Koncentrace v akciových indexech
5.2.2020
3 min.
Jakou váhu dle tržní kapitalizace mají Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Facebook na indexu S&P 500? Jak velký podíl měly tyto akcie na zhodnocení S&P 500?
Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru pro další analýzy. Řadu grafů, analýz, myšlenek dáváme i na Twitter, případně Facebook.
S&P 500 je americký index, který je považován za měřítko výkonnosti amerického akciového trhu. Tento index obsahuje 500 akciový titulů, které zastupují jednotlivá odvětví, mají velký podíl na trhu a jsou dostatečně likvidní. S&P 500 je vážen dle tržní kapitalizace, čili změny cen akcií společností s vyšší tržní kapitalizací budou mít větší vliv na jeho hodnotu než změny cen akcií malých společností. A právě velkou váhu dle tržní kapitalizace v S&P 500 mají společnosti Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Facebook. Tyto společnosti tvoří podle údajů Morgan Stanley 18 % celkové tržní kapitalizace S&P 500, což signalizuje značnou koncentraci ekonomické síly do několika málo firem. Podobně je na tom i akciový index Russell 1000.
Váha Apple v indexu S&P 500 pokořila 4 % v říjnu po šesté, kdy výrobce iPhonů překonal tuto hranici. V minulých pěti případech, když Apple překročil hranici 4 %, tak následně cena akcie vzrostla v nejbližších 12 měsících o přibližně 9 %.
Pokud se vrátíme do roku 1990, tak pouze pět akcií – Apple, Microsoft, General Electric, Cisco Systems a Exxon Mobil – pokořilo svou váhou hranici 4 % na indexu S&P 500. Nicméně takovéto vedoucí postavení bylo obvykle krátkodobé. Kupříkladu General Electric měl váhu nad touto hranicí nejdéle 15 měsíců, zatímco Cisco jen měsíc.
V roce 2019 vzrostla cena akcií Apple a Microsoft o 86 % a 55 %, čímž dohromady byly zodpovědné za téměř 15 % růst indexu S&P 500. Jak je z grafu patrné, tak žádná jiná společnost se jejich příspěvku nepřiblížila.
V rámci indexů roste korelační a koncentrační riziko. Investoři si musí uvědomit skutečnost, že kupříkladu zmíněný index S&P 500 se stává závislý na tom, jak se bude dařit pouze několika vybraným firmám. To znamená, že pokud uvedené společnosti zaznamenají horší finanční výsledky, tak to velmi negativně ovlivní celý index.
5.2.2020
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Nejlepší ETF: MSCI World vs MSCI World ex USA vs MSCI ACWI

Investoři hledají pro své potřeby nejlepší ETF na světové akcie. Nabídka je široká. Který index ...
Více informací14.5.2025
4 min.
Výsledková sezóna v USA za Q1 2025: firmy překvapují, silné výsledky i růst tržeb

Výsledková sezóna v USA za Q1 2025 se blíží do finále a své výsledky už zveřejnilo 90 % firem z ...
Více informací13.5.2025
4 min.
XTB povede nový ředitel. Rozhovor s Vladimírem Holovkou, novým ředitelem XTB ČR, SK a HU

XTB povede nový ředitel. Přečtěte si rozhovor s Vladimírem Holovkou, novým ředitelem XTB ČR, SK a HU
Více informací12.5.2025
4 min.
Proto je take ten index pravidelne rebalancovany podle pomerne prisnych kriterii…