Kdo skupuje americké akcie?
26.4.2019
4 min.
Kdo v posledních deseti letech nejvíc nakupuje americké akcie? Fondy? Drobní investoři? Nebo zahraniční investoři? Nikoliv. Od roku 2009 jsou největším nákupcem akcií v USA samotné korporace, které se doslova topí v přebytečných penězích. Co můžeme očekávat do budoucnosti?
Přihlaste se do newsletteru a získejte další analýzy. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Korporace ve velkém skupují své vlastní akcie
Následující graf od Refinitiv a Credit Suisse ukazuje kumulativní nákupy různých subjektů na americkém akciovém trhu. Na první pohled je zřejmé, že nejvíce nakupují americké akcie nefinanční korporace v USA. Kumulativně už za 10 let nakoupily 20 % tržní kapitalizace. Americké domácnosti prakticky nenakoupily žádné nové akcie. Americké instituce včetně fondů se dokonce akcií zbavovaly. Zbytek světa pak mírně nakupoval.
Zpětné odkupy akcií (stock buyback) jsou v pojímání korporátních financí podobné jako dividendy. Ale pro firmy mají určité výhody. Tou největší je možnost nákupy dobře načasovat. Když společnosti vyplatí dividendu, tak spoléhají na to, že část dividend se reinvestuje zpátky do akcií. Ale nedokážou odhadnout, kdy investoři peníze reinvestují a zdali se k tomu vůbec odhodlají.
U zpětných odkupů je to snazší. Korporace mohou zpětné odkupy načasovat tak, jak se jim to hodí. Pokud třeba akcie propadnou o 10 %, tak mohou firmy více nakupovat. Naopak při vysokých cenách mohou zpětné odkupy trochu zpomalit (i když ne úplně vyloučit).
Pro akcionáře je pak dopad stejný. Dividenda i zpětný odkup akcií znamenají vyplacení určité části zisku zpět investorům. Do budoucnosti lze určitě očekávat ještě větší příklon k zpětným odkupům na úkor dividend.
Uvedený graf znázorňuje i velmi nepříjemný trend odklonu běžných amerických investorů od investicí do akcií. Nejenom, že nezvyšují své přímé nákupy, ale ani nezvyšují nákupy přes fondy. Čím je to způsobené? Americká populace stárne. Důchodci logicky potřebují pro svůj život vybírat prostředky z úspor a investic, jelikož jejich pracovní příjmy jsou nízké. To je očekávaný vývoj. Ekonomové ale nečekali problém v tom, že u mladé americké generace není moc vysoký zájem o nákup akcií (tedy investici do firem).
Podle průzkumu Goldman Sachs uvedlo jenom 20 % mileniálů (narození 1984 až 2004), že akcie považují za nejlepší způsob pro dlouhodobé investice. Pětina uvedla, že akciím vůbec nerozumí, další pětina pak považuje akcie za velmi volatilní a nevhodné pro drobné investory. Zbylých 40 % mileniálů je pak ochotných investovat do akcií jenom malé částky. Zajímavé je, že mezi jejich preferovanými investicemi je hotovost. Nicméně hotovost a nemovitostní investice jsou oblíbené i u trochu starší generace X (narození 1965 až 1984). Odklon od akcií u mladých generací sledujeme navzdory prudkému nárůstu cen. Co se stane při výraznější korekci? Mileniálové rozhodně nakupovat nebudou.
Proč chtějí mileniálové pracovat třeba pro Google, ale nechtějí vlastnit akcie Googlu, je záhada. Do značné míry to ale bude souviset s nepochopením úlohy firem v ekonomikách. Jejich úlohou skutečně není dávat zaměstnancům do pracovního prostředí takové ty moderní „vymoženosti“, jako jsou skluzavky, fotbálky či videohry v zasedačkách. Úlohou firem je zejména vydělávat akcionářům a společníkům peníze.
26.4.2019
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat
Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?
Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů
Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář