Finlord Sněmovna financí

Proč ceny akcií dlouhodobě rostou?

24.11.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Ceny-akcií-dlouhodobě-rostou

Průměrné ceny akcií dlouhodobě rostou, což je informace, kterou na našem portálu stále opakujeme. Samozřejmě, pravidelně přichází krátkodobé poklesy, ale z těch nemusíme mít nepřekonatelný strach. Zároveň řada konkrétních firem zkrachuje, což je vývoj, se kterým se v průměrných indexech počítá. Určitě vás zajímá odpověď na otázku, proč průměrné ceny akcií dlouhodobě rostou a nadále budou růst. Pojďme se podívat na stěžejní faktory.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Všichni chceme, aby se ekonomika rozvíjela

 

Co od své práce a podnikání čekáte? Určitě byste rádi měli vyšší plat, vyšší tržby, vyšší podnikatelský zisk. Stát pak chce zvyšovat svůj rozpočet. Drtivá většina lidí má takovéto očekávání a je celkem jedno, z jakého jsou oboru. A v horizontu několika let skutečně uvedený nárůst nastane. Přitom se ani nemusíte moc snažit, jelikož nastane všeobecný nárůst a příliv přeci zvedá všechny lodě. Co se při tom v ekonomice odehraje? Zcela jistě stoupne HDP (hrubý domácí produkt) a také stoupne peněžní zásoba.

 

Následující graf ukazuje vývoj tržní kapitalizace akcií v USA, velikost amerického dluhopisového trhu, nominální HDP a peněžní zásobu M2 (to je oběživo, běžné a termínované vklady v bankách v domácí měně). HDP se v USA za posledních 100 let zvedl ze 100 miliard dolarů na 21,5 bilionu dolarů. M2 zásoba peněz se zvýšila z 50 miliard na 15 bilionů dolarů. Tržní kapitalizace akcií ve stejné době vzrostla z 30 miliard dolarů na téměř 32 bilionů dolarů.

 

proč-ceny-akcií-rostou

Z grafu je patrné, že vývoj cen akcií je navázaný na vývoj národohospodářských ukazatelů. To není překvapující, jelikož akcie pouze vyjadřují podíl na firmách, které národní hospodářství spoluvytváří.

 

Co si z uvedeného musíme jako investoři vzít? Určitě bude dlouhodobě stoupat objem vkladů v bankách (bude stoupat peněžní zásoba). S tím souvisí také to, že určitě bude dlouhodobě stoupat objem bankovních úvěrů. Také bude určitě stoupat HDP. Tudíž se můžeme spolehnout na to, že budou dlouhodobě stoupat i ceny akcií firem. A jak jsme ukázali v minulých analýzách, tak dlouhodobé výnosy akcií budou rozhodně vyšší než výnosy vkladů v bankách. Jako obezřetní investoři se musíme věnovat i rizikům, viz analýza rizik akcie vs dluhopisy.

24.11.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Franta napsal:

    Akcie dlouhodobě rostou, protože poptávka po akciích je vyšší než nabídka. Pokud tomu tak bude i v budoucnu, tak porostou i nadále.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?