Finlord Sněmovna financí

Jak se mění kompozice miliardářů?

7.5.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
struktura miliardářů

Kdo ovládá žebříček miliardářů? Jsou v něm spíše synkové s dcerky bohatých rodinných klanů anebo se mezi miliardáři nacházejí zejména podnikatelé a manažeři? Podívejte se na rozbor postupné změny kompozice nejbohatší vrstvy lidí.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte další analýzy. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Rok 1996 patřil dědicům, rok 2014 podnikatelům

 

Následující graf ukazuje rozložení miliardářů v žebříčku Forbes podle toho, jestli daný miliardář peníze zdědil nebo si je vydělal sám podnikatelskou či manažerskou činností. Ještě v roce 1996 patřilo 55 % miliardářů do kolonky dědiců a 45 % byli miliardáři, kteří si peníze vydělali sami. V roce 2014 už mezi dědice patřilo jenom 30 % miliardářů a 70 % lidí z žebříčku si peníze vydělali sami.

 

složení miliardářů Forbes

 

V 19. a v první polovině 20. století dominovali světu velké rodinné klany, u kterých se majetek dědil z generace na generaci. A jelikož se svět hýbal pomalu, tak i majetkové a společenské poměry se měnily jenom postupně.

 

Ve druhé polovině 20. století nastal ale boom informačních technologií, které značně zrychlily pohyb kapitálu ve světě. Podnikatelé, kteří mají dobrou myšlenku a umí ji efektivně realizovat, tak mohou velmi rychle navýšit svůj majetek.

 

I když svět obecně bohatne, tak toto tempo rozhodně nestačí na to, aby vznikali noví miliardáři. Vznik nových miliardářů je jednoduše daný tím, že tato úzká skupina lidí dokáže převzít majetek od jiných lidí (bohatých i chudých). A tím převzetím myslíme zcela legitimní nabízení produktů či služeb případně investování do výnosných projektů.

 

Následující graf ukazuje změnu kompozice miliardářů v USA, Evropě a ve zbytku vyspělých zemí. Podíl dědiců na miliardářích propadl od roku 1996 zejména v USA (z 50 % na 28 %) a v Evropě (ze 70 % na 50 %). Vystřídali je zejména noví podnikatelé a pak finančníci. Tyto dvě skupiny lidí umí pracovat s kapitálem a umí jiným lidem a firmám prodávat produkty a služby. Taktéž roste podíl miliardářů, kteří vydělali díky politickým kontaktům, i když jejich počet je stále relativně nízký.

 

složení miliardářů dle regionů

 

Rodinné klany budou vypadávat z miliardářského žebříčku

 

Pokud dnes otevřeme miliardářský žebříček Forbes, tak se můžeme spolehnout na to, že řada rodinných jmen v něm za 20 let nebude. Děti mnohých miliardářů totiž nejsou vedeny k tomu, aby majetek zvětšovali (stačí se podívat na aktivity dětí českých miliardářů). Výkonnosti rodinných firem jsme se věnovali i v tomto článku. Statistiky jasně ukazují, že nadprůměrnou výkonnost mají firmy první a druhé generace. Třetí a další generace pak majetek spíše utratí za luxusní zboží a služby.

 

Taktéž se můžeme spolehnout na to, že v nejbližších dvaceti letech vznikne spousta nových miliardářů, jejíchž rodiny teď patří do průměrné střední třídy bez většího majetkového zázemí. Informační revoluce, kdy se kvalitní produkty a služby šiří po světě rychlostí blesku, takovýto prudký růst mladých hvězd umožňuje. Co by před 100 lety bylo nemyslitelné, je teď prakticky na denním pořádku.

 

Lidé kolem vás se chtějí dostat do žebříčku miliardářů

 

Myšlení lidstva se mění a zrychluje. Před padesáti lety se lidé (i na západě) nechtěli tak prosazovat jako teď. Stačilo jim teplé místečko v zavedené firmě a stabilní plat. Teď je situace diametrálně odlišná. Zástupy mladých podnikatelů a manažerů chtějí realizovat své nápady, vydělat peníze či získat moc. A dostupné technické prostředky jim to umožňují. Můžete se spolehnout na to, že váš soused, který tvrdí, že ho peníze až tak nezajímají, každý den uvažuje na tím, jak vydělat ještě více.

 

Nebojte se požadovat více. Vyjednejte si zvýšení platu, pusťte se do svého podnikatelského snu a investuje do dynamických aktiv. Protože když tyto kroky neuděláte vy, tak to zcela jistě udělá někdo jiný. A možná právě váš soused kamarád bude jednou v žebříčku bohatých lidí.

 

Určitě vštěpujte podnikatelské a investiční myšlenky i dětem. Stačí jednoduše odkládat 5000 Kč měsíčně po dobu 80 let při výnosu 10 % ročně a váš rodinný klan bude v roce 2100 disponovat majetkem 1,2 miliardy Kč (po zohlednění inflace to odpovídá dnešním 250 milionům Kč).

 

Jak jsme ukázali v řadě analýz, tak nadprůměrné výnosy se skutečně nedosahují pomocí konzervativních vkladů v bankách, ale prostřednictvím podnikatelských myšlenek, investic do akcií, nákupu podílů na firmách, rozvoje developerských projektů a jiných dynamických aktiv.

7.5.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ