Finlord Sněmovna financí

Large-cap vs small-cap akcie a dluh

26.9.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
small cap dluh

Dluh pomáhá firmám dosahovat vyšší zhodnocení vlastního kapitálu. Na druhé straně vysoký objem cizího kapitálu může způsobit společnostem problém, pokud se zhorší ekonomický vývoj a poklesnou tržby. Jak jsou americké firmy zadlužené teď?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Large-cap firmy se oddlužily, small-cap se zadlužily

 

Následující graf ukazuje poměr dluhu k vlastnímu kapitálu u large-cap akcií (tržní kapitalizace je více než 10 miliard USD) a small-cap akcií (tržní kapitalizace je méně než 2 miliardy USD) v USA. Od 90. let do roku 2009 prudce stouplo zadlužení velkých firem, viz modrá křivka. Naopak u malých společností (oranžová křivka) zadlužení pokleslo. Od finanční krize ale sledujeme významnou změnu. Velké firmy se značně oddlužily a momentálně je poměr na úrovni 119 %. Naopak small-cap firmy zvýšily poměr dluhu k vlastnímu kapitálu na nový rekord ve výši 124 %. Jejich zadlužení tak stouplo nad zadlužení velkých společností.

 

dluh k VK v USA

 

Čím to je způsobené? Zisk malých firem roste s tím, jak americká ekonomika expanduje. Nicméně pro udržení růstu zisku potřebují čím dál více dluhu, který je levnější než vlastní kapitál. Tento vývoj ukazuje následující graf od Societe Generale.

 

dluh small cap akcií

 

Následující obrázek ukazuje ziskovou marži jako poměr EBIT (zisk před zdaněním a úroky) a tržeb. Zisková marže velkých firem v USA je dlouhodobě kolem 12 %. Small cap akcie ale mají ziskovou marži dlouhodobě kolem 6 %. Při nízké ziskové marži se rostoucí výnosy pro akcionáře dají generovat nejenom zvýšením tržeb, ale i vyšším objemem použitého cizího kapitálu.

 

zisková marže

 

Vyvolá dluh propad cen akcií malých firem?

 

Následující grafy ukazují ohodnocení jednotlivých indexů large-cap, mid-cap a small-cap akcií podle poměru očekávaných zisků k ceně akcií. Ohodnocení malých firem není výrazně vyšší oproti ohodnocení velkých a středně velkých společností. Nedá se tedy uvést, že by byly extrémně předražené. I když je jejich rostoucí dluh výstražným znamením, tak stále u nich existuje potenciál dalšího zhodnocení. Z našeho pohledu a pohledu fondu Slavic Capital jsou ale atraktivnější akcie large-cap firem. Pokud by přišla recese, tak díky svému renomé a relativně nízkému zadlužení překonají těžké chvíle mnohem snadněji. Zároveň jsou ohodnoceny jenom mírně nadprůměrně a při pokračování hospodářské expanze lze u nich očekávat další zvyšování zisku.

 

ohodnocení akcií

26.9.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?