Finlord Sněmovna financí

Jsou akcie nadhodnocené nebo podhodnocené?

15.1.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
akcie nadhodnocené podhodnocené

Jaký máte současný názor na ohodnocení akciových trhů? Jsou akcie nadhodnocené nebo podhodnocené? Co si musíme uvědomit při srovnávání investičních možností?

 

Určitě jste zaznamenali řadu informací, že ohodnocení akciových trhů ve světě je vysoké. Koneckonců v našich analýzách jsme na to několikrát upozorňovali. Případně se podívejte na náš twitterový účet, kde naleznete další grafy k tématu.
Jako investoři ale musíme finanční trhy zkoumat do hloubky a s ohledem na investiční horizont či jiné parametry. V této analýze si ukážeme, že akciové trhy vůbec nemusí být nadhodnocené. Naopak akcie mohou být pro určitý segment investorů levné.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz.

 

Nejprve se podívejme na ohodnocení indexu amerických akcií S&P 500 v jeho vlastním historickém kontextu. To nám ukazuje následují obrázek od J.P. Morgan, který zobrazuje vývoj P/E poměru amerických akcií (P/E poměr, poměr cena/zisk). Je zřejmé, že současná hodnota 18,18 (zisková výnosnost 1/18,18 = 5,5 %) je v historickém kontextu celkem vysoká. Stačí ještě mírný růst cen a bude dosažené 19leté maximum indikátoru.

 

 

akcie valuace

 

 

Podobně i jiné indikátory jsou nad historickými průměry či přímo na historických rekordech. Dobře víme, že při vysokých hodnotách je vyšší pravděpodobnost fluktuace směrem dolů.

 

 

Jako jeden z dalších důležitých ukazatelů, který se dosti sleduje, je EV/EBITDA. Enterprise value (EV) je tržní kapitalizace + čistý dluh (krátkodobé i dlouhodobé úročené závazky – hotovost). EBITDA je provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací. EV/EBITDA tedy ukazuje hodnotu podniku nezávisle na tom, jak je financován. Tento ukazatel už je na 14,2násobku, což je téměř vrchol z let 1999/2000, přičemž jako standardní hodnota se u tohoto ukazatele považuje 8násobek.

EV EBITDA ukazatel akcie

 

 

Následující ukazatel Price to Sales P/S ukazuje poměr tržní ceny akcie a tržeb na akcii. Ideální P/S je do hodnoty 1. Nyní je P/S na 2,4násobku, což je rekordní úroveň a tedy převyšuje úrovně z let 2000 a 2007.

 

 

Price to Sales PS

 

 

Uvedené tři grafy tedy ukazují alarmující hodnoty. Pokud bychom zde ukončili analýzu, tak by řada investorů zvážila odprodej akciového portfolia, přesun do hotovosti, či dokonce vytvoření short pozice. Nicméně zatím jsme jenom ukázali ohodnocení akcií v jejich vlastním historickém kontextu.

 

 

Následující graf od Factset ukazuje srovnání ziskové výnosnosti amerických akcií (zisk na akci děleno cena akcie) a výnosnosti 10letých amerických dluhopisů, které jsou vůči akciím nejpoužitelnějším alternativním aktivem. Když se podíváme na předchozí indikátory, tak ty v roce 2000 ukazovaly nadhodnocené akciové trhy. Pokud se zároveň podíváme na graf níže, tak zisková výnosnost amerických akcií byla v roce 2000 cca o 2 procentní body nižší oproti výnosnosti 10letých amerických dluhopisů. Zjednodušeně řečeno, v té době byly akcie nadhodnocené ve svém historickém kontextu, ale zároveň byly nadhodnocené i vůči dluhopisům.

 

 

Nyní je patrné, že u amerických akcií je výnosnost stále o přibližně 4 procentní body vyšší oproti státním dluhopisům, což je diametrálně odlišná situace oproti roku 2000. Momentálně jsou akcie stále levné oproti dluhopisům. Pokud tedy investujeme dlouhodobě na 10 a více let (tady je segment investorů ve věku 50 a méně let), tak nabízí akcie nejvýhodnější poměr zisku k riziku.

 

 

akcie eva mahdalová finlord

 

 

Co si tedy máme jako investoři odnést z uvedených zdánlivě protichůdných statistik? Zejména to, že investiční horizont a efektivní risk management jsou velmi důležité.

 

 

Jak ve fondu Slavic Capital, tak i ve Finlord soukromém portfoliu používáme instrumenty, které nás chrání právě proti krátkodobým propadům s tím, že cílíme na dlouhodobé výnosy akciových trhů. Nechceme být ochuzeni o výnosy, které se generují při držbě 10 a více let. Zároveň ale chceme, aby portfolio nepodléhalo výkyvům na trhu a udrželo si svoji hodnotu v jakémkoliv období.

 

 

V rámci risk managementu sledujeme dvě veličiny: riziko, že nastane pokles a riziko, že nebudeme zainvestovaní v případě růstu. Vždy hledáme takové nastavení portfolia, které obě rizika balancuje.

15.1.2020

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Franta napsal:

  To že jsou dluhopisy brutálně předražené neznamená, že předražené akcie nejsou předražené.

  Anonym napsal:

  Pravda, ale přidejte k tomu nízké úrokové sazby, až negativní. Peníze na dluh jsou dnes extrémně dostupné. Kdyby se ekonomice nedařilo, co jim brání jít dál do mínusu. A víc penalizovat hotovost ležící na účtech. S takovou manipulací může být bull market teoreticky nekonečný. 🙂

  Aleš napsal:

  Ano indexy jsou předražené a nabízejí na další desetiletí minimální výnos či dokonce ztrátu.
  Řešením je kupovat místo indexu podhodnocené kvalitní akcie, které stále nabízejí vysoké výnosy do budoucna.

  arkanek napsal:

  Ktere tim myslite pane?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.