Finlord Sněmovna financí

Jak změní revoluční 5G naše životy a kdo na tom vydělá?

28.8.2018

10 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
co je to 5G

5G je pojem, který představuje novou generaci mobilní sítě. 5G nabídne rychlejší a stabilnější internet. Hlavním cílem 5G je rozvoj internetu věcí (IoT), jelikož za pár let budeme mít k internetu připojené nesčetné množství věcí, které spolu budou vzájemně komunikovat. To se týká například domácností, automobilů a chytrých měst. Očekává se, že také důležitými vertikály v tomto ohledu budou i inteligentní energie a zdravotní péče. Podle dat GSMA Intelligence by se globálně měl zvýšit celkový počet připojení IoT mezi roky 2017 a 2025 o více než trojnásobek ze 7,5 miliardy na 25,1 miliardy. Na globální úrovni by mělo průmyslové připojení překonat připojení spotřebitelů k internetu do roku 2023. IDC předpovídá, že celosvětové výdaje na internet věcí budou růst z 800 miliard dolarů v roce 2017 na téměř 1,4 bilionu dolarů do roku 2021. Poradenská společnost McKinsey nabízí širší pohled odhadu na celkový potenciál ekonomického dopadu díky internetu věcí, který by měl růst do roku 2025 z 3,9 na 11,1 bilionů ročně (odhad totiž zahrnuje i největší továrny a města).

 

5G internet věcí

 

V návaznosti na to by mělo 5G nabídnout super rychlá data přesahující 1 Gbps (s maximální rychlostí až 10 Gbps) a nízkou latenci (cílení na síťovou odezvu maximálně 1 milisekunda), což by umožnilo propojit 10 až 100x více zařízení než dnešní sítě umožňují. Rozhodně je 5G více než jen příští generační krok v mobilní technologii. Očekává se, že umožní masivní digitální transformaci naší společnosti a urychlí digitalizaci různých průmyslových sektorů. Prozatím by 5G mělo fungovat vedle 3G a 4G. Technici se ale budou muset poprat s celou řadou nových problémů, ke kterým se v některé z příštích analýz problematice 5G sítí určitě vrátíme.

 

Mobilní širokopásmové připojení a rychle rostoucí poptávka po mobilních datech patří mezi klíčové motory 5G. Cisco předpovídá, že globální mobilní datový přenos se v letech 2016 až 2021 zvýší 7krát, a to díky pokračujícímu nárůstu připojených zařízení a zvýšení spotřeby dat na zařízení.

 

5G spotřeba dat

 

Koncem roku 2017 byly stanoveny počáteční specifikace definující první fázi globálních 5G norem, nicméně proces nastavování metodik pro mobilní 5G sítě bude pokračovat až do roku 2020. Do roku 2020 by ještě pravděpodobně nemělo dojít k rozsáhlému komerčnímu nasazení 5G. Ovšem očekává se, že někteří operátoři v nejrozvinutějších zemích by mohli nabídnout limitované služby 5G sítí už v roce 2018. Podle odhadů by průkopníky v tomto ohledu měly být společnosti ze severovýchodní Asie (např. KT, China Mobile) a Severní Ameriky (např. Verizon, AT & T). 5G infrastruktura představuje pro mobilní operátory novou byznys příležitost v oblasti spolupráce s dalšími poskytovateli služeb v oblasti dopravy, maloobchodu, zdravotnictví, financí, výroby a dalších odvětví.

 

V současnosti je maximální datový tok mobilní sítě na úrovni 1 Gbps. V roce 2020 by díky 5G měl být teoreticky maximální datový tok dle odhadu společnosti Samsung na úrovni 5 Gbps, přičemž někdy v roce 2025 by měl činit datový tok až 20 Gbps.

 

5G latence

 

 

U latence je klíčové snížit komunikační odezvu mezi zařízeními. Od zařízení po zařízení je latence v případě 4G sítí na úrovni 50 ms. U 5G sítí by latence měla být o 90 % nižší na úrovni 5 ms.

 

Latence

 

 

Na grafu níže jsou očekávané globální investice do 5G mobilní páteřní infrastruktury podle typu technologie (modrý sloupec představuje optické kabely – Fiber, 60 GHz pásmo, 70-80 GHz pásmo a fialový sloupec představuje jiné přenosy vzduchem – FSO). Od roku 2020 budou globální investice do 5G mobilní páteřní infrastruktury překračovat 2 miliardy USD ročně, přičemž nyní jsou na úrovni 1,8 miliardy USD.

 

 

5G infrastruktura

 

5G v Evropě: operátory dotlačí k 5G poptávka trhu

 

Evropští mobilní operátoři čelí těžkému rozhodování. Jelikož byli pomalí při zavádění 4G sítí, tak se jim náklady ještě zcela neproplatily, a z toho důvodu nejsou ochotni utrácet velké částky za sítě 5. generace. Nicméně i přes tento problém je k tomu dotlačí značná poptávka trhu. Nedávné odhady říkají, že pokrytí Evropy 5G sítí bude stát minimálně 300 miliard EUR, přičemž 100 miliard EUR bude stát vybudování cloudových serveroven.
Graf níže ukazuje agregované kapitálové výdaje telekomunikačních evropských firem v miliardách eur:

 

kapitálové výdaje na 5G

 

Důvodem pomalého přechodu evropských operátorů na 5G sítě jsou i dostatečné rychlosti současného připojení 4G. Evropské LTE sítě dosahují reálné rychlosti na úrovni 10-20 Mbps, přičemž pro streamování HD videa v trochu nižší kvalitě stačí i rychlost 5 Mbps. Proto si operátoři musí klást otázku, zda dokážou 5G sítě plně monetizovat pomocí nových služeb pro zákazníky. Jak ukazuje následující graf, tak dle očekávání v roce 2020 tržby mobilních operátorů porostou jen mírně.

 

tržby operátorů z 5G

 

Nejvíc na 5G vydělají dodavatelé infrastruktury

 

Implementace 5G bude vyžadovat rozsáhlé a trvalé investice do infrastruktury ze strany stávajících poskytovatelů telekomunikačních služeb. To vytváří obrovskou příležitost pro dodavatele infrastruktury, potažmo pro nás investory, jež hledáme firmy, které se budou na této nejdůležitější události za posledních několik let podílet. 5G je tedy velkou příležitostí pro firmy, které například poskytují infrastrukturu datových center, mikroprocesory, výpočetní techniku, cloudy, sítě, podnikový software, polovodiče atd.. Samozřejmě 5G vytváří příležitost i pro firmy, které budou využívat technologii, jakožto například autonomní vozidla, potažmo jejich dodavatelé E-systému, pojišťovny, videoherní průmysl atd.. V rámci našeho fondu Slavic Capital jsme už investovali do podílů na společnostech, které se podílejí na rozvoji vysokorychlostní telekomunikační sítě 5G.

 

Sledujte naše stránky a přihlaste se do newsletteru. 5G připojení a na to navázaným službám se bude věnovat i v dalších analýzách. Věděli jste třeba, že dle odhadu společnosti Intel vygeneruje jedno autonomní vozidlo kolem 4 TB dat denně a potřebuje výpočetní výkon, který se rovná pěti stovkám iPhonu 7? Dle optimistického odhadu McKinsey by až 15 % nových osobních aut mohlo mít v roce 2030 funkci autonomního řízení.

28.8.2018

10 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Roman napsal:

    Dokud ty veci nebudou pripojene k mnou kontrolovanym serverum, tak to kupovat nebudu. Uz v nove koupenem aute upravim modem tak, abych ho zapnul jen na chvili, kdy potrebuju konektivitu.

    Propojena proprietarni zarizeni skryvaji nescetne moznosti zneuziti a firmam zadarmo pokytuji spousty dat a kontroly nad uzivateli. Stare, derave a ledabyle udelane firmwary, nedostatecne zabezpeceni a zpracovavani a ukladani dat a dalkove ovladani zarizeni cizi firmou. To se bude delat podnikani – „vysel novy model, zpomalime vzdalene vsechny starsi modely, rozsvitime cervenou kontrolku nahodne chyby a donutime lidi koupit si novy“.

    Skoda, ze si to bezni „uzivatele“ neuvedomuji a jen jasaji ve jmenu pokroku. 🙁

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS