Finlord Sněmovna financí

Jsou odhady analytiků přesné a užitečné?

17.10.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Odhady analytiků

Po skončení každého čtvrtletí přichází výsledková sezóna, kdy společnosti uveřejňují své finanční výsledky. Toto pravidelné uveřejňování finančních údajů pomáhá ekonomům, investorům, manažerům i široké veřejnosti lépe rozumět tomu, co se odehrává ve firmách a potažmo v celých ekonomikách. Jak jsme ukázali kupříkladu v této analýze, tak dlouhodobě zhodnocují investice do akcií díky tomu, že firmám rostou zisky. Dá se říct, že dlouhodobý růst zisků firem je až nudně stabilní. Proto se média i veřejnost raději koncentrují na ty nejšpatnější výsledky. Z nich pak odvozují závěry typu „na finančních trzích se nedá vydělat“ a „akcioví analytici mají přehnaně optimistické odhady“. Podívejme se na statistiky, jak to ve skutečnosti je.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Skutečnost většinou překonává odhady

 

Následující graf od poradenské společnosti Bespoke ukazuje, v kolika případech uveřejněných kvartálních tržeb a zisků nastalo pozitivní překvapení, tedy že údaje překonaly odhady analytiků. Statistika je od počátku rok 2001 do konce roku 2018, takže jsou v ní zahrnuté i dvě recese v USA. Srovnání je v den uveřejnění údajů za měřený kvartál.

 

Odhady analytiků vs realita

 

Za všechny akcie v USA byly v 60 % případech překonány odhady tržeb a v 61 % byly překonány odhady zisků. Při sektorovém pohledu si nejlépe vedly technologické firmy, které v 68 % (tržby) či 67 % (zisky) případů překonaly odhady analytiků. Na opačném konci jsou společnosti veřejných služeb, telekomunikační a energetické firmy. Nicméně i v jejich případě platí, že odhady analytiků jsou spíše pozitivně překonávané než negativně.

 

Uvedený graf byl měřen v den uveřejnění výkazů. Jak se vyvíjí odhady analytiků v čase? Následující graf ukazuje vývoj konsenzu pro celý index S&P 500 a jednotlivé roky. Odhady zisků pro dané roky se začínají tvořit typicky už rok dopředu. Takže kupříkladu už teď v říjnu 2019 jsou odhady zisků na celý rok 2020 (dokonce i na rok 2021).

 

odhady zisků vývoj

 

Typicky začínají analytické předpovědi zisků na vysoké úrovni a pak jsou v průběhu roku revidovány dolů. Za posledních 30 let se revize od začátku konsenzu pro uveřejnění údaje za daný rok pohybuje na úrovni 9 %. Nicméně v historii se najdou i velmi silná ekonomická období, kdy byly revize odhadů analytiků nahoru (kupříkladu 1988, 1995, 2004-06 a 2011).

 

Pokud bychom tedy srovnávali skutečný údaj o ziscích firem s prvotním odhadem analytiků (tento odhad je typicky jeden rok před uveřejněním údajů), tak bychom dospěli k názoru, že analytici jsou přehnaně optimističtí. Při objevení analytického odhadu na jeden a více let dopředu je skutečně lepší mít kritičtější pohled. S klidným srdcem si můžeme takovouto analytickou předpověď snížit o 10 % dolů. To platí nejenom pro americké akcie, ale i pro akcie z Evropy či ČR. A obzvláště to platí pro nové projekty, které jsou umísťované buď na alternativní trhy burz či na alternativní portály. S přibližováním data uveřejnění firemních výsledků jsou předpovědi analytiků přesnější. Odhady na tři měsíce dopředu jsou už pak velmi blízké konečnému číslu.

17.10.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?