teď propadají panice a říkají, že ceny akcií půjdou na nulu a že investoři ztratí veškerý svůj kapitál. No, ale co by to reálně znamenalo? Proč je tato předpověď nereálná? Podívejme se na propojení našeho života s akciovým trhem. Je mnohem větší, než si vůbec uvědomujeme. A i když nemáte nakoupené akcie, tak ve své podstatě jste závislí na vývoji akciového trhu.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

V posledních dnech vznikla spousta panických předpovědí, podle kterých spadnou ceny akcií na nulu. To je ovšem holý nesmysl. Uvědomme si zásadní ekonomické vztahy. Pakliže by šly ceny akcií na nulu, tak to znamená, že firmy končí a také končí jejich služby a produkty, které využíváme. Jak jsme psali v analýze koncentrace v akciových indexech, tak v únoru mělo 5 společností (Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Facebook) podíl 18 % na celém akciovém indexu S&P 500. Co to znamená, aby šel akciový index na nulu? To znamená, že by pochopitelně musely jít na nulu ceny akciích těchto pěti gigantických firem – jinými slovy by tedy zbankrotovaly. A přestaly by fungovat Windows, Office, iPhone, cloudové uložiště Azure, AWS či Google, dále na Facebook byste už nenahráli fotečky děťátek a kočiček, nekoupili byste si šampón, plenky, tampóny či vložky, prací prášek, Jar, protože společnosti Johnson & Johnson či The Procter & Gamble Company by to jednoduše zabalily, tedy by zkrachovaly atd.. A nejen tohle by tedy při poklesu cen akcií na nulu přestalo fungovat.

 

Pokud by měly „zkrachovat“ akcie velkých korporací na burze, tak co to teprve udělá s malými či středními firmami bez kapitálového polštáře?! Mnoho lidí si totiž myslí, že společnosti kótované na burze jsou něco jiného než ty „reálné podniky“. Nejsou! Burzovně obchodované společnosti jsou stejné jako jakékoliv jiné podniky, jen mají své akcie kótované na burze. Burzovní listing umožňuje všem lidem podílet se na úspěchu těchto společností a v tom je síla kapitalismu. Zkrátka při investování na burze nakupujeme firmy, které nás obklopují svými produkty a službami.

 

Naopak ohroženější skupinou jsou ty podniky, které na burze nejsou, a také především živnostníci, kteří prakticky nedostanou ihned injekci od vlád či centrálních bank.

Takže spíše počítejte, že problémy se dotknou malých lokálních prodejen oblečení, klasických kadeřnictví, kosmetiček apd. Také ceny nemovitostí by šly při delším hospodářském zpomalení dolů. Vezmeme si nemovitost využívanou na Airbnb v Praze, kde se očekával příjem 400 tisíc ročně – měsíčně tedy 33 tisíc. Pokud použijeme 15násobek zisku, tak se dostáváme na ohodnocení 6 milionů Kč. Pokud půjdou roční příjmy kvůli epidemii koronaviru na polovinu, tak při stejném 15násobku zisku propadne i hodnota nemovitosti na polovinu, tedy 3 miliony Kč. U nemovitosti investoři okamžitě neprodávají při poklesu vnitřní hodnoty, ale spoléhají na to, že v dlouhém období nastane návrat k normálu. Stejný předpoklad platí ale i pro akcie. Pokud teď firmám poklesnou zisky třeba o 20 %, tak zákonitě poklesne i cena akcií. Také se ale očekává návrat do normálního stavu, protože lidé si budou chtít kupovat věci. Že u nějakého aktiva nejsou k dispozici real time burzovní ceny, ještě neznamená, že se vnitřní hodnota tohoto aktiva nemění.

 

Likvidace pozic také postihla komodity, které jsou považované za uchovatele hodnoty, kupříkladu zlato ztrácí od letošního vrcholu 14 %, stříbro ztrácí přes 30 %, cena paladia propadla o 50 %. Při obchodování fyzických komodit, kde jsou vysoké marže, přičtěte ke ztrátám dalších 5 až 10 %.

 

Zájem států bude především udržet velké korporace, což už můžeme pozorovat v Německu. Kdy Lufthansa (společnost je zahrnuta v indexu DAX) tlačí vládu, aby jí pomohla. Určitě vybrané společnosti budou mít problémy, ale kapitálový trh jako takový nezanikne.

 

Procentuální pohyby akcií jsou hrůzostrašné a nejrychlejší v historii lidstva. Samozřejmě ještě propady nastanou, ale rozhodně se nemůže stát, že akciové indexy spadnou na nulu. Mezinárodní měnový fond uvedl, že má k dispozici až 1 bilion USD, které může půjčit zemím postižených pandemií. Čili mezinárodní instituce chtějí pomoci ekonomikám, aby překonaly špatné období.

 

Pokud tedy vyloženě nepotřebujete peníze na pokrytí svých životních nákladů, tak setrvejte ve své investiční strategii a držte se nastaveného finančního plánu. Držte se dlouhodobých statistik o vývoji zisků firem, ne krátkodobých fluktuací cen akcií na burzách: Jak se vyvíjí zisky amerických společností.

16.3.2020

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Roman napsal:

    Souhlas. Kdo jeste nema nakoupeny zadne akcie a ma volne penize, mel by pomalu zacit nakupovat. Spise ne najednou, ale treba 1/3 dnes, dalsi tretina za mesic ci dva, posledni tretina za pul roku.To je nejlepsi investicni prilezitost v nejblizsich 10 letech.

    Také souhlasím! Pro investory je vždy nepříjemné sledovat na obrazovce červená čísla, ale pokud nás něco historie naučila, tak je to fakt, že trh je cyklický a po dobrých časech přijdou ty špatné.

    Franta napsal:

    Růstové akcie jsou už ze své podstaty letadlo. Pokud rostou tak je to jen, protože do tohoto letadla proudí více peněz. Tudíž růst nezáleží na ziskovosti firem, ale na tom kolik peněz proudí do akcií. V posledních letech do akcíí proudilo tolik peněz, že to nafouklo bublinu do obludných rozměrů. Stačí se podívat na graf. Je to exponenciála. A každá exponenciála je bublina. Propad akcií bude pokračovat i nadále. Měna EURO to má asi spočítané. Bankrot Itálie, Francie, Irska, Portugalska Řecka a Španělska se blíží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE