Finlord Sněmovna financí

Výsledková sezóna Q2 2019: tržby i zisky překvapily

11.9.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
americké akcie

Výsledková sezóna v USA za 2. čtvrtletí 2019 je prakticky u konce. 99,6 % společností z S&P 500 vydalo výsledky, z čehož 75 % společností zaznamenalo pozitivní překvapení v rámci zisku na akcii a 56 % firem překvapilo kladně z hlediska tržeb.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

výsledková sezóna q2 2019

 

Tržby i zisky amerických korporací zahrnutých v indexu S&P 500 za 2. čtvrtletí 2019 překonaly očekávání. Tržby za 2. čtvrtletí 2019 pro celý index S&P 500 vzrostly o 4 %, avšak ještě koncem června se očekával růst tržeb o 3,8 %. Zisky za celý index S&P 500 klesly o 0,4 %, nicméně výsledek je nad očekáváním, jelikož původně (na konci června) se očekával pokles zisků o 2,7 %. Pokles zisku je zapříčiněn klesající marží. Korporacím rostou náklady různého charakteru, zejména však roste firmám nákladová položka na mzdy. Čistá zisková marže za 2. kvartál 2019 je na úrovni 11,5 %, přičemž ve stejném období roku 2018 byla na úrovni 12 %. Pokud se podíváme na meziroční srovnání čisté ziskové marže podle sektorů, tak téměř všechny sektory zatím zaznamenaly pokles, až na firmy z realitního a veřejného sektoru (Utilities).

 

Poslední graf ukazuje ohodnocení akcií dle P/E poměru (dle očekávaných zisků). Hodnota indexu se drží pod 17násobkem, avšak nad pětiletým průměrem. S&P 500 se v současnosti drží poblíž historickým maxim, čili pokud by akcie dál zhodnocovaly, tak by se při prakticky nezměněném odhadu zisků vyšplhalo i ohodnocení.

 

Americká centrální banka (Fed) v červenci snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 2,00 – 2,25 %. Je to první snížení úroků od prosince 2008, kdy globální ekonomika čelila nejhorší krizi od 30. let minulého století. Americká centrální banka uvedla, že k rozhodnutí ji vedly obavy o vývoj světové ekonomiky a mírná inflace v USA. Zároveň také uvedla, že je připravena náklady na úvěry dále snížit v případě nutnosti. Fed rovněž avizoval zastavení prodeje dluhopisů ve své držbě od 1. 8. 2019, tedy o 2. měsíce dříve, než plánoval. Toto rozhodnutí podporuje snahu Fedu o plošné uvolnění monetární politiky. Vzhledem k eskalující obchodní válce mezi USA a Čínou se očekává, že Fed v září opět přistoupí ke snížení základní úrokové sazby, aby udržel růst americké ekonomiky.

 

Uvolněná monetární politika podporuje ceny akcií, nemovitostí i instrumentů kreditního trhu. Na druhé straně je nepříznivá pro bezrizikové investice, jako jsou kupříkladu vklady v bankách. Dlouhodobí investoři vědí, že období všeobecného strachu je vhodné na investice do dynamických aktiv. Strach ze špatného ekonomického vývoje totiž časem pomine a zájem investorů o nákup akcií a podobných instrumentů opět stoupne.

 

Graf č. 1: Tržby podle sektoru za 2. čtvrtletí 2019 (zdroj: FactSet)

výsledková sezóna q2 2019 tržby

 

Graf č. 2: meziroční sektorové srovnání čisté ziskové marže Q2 2019 vs. Q2 2018 (zdroj: FactSet)

čistá zisková marže Eva Mahdalová Finlord

 

Graf č. 3: Změna zisků za 2. čtvrtletí 2019 (zdroj: FactSet)

zisky amerických firem Eva Mahdalová Finlord

 

Graf č. 4: P/E na základě očekávaných zisků (zdroj: FactSet)

PE akcie

11.9.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.