Finlord Sněmovna financí

Kolik vydělali investoři na P2P portálech?

24.1.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
p2p investice

Kolik vydělali investoři na úrocích na jednotlivých P2P portálech?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

P2P investice jsou mezi investory velmi oblíbené zejména díky vyšším výnosům. To koneckonců ilustruje i následují tabulka, která ukazuje, kolik kumulativně získali investoři na úrocích od počátku fungování jednotlivých P2P portálů. Ještě na úvod bychom rádi zmínili, že v tabulce jsou pouze P2P portály, kde sami investujeme a také faktem je, že ne všechny P2P portály ukazují údaj o výnosech investorů. Na druhou stranu ty velké či větší portály tento údaj zveřejňují.

 

P2P investice Eva Mahdalová Finlord

 

Od počátku fungování portálu nejvíce na úrocích vydělali investoři na P2P Mintos a to 79 milionů EUR, což jsou téměř 2 miliardy Kč. Tento P2P portál funguje od roku 2015 a my jsme na něm začali investovat prakticky od počátku. I přesto, že na Mintosu v posledních letech sledujeme snižování úroků, tak i nadále patří k těm nejzajímavějších P2P portálům, kde je dostatečná a stále ještě atraktivní nabídka investičních příležitostí.

 

Investujete na zahraničních P2P portálech nebo finančních trzích? Nezapomeňte na Měnový hedging.

 

Od počátku fungování nemovitostního P2P portálu EstateGuru získali investoři na úrocích 302,5 milionu Kč, což je také hezký údaj vzhledem k tomu, že EstateGuru neměl nikdy tolik investičních příležitostí jako Mintos a zároveň na tomto portále byly i nižší úroky. P2P portál EstateGuru začal fungovat od roku 2015, čili stejně jako P2P Twino. Nicméně na Twino získali investoři na úrocích 246,5 milionu Kč. P2P portál Twino trochu zaspal dobu a úplně neuchopil sektor P2P investic tak dobře, jako kupříkladu Mintos a EstateGuru. Twino docela dlouho zápasil s nedostatkem investičních příležitostí a také měl nedostatečný marketing. P2P portál Twino měl zejména špatný rok 2017, nicméně v roce 2018 se situace zlepšila. Konkrétně měl v roce 2017 nízké tržby a relativně vysoké odpisy půjček, kvůli čemuž se dostal do výrazné ztráty (portál Twino je součást nebankovní úvěrové skupiny a pomocí portálu se skupina financuje, přičemž většinu tržeb generují půjčky klientům).

 

Od počátku fungování PeerBerry získali investoři na úrocích téměř 47,7 milionu Kč, načež velmi podobně tomu je i na Swaperu, kde investoři získali na úrocích téměř 42,3 milionu Kč.

 

Viventor patří k těm starším P2P portálům. Od počátku fungování P2P portálu Viventor získali investoři na úrocích 40,2 milionu Kč. Za rok 2019 jsme měli v rámci P2P portálů nejvyšší výnosnost právě na Viventoru, kde jsme vygenerovali 13,5 %. Když srovnáme začátky Viventoru se současností, tak se portál značně posunul dopředu. Na Viventoru lze najít stejně jako na ostatních P2P portálech jak ziskové nebankovky, tak i ty, co jsou ve ztrátě.

 

V roce 2017 byla také spuštěna P2P platforma Robocash, na níž získali investoři na úrocích téměř 37 milionů Kč. Skupina Robocash se v rámci svých aktivit v roce 2019 zaměřovala na expanzi v Asii. Robocash Group byla v roce 2018 zisková, přičemž dle projekce skupiny by tomu nemělo být jinak ani v roce 2019.

 

Český P2P portál Bondster byl spuštěn přibližně v polovině roku 2017 a od té doby získali investoři na úrocích 29 milionů Kč. Kromě investic v CZK je možné najít na Bondsteru i investice v EUR, přičemž portál postupně rozšiřuje nabídku od zahraničních poskytovatelů.

 

P2P investice nabízí nepochybně jednak zajímavé zhodnocení, ale také i určitou formu diverzifikace. Nicméně investoři by měli být velmi obezřetní, a tedy předtím, než začnou investovat na nějakém portálu, tak by ho měli nejprve dobře zanalyzovat, neboť stále se jedná o doposud neregulované odvětví. V rámci analýzy by se pak měli i investoři zaměřit na jednotlivé nebankovní poskytovatele, kteří na portály umísťují investiční příležitosti. Rozbor některých poskytovatelů můžete najít i na našem portále zde. V případě, že potřebujete pomoci s rozborem některých nebankovních poskytovatelů, tak nás můžete kontaktovat zde.

 

Vzhledem k tomu, že se blíží čas podávání daňových přiznání, tak se určitě nezapomeňte podívat na zdanění P2P investic.

24.1.2020

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Roman napsal:

    Ano, kumulovane vydelali hodne. Ale dost mozna se jim jeste nesplatila ani jistina. Tedy vydelavaji „uroky“. Pokud jsou ale jeste 100% vinvestovani a uroky treba dal reinvestuji, muze se jednoho krasneho dne stat, ze z toho celeho systemu dostanou zpet treba jen 40% toho co tam dali. Viz Lendy (drive Saving Stream)

    Anonym napsal:

    Ano, souhlas, jak píše Roman, článek jednostranně zaměřen pouze na úroky, může být neodborníkem vnímán nesprávně. Něco jako rizika úvěrů (nesplácené, ztracené, reinvestované, poplatky, apod.).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS