Finlord Sněmovna financí

Peníze a spokojenost se životem

18.7.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Peníze a štěstí

Přináší peníze štěstí anebo ne? V minulosti jsme se podívali na výsledky studie ohledně příjmů a zdraví, ze které vyplynulo, že s růstem příjmů se zvyšovala i očekávaná délka života. Také jsme ukázali údaje o vývoji štěstí v průběhu času. Jak se ale mění pocit štěstí v závislosti na příjmu? Podívejme se na výsledky studie, kterou provedli Kahneman a Deaton v USA. Co zjistili?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte další analýzy. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Vysoký nárůst hodnot ukazatelů štěstí byl zaznamenán zejména pří růstu příjmů z nízké úrovně na průměrnou úroveň cca 60 000 USD ročně. Při posunu lidí z chudoby do střední příjmové třídy taktéž poklesla úroveň stresu.

 

20190718 peníze a štěstí

 

Nicméně při dalším zvýšení příjmů, díky kterému se lidé dostali ze střední vrstvy do vrstvy majetných lidí, se tempo růstu pocitu štěstí významně zpomalilo. A dokonce se začala zvyšovat úroveň stresu, což je vyvolané zejména vyšší zátěží v práci.

 

Pokud výsledky studie aplikujeme na běžný život, tak nám vychází několik závěrů. V případě, že máte podprůměrné příjmy, tak se rozhodně snažte o jejich zvýšení. Hledejte možnosti všude. Požádejte zaměstnavatele o zvýšení platu, začněte investovat a podnikat efektivně. Pro chudého člověka je zvýšení měsíčního příjmu třeba jenom o tisíc korun měsíčně skvělou zprávou.

 

V případě, že už jste bohatí, tak musíte spíše myslet na to, jak se zbavit činností, které považujete za nejvíce stresující. Často není inkrementální příjem z těchto činností dostatečně vysoký, aby kompenzoval psychickou nepohodu. Tady to má každý člověk jinak. Někoho nadměrně stresuje práce, kterou získal povýšením na novou pozici, někoho zase stresuje vlastnictví podniku, který narostl do velikých rozměrů, někdo má problém s řízením investičního portfolia. Jaké je řešení? Přejděte zpátky na méně stresující pozici, prodejte celou firmu investorům/manažerům, svěřte investiční portfolio zkušeným portfolio manažerům.

 

V našem fondu Slavic Capital myslíme i na tyto psychologické aspekty a portfolio je řízené tak, aby investoři získali nejenom atraktivní výnosnost, ale aby zažívali i co nejnižší úroveň stresu. Podrobnější informace o fondu jsou dostupné jenom kvalifikovaným investorům. Nicméně naše soukromé portfolio využívá velmi podobná aktiva a je řízené prakticky stejně jako fond. I v období výprodeje v posledním čtvrtletí 2018, kdy světové akcie ztratily kokem 15 %, jsme zaznamenali nárůst hodnoty portfolia, viz tabulka výkonnosti v pravidelném měsíčním komentáři. Stres z výkonnosti portfolia fondu jsme pochopitelně měli minimální.

18.7.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Happy napsal:

    Moc zajímavá studie, zdraví by opravdu mělo být na prvním místě, ale je pravda, že do jisté míry se stoupajícím příjmem roste i „pocit štěstí“ Myslím si, že člověk nemusí být miliardář, aby prožil spokojený život, ale taková taková finanční nezávislost je k nezaplacení. Nekoukat pořád na to, že si už nemůžu něco dovolit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS