Finlord Sněmovna financí

Finlord investice v srpnu 2019: +0,2 %

2.9.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
20190831 Finlord portfolio vývoj

Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v srpnu zvýšení hodnoty o 0,2 %. V srpnu byla na akciových trzích velmi vysoká volatilita. Naše diverzifikované portfolio opět ukázalo svoji kvalitu, když bez problémů ustálo i značné výprodeje na trzích.

 

Kumulativně od počátku roku 2016, kdy jsme začali publikovat výsledky, jsme zaznamenali zhodnocení o 36,6 %. Na milion korun investice se tedy vygenerovalo téměř 370 tisíc korun zisku. Ze 44 měsíců jsme měli jenom 5 mírně ztrátových měsíců. Ani v jednom ze čtrnácti čtvrtletí nezaznamenalo naše portfolio pokles hodnoty.

 

Uplynulé dva měsíce se nesly v duchu prudkého propadu úrokových sazeb ve světě. Ve světě má už 30 % dluhopisů s investičním ratingem (vládních i soukromých) negativní požadovanou výnosnost. Co pro investory znamenají nízké výnosnosti konzervativních aktiv? Proč si myslíme, že vyšší podíl dynamických aktiv v portfoliích investorů je extrémně důležitý?

 

Celé naše portfolio mohou klienti sledovat ve službě Portfolio Manažer. Pro kvalifikované investory je k dispozici i fond Slavic Capital, který je postaven na stejných investičních strategiích jako soukromé portfolio.

 

Finlord investice: jak dopadl srpen?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 0 až 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK.

 

201908 Finlord portfolio

 

Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2018:

 

201812 Finlord portfolio

 

A tabulka výnosů v roce 2017:

 

201712 Finlord portfolio

 

A tabulka výnosů v roce 2016:

 

201612 Finlord portfolio

 

Riziko našeho portfolia je řízené dle přísných pravidel, proto je vývoj hodnoty velmi plynulý. Ze 44 měsíců bylo jenom 5 mírně ztrátových.

 

20190831 Finlord portfolio vývoj

 

Jsou dluhopisy nadhodnocené vůči akciím?

 

Ceny dluhopisů vyletěly v srpnu vzhůru (požadované výnosnosti propadly), což pochopitelně vytvořilo krátkodobý kapitálový zisk. Nicméně očekávaná dlouhodobá ziskovost prudce poklesla. Následující graf od agentury Bloomberg ukazuje požadovanou výnosnost 30letých amerických vládních dluhopisů (bílá křivka) a dividendovou výnosnost akcií v indexu S&P 500 (modrá křivka). Podle tohoto ukazatele jsou americké akcie nejlevnější od krizového roku 2009, kdy jejich ceny poklesly o desítky procent. Naopak dluhopisy jsou relativně drahé.

 

dividendová výnosnost a výnosnost dluhopisů

 

Proč nastal uvedený stav? Důvodem je obrovský strach investorů z hospodářské recese. Řada statistik naznačuje, že HDP v USA i západní Evropě by v příštích dvou letech mohl poklesnout a že míra nezaměstnanosti by se naopak mohla zvýšit. My se ale ptáme: není strach a útěk do konzervativních instrumentů přehnaný až přímo spekulativní?

 

Končící výsledková sezóna ukazuje, že zisky firem nepoklesly až tak výrazně, jak se předpokládalo na počátku léta. A když se podíváme na odhady analytiků ohledně následujících kvartálů, tak stále sledujeme optimistický odhad růstu zisku od čtvrtého kvartálu dále, viz následující graf společnosti Factset.

 

růst zisků v USA

 

Podobně vychází i změna zisků a odhady analytiků pro index Stoxx 600 (50 % firem vydalo výsledky), viz následující graf od společnosti Refinitiv. Rozhodně nenastává apokalypsa ziskovosti amerických a evropských firem.

 

růst zisků v Evropě

 

Bohatí bohatnou s dynamickými aktivy

 

Analytik Matt Bruening vytvořil dle údajů FEDu následující graf inflačně očištěné změny velikosti majetku 1 % nejbohatších lidí a 50 % nejchudších lidí v USA. Od roku 1989 se majetek 1 % nejbohatších lidí zvedl z 8,4 bilionu dolarů na 29,5 bilionu dolarů v roce 2018. Za 29 let tedy majetek rostl u této skupiny průměrným inflačně očištěným tempem růstu na úrovni 4,4 % p.a.. Nominální tempo růstu bylo na úrovni 7 % p.a.. Vidíme, že to není nedosažitelný růst a i průměrný investor může při nákupu dynamických aktiv generovat takovéto zvýšení majetku.

 

bohatí bohatnou

 

Naopak majetek 50 % nejchudších lidí (tedy poloviny populace Američanů) se na inflačně očištěné bázi snížil z 0,7 bilionu na -0,2 bilionu dolarů. To znamená, že polovina americké populace dluží více než je její majetek. Tato skupina pochopitelně dosahuje negativní výnosnosti svého majetku a pokud neudělá změnu ve svém chování, tak prakticky nemá šanci svoji situaci nikdy zlepšit.

 

To samé ukazuje následující graf. I velikost majetku miliardářů v krizích klesá, ale pak se díky investicím vrací zpátky na nová maxima. U chudé populace návrat na nová maxima po krizi nenastal.

 

bohatí bohatnou po krizi

 

A v jakých aktivech měly jednotlivé skupiny své peníze v roce 1989? To ukazuje následující graf. 1 % nejbohatších nejvíce investovalo do svých soukromých firem, případně do akcií, akciových fondů a dalších dynamických aktiv. Naopak chudí lidé si pořizují maximálně nemovitost na své vlastní bydlení a pak zboží dlouhodobé a krátkodobé spotřeby (auta, lednice, televize a tak dále). Něco málo si v USA odkládají do penzijních fondů.

 

bohatí a chudí majetek

 

Jak nastavíte své portfolio na nejbližších 30 let? Pokud v něm budete mít smysluplná dynamická aktiva (akcie, akciové fondy, podnikové dluhopisy, P2P, výnosné nemovitostí a další), tak při zachování diverzifikace existuje velmi vysoká míra pravděpodobnosti, že se v důchodu budete mít velmi dobře a svým dětem zanecháte veliké dědictví.

 

Pokud celou mzdu utratíte za zbytečnosti protlačené marketingem miliardářů a budete odkládat peníze do konzervativních instrumentů (bankovní vklady, atd), tak nikdy kapitálový polštář nevytvoříte. V důchodu budete spoléhat na drobky od státu a dětem zanecháte maximálně nedoplacené dluhy.

 

Když znáte údaje o minulém vývoji, tak se na nejbližších 30 let můžete rozhodnout podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

 

Přihlaste se do newsletteru a kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

2.9.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Martin napsal:

  Dobrý deň,
  Môžem sa spýtať prečo je pri kolónke spoločnosti debitum Network 0%? Boli tam nejaké problémy, alebo prečo?
  Ďakujem.

  admin napsal:

  Hezký den, problémy nebyly. Je to způsobené současnou skladbou investic na platformě. Úrok se u většiny půjček na této platformě splácí najednou při splatnosti. Přitom půjčky mají velmi podobnou splatnost. To znamená, že v srpnu nebyl žádný příjem, ale teď v září nám naskáčkou splátky za srpen a září. Pak budeme reinvestovat do dalších půjček, kde bude pravděpodobně většinou splatnost v listopadu. Takže pak v říjnu bude výsledek zase kolem nuly a v listopadu výnosy zase naskáčou za dva měsíce. A tak dokola. Časem, až bude na platformě více nabídek, se investice lépe rozloží v čase.

  Jakub napsal:

  Zdravím,
  bylo by docela zajímavé, kdyby u jednotlivých platforem byly uvedeny váhy vyjadřující, kolik kapitálu jste tam investovali (např. v %). Pomohlo by mi to odhadnout, jakou důvěru v ní máte.
  Takhle kouknu a vidím, že např. Grupeer má super výnos, ale nepoznám z toho, jestli tam nemáte jen pár testovacích eur. Recenzi na Grupeer jsem četl, ale ta už nemusí být aktuální a všechny platformy recenzi nemají.

  Přeji hezký den.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE