Finlord Sněmovna financí

Mladí lidé mají málo peněz a bouří se

4.11.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
socialismus a mladí lidé

Ve společenské konverzaci je několik otřepaných frází, při kterých všichni souhlasně přikyvují. Jednou z takových frází je, že musíme myslet na děti a že mladí lidé jsou budoucností světa. Jako sdělení to určitě zní dobře. Problém je v tom, že na mladou generaci se zase až tak moc nemyslí. Díky nespokojenosti mladých se už začínají vytvářet významné společenské změny. Kupříkladu v USA už 70 % mladých lidí zvažuje volbu socialistického kandidáta a pětina amerických mileniálů si dle průzkumu organizace Victims of Communism Memorial Foundation myslí, že společnost by byla lepší, pokud by se zrušilo soukromé vlastnictví. I v jiných vyspělých zemích posilují levicová hnutí. Co ukazují statistiky?

 

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Mladí lidé nevydělávají, ale platit musí stejně jako starší generace

 

 

Následující graf americké National Bureau of Economic Research ukazuje, jak se mění podíl mladých lidí, kteří mají větší příjmy než jejich rodiče, když byli stejně staří. Roky ukazují kohorty narození (tedy rok 1980 znamená děti narozené v roce 1980). Statistika je měřena pomocí příjmů dětí ve věku 30 let a odpovídajícímu příjmu rodičů, když byly ve věku 25 až 35 let. Příjmy jsou inflačně očištěny, aby se daly navzájem srovnávat.

 

 

mladí lidé výdělky

 

 

Situace se zhoršila v celém spektru, ale nejhůře je na tom střední třída. U dětí střední třídy narozených v roce 1940 se více než 90 % dostalo na vyšší plat, než měli rodiče v jejich věku. U dětí této společenské vrstvy narozených v roce 1980 to je už jenom 40 %.

 

 

U chudých teď má vyšší plat než rodiče přibližně 80 % dětí, což je způsobené postupným zvyšováním minimální mzdy. Naopak u bohatých má vyšší plat jenom 10 % potomků.

 

 

Příjmy mladých lidí v USA rostou v posledních desetiletích relativně pomalu. Následující graf znázorňuje u kohorty dětí narozených v roce 1940 rozdělení příjmů dětí (červená křivka) a srovnání s rodiči (modrá křivka). Vidíme velkou koncentraci příjmů rodičů kolem 20 000 USD. U dětí pak byla největší koncentrace na příjmu 50 000 USD ročně. U této kohorty bylo pro děti skutečně snadné překonat rodiče.

 

 

příjmy mladých lidí Finlord

 

 

Jak vypadá situace teď u kohorty dětí narozených v roce 1980? U dětí je největší koncentrace kolem 30 000 USD, což je ale pod rodiči, kde byla největší koncentrace distribuce příjmů kolem 50 000 USD.

 

 

kam by měli investovat mladí lidé Finlord

 

 

Mladí lidé volí socialismus

 

 

Nemůžeme se pak divit, že mladí lidé nemají peníze kupříkladu na nákup nemovitosti. Tím pádem prudce klesá jejích podíl na držbě bytů a domů v osobním vlastnictví. Následující graf je z USA, nicméně velmi podobný vývoj lze sledovat i v západní Evropě. V průzkumu, co je důvodem poklesu zájmu o držbu nemovitosti, mladí lidé uvádí, že zejména nemají dostatek prostředků na nákup. Proto raději jdou do pronajatých nemovitostí. A nemovitosti pochopitelně pronajímají zejména starší generace, čímž tak prakticky vytahují peníze z mladých.

 

 

mladí lidé volí socialismus Finlord

 

 

Starší generace myslí na své blaho či na blaho nejbližší rodiny. Ale už nemyslí na celou společnost, což se mimo jiné projevuje v udržování vysokých cen aktiv a relativně nízkých platech pro mladé zaměstnance.

 

 

A jaký je důsledek této nerovnosti? Dle průzkumů organizace Victims of Communism Memorial Foundation by 70 % mladých lidí v USA volilo v prezidentských volbách socialistického kandidáta. 20 % bude takovéhoto kandidáta volit určitě, což je dvojnásobek proti loňskému roku.

 

 

socialismus v USA

 

 

Mladí lidé jsou v současnosti z ekonomického vývoje zmatení a hledají radikální společenskou změnu. Ta ale není úplně žádoucí. Lepší je využít instrumenty, které nabízí současná ekonomika a které fungují dlouhodobě. Příjmy mladých lidí sice nejsou ve srovnání se starčšími generacemi vysoké, ale na druhé straně mají snadný přístup k finančním trhům. Mimo jiné mohou investovat už malé objemy kapitálu anebo mohou při pořízení bydlení využívat úvěry od kreditních institucí.

4.11.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.