Finlord Sněmovna financí

Smrt akcií a investiční výnos 8000 %

13.9.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Smrt akcií a výnos 8000 %

Pokud už investujete delší dobu, tak víte, že se celkem pravidelně objevují informace o tom, jak se blíží smrt akcií a dynamických investic a že nejlepší je peníze nastrkat pod polštář. Vždy se najde nějaký důvod. Recese, inflace, deflace, uvolněná monetární politika, restriktivní monetární politika, rozpočtové deficity, nízké výdaje států, Brexit, rozmrzelý Trump, příchod sluneční bouře, nedostatek vody v Evropě, jednoduše cokoliv, čeho se může ekonomický bulvár chytit. Před 40 lety renomovaný časopis BusinessWeek vydal poměrně pesimistickou obálku. Na ní bylo napsané The death of equities How inflation is destroying the stock market. Překlad: Smrt akcií Jak inflace ničí akciový trh.

 

smrt akcií BusinessWeek

 

Inflace v USA byla v roce 1979 vskutku velmi vysoká a dosahovala až 11 %. V roce 1980 pak inflace vyskočila ještě výše. Ve všech médiích se o rychlém růstu spotřebitelských cen psalo, na ulici se o tom mluvilo a pochopitelně i investoři na základě dostupných údajů a prognóz upravovali svá portfolia. A řada z nich skutečně po zhlédnutí titulky BusinessWeek odprodala akcie.

 

V srpnu 1979, kdy byl uvedený časopis vydán, se americký akciový index S&P 500 pohyboval na úrovni 107 bodů. Následně do listopadu 1980 nastalo zhodnocení o 30 % a redaktoři byli za pitomce. Pak přišla korekce o 26 % na 103 bodů v roce 1982 a redaktoři určitě spokojeně hlásali: „vidíte, my jsme propad předpovídali.“

 

Posuňme se ale o 40 let dále. Akciový trh stále žije a pokořuje nová maxima. Kdyby tehdejší dvacátník nedal na radu BusinessWeek a do akcií investoval, tak by se jeho investice zhodnotila do současnosti při reinvestici dividend o téměř 7900 %. Každých 100 dolarů se tedy zhodnotilo na téměř 8000 dolarů. Pokud by tehdy investoval Američan 10 000 dolarů, tak by teď měl 800 000 USD, což je portfolio, ze kterého se dá při výnosnosti 6-7 % ročně v důchodu velmi pěkně žít. 10 000 dolarů odpovídalo v roce 1979 přibližně devíti průměrným měsíčním platům. Nejednalo se tedy o žádnou nedosažitelnou sumu. Devět průměrných platů v ČR je teď cca 300 000 Kč.

 

A že je 40 let hodně? Není, každý dvacátník, který si odkládá peníze na důchod, má čtyřicetiletý investiční horizont.

 

Nominální výnosy amerických akcií:

 

Dlouhdoobý výnos akcií

 

Inflačně očištěné výnosy amerických akcií:

 

Dlouhdoobý výnos akcií očištěn o inflaci

 

Při investování se musíme držet stěžejních dlouhodobých statistik. A nemusíme za růstem cen akcií hledat magii. Akcie zhodnocují jednoduše proto, že firmy dlouhodobě zvyšují tržby a zisky. A do budoucnosti se tento vývoj nezmění, i když krátkodobě se pravidelně budou objevovat pesimistické předpovědi.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

13.9.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS