Finlord Sněmovna financí

Ve kterých sektorech dominuje Čína světu?

8.4.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
čína Eva Mahdalová Finlord

Podíl produkce Číny na světové výrobě rychle roste. Téměř polovina světové výroby některých sektorů se už odehrává v Číně.

 

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru pro další analýzy. Řadu grafů, analýz, myšlenek dáváme i na Twitter, případně Facebook.

 

 

podíl produkce číny na světové výrobě

 

 

Podíl produkce Číny na světové výrobě byl v roce 2017 u skla, cementu a keramiky 48 %. Ještě v roce 2000 byl podíl produkce Číny na světové výrobě 15 %. Stejný podíl produkce Číny na světové výrobě je i v oblast textilií a oblečení a to 48 %. V roce 2000 činil tento podíl u textilií a oblečení 17 % a v rámci sektorů byl tedy nejvyšší. Významnou roli sehrála nepochybně levná čínská pracovní síla, ale také i to, že Číňani dokázali na výrobu oblečení dodat levný materiál.
Máte pocit, že v obchodech převládá oblečení z nekvalitních materiálů? Váš pocit je správný! Jak ukazuje graf níže, tak produkce syntetických textilií vzrostla díky nárůstu poptávky oděvního průmyslu. Zhruba do roku 2000 se nejvíce při výrobě oblečení používala bavlna. Od roku 2000 se umělá vlákna začala stále více a více využívat při výrobě oblečení. Řeč je zejména o polyesteru, který je sice dobrý sluha, ale jako pán je špatný. V roce 2030 by se mělo použít do oblečení až 80 milionů tun polyesteru.

 

 

látky používané v oblečení Eva Mahdalová Finlord

 

 

Podíl produkce Číny na světové výrobě v oblasti elektrotechniky činil v roce 2017 47 %, přičemž v roce 2000 činil podíl 11 %. Podíl produkce Číny na světové výrobě v rámci základních kovů (např. železo, cín, hliník) byl v roce 2000 14 % a z uvedených sektorů byl tedy na třetí příčce. V roce 2017 už činil podíl produkce Číny na světové výrobě základních kovů 44 %. Také v oblasti počítačů a elektroniky se podíl produkce Číny na světové výrobě zvyšuje. Ještě v roce 2000 činil tento podíl 7 % a v roce 2017 už byl 41 %. Pokud se podíváme na stroje a vybavení, tak podíl produkce Číny na světové výrobě činil v této oblasti v roce 2000 10 %, přičemž v roce 2017 už to bylo 36 %.

 

 

Podíl produkce Číny na světové výrobě je ještě relativně nízký u nábytku, kde podíl byl v roce 2017 24 %, u automobilů a produktů z kovů a slitin 28 %. Pokud se zastavíme u sektoru automobilů, tak ještě v roce 2000 byl podíl produkce Číny na světové výrobě v oblasti aut 3 %, což bylo ze všech níže uvedených sektorů nejmíň. Nicméně do budoucna se dá očekávat, že podíl produkce Číny na světové výrobě v oblasti automobilů bude růst. A to zejména platí v oblasti elektromobility, jelikož v Číně je růst výroby, vývoje a infrastruktury velmi rychlý. Společnost BYD, která patří mezi největší čínské automobilky, se připravuje na masivní přechod do elektoromobility. Management očekává, že už v roce 2025 budou cena a dojezd elektroaut srovnatelné s vozidly na klasický pohon. Kupříkladu město Shenzhen, které je přibližně velké jako naše republika (žije zde 12,5 milionu lidí), tak zde jezdí už 100 % elektrických autobusů (cca 16 tisíc) a taxíků (více než 21 tisíc). Pro zajímavost ještě v roce 1980 v Shenzhenu žilo pouze 60 tisíc lidí. Komunistická vláda v roce 1980 v tomto městě vytvořila experimentální zónu volného obchodu díky, které nastal obrovský boom podnikatelské aktivity.

 
Čína si v posledních desetiletích prošla transformací nejenom v oblasti ekonomiky, ale i částečně také v oblasti politiky. Z komunistické Číny se tak stává nejenom ekonomická, ale i technologická velmoc. Rychlý technologický pokrok čínských firem, jak v oblasti elektromobilů, tak i v oblasti 5G sítí, představuje pro západní firmy velký problém, neboť do budoucna je velmi pravděpodobné, že zejména automobily čínských značek budou dobývat evropský trh.

8.4.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

DLUHOPISY RENOMOVANÉHO E-SHOPU ALTISPORT S VÝNOSNOSTÍ 8 % P.A.