Porodnost v Číně klesá a populace rychle stárne
13.3.2019
4 min.
Jak ukazují statistiky, tak porodnost v Číně klesá a populace v Číně rychle stárne. Porodnost v Číně v roce 2018 klesla na nejnižší úroveň od založení Čínské lidové republiky před 70 lety, respektive kdy se k moci dostali komunisté. Porodnost v Číně se začala v posledních letech významně snižovat. V minulém roce se v Číně narodilo 15,23 milionu dětí, což je o 11 % méně oproti předchozímu roku.
V roce 1979 byla v Číně zavedena politika jednoho dítě. Tato politika měla za cíl zpomalit demografický růst, který by mohl brzdit hospodářský rozmach. Kolem roku 2015-2016 čínská vláda tuto politiku uvolnila, neboť ji k tomu vedly obavy ohledně poklesu porodnosti a rychlého stárnutí obyvatel. Vláda tedy umožnila pouze lidem ve městech pořídit si dvě děti. Nicméně dnes už Číňané o rodinný život nemají moc zájem díky masové urbanizaci, vzdělání a většímu bohatství. V Číně tedy budou obyvatelé stárnout. Jak ukazuje následující graf, tak počet lidí starších 55 let stoupne v roce 2050 o více než 293 milionů.
Přihlaste se do newsletteru a sleduje nás i na Twitteru a Facebooku, ať Vám neutečou další významné ekonomické trendy.
Pokud jde o klesající porodnost v Číně, tak svou roli zde sehrála také očekávaná délka života, která se nepochybně zvýšila. To samozřejmě přineslo určitou ekonomickou zátěž pro lidi v produktivním věku. Od roku 2010 počet Číňanů ve věku 20 – 24 let klesl přibližně o 30 % (z více než 127 milionů na přibližně 90 milionů) a počet lidí ve věku 60 let a více se zvýšil o téměř 39 % (ze 180 milionů na 250 milionů). Dle odhadu je tedy možné, že do roku 2030 se věková skupina lidí od 20 do 24 let sníží o dalších 20 % (na přibližně 73 milionů), zatímco lidí ve věku 60 a více let se zvýší o 56 % (na 390 milionů). Do té doby budou Číňané ve věku 60 plus představovat více než jednu čtvrtinu celkového počtu obyvatel.
Měnící se demografie představuje pro současnou ale i budoucí čínskou komunistickou vládu nepochybně určitý politický test. A to jak vůbec udržet růst, když populace stárne a relativní velkost pracovní síly se stále snižuje a také jak udržet ekonomické a sociální výhody, které dnes Číňané od státu očekávají.
Na základě čínských statistik se odhaduje, že veřejné výdaje Číny na vzdělání, zdravotní péči a důchody vzrostly z 6,3 % HDP v roce 2007 na 11,6 % HDP v roce 2016. Pokud by Čína udržovala dávky sociální péče na současných úrovních, tak by stárnutí obyvatelstva mohlo zapříčinit zvýšení veřejných výdajů na vzdělání, zdravotnictví a důchody až na 17 % HDP v roce 2035 a v roce 2050 by to mohlo pak být až 23 % HDP. Pokud by Čína zvýšila dávky sociálního zabezpečení v souladu se zeměmi s vysokými příjmy, což je jeden z cílů čínské komunistické vlády, tak by se tyto veřejné výdaje mohly zvýšit v roce 2050 až na 32 % HDP.
Čínská vláda musí naléhavě řešit rostoucí demografické tlaky systémovými reformami. Patrně bude nutné i posunout věk odchodu do důchodu, kdy v současné době odchází ženy do důchodu v 55 letech a muži v 60 letech. Důležité dále bude i podpořit sociální rovnost, zejména rovnost žen a mužů a také rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem.
Nepochybně stárnoucí populace Číňanů povede ke snížení velikosti pracovní síly, což zapříčiní nárůst nákladů na mzdy. Tento faktor by tedy mohl vést k rostoucí poptávce firem po automatizaci a umělé inteligenci.
13.3.2019
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Pracovní příležitosti v sousedních zemích České republiky: Kde se vyplatí pracovat

Prozkoumejte pracovní příležitosti v Německu, Rakousku, Polsku a na Slovensku. Najděte si ideální ...
Více informací23.10.2024
3 min.
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?

Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Napsat komentář