Finlord Sněmovna financí

Ceny nemovitostí v Evropě vytváří vrchol

6.3.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Ceny nemovitostí v Evropě

Jak se vyvíjejí ceny nemovitostí v Evropě? Kde sledujeme největší nárůst a kde naopak ceny v posledních letech nadále klesají? Co lze očekávat v ČR v nejbližších měsících? Dočkáme se zde snížení cen?

 

Následující graf od Robeco ukazuje index reálných (očištěných o inflaci) cen nemovitostí ve vybraných evropských zemích. Od roku 2009 zaznamenalo největší nárůst cen Švédsko, a to o 55 %. Následují ho Rakousko, Švýcarsko a Německo. Naopak v Itálii a Španělsku jsou ceny hluboce pod úrovněmi z roku 2009. Celoevropský průměr se pak teprve v polovině loňského roku dostal na úroveň z roku 2009.

 

ceny nemovitostí v Evropě

 

V ČR ceny nemovitostí také vyletěly nahoru

 

I v České republice nastalo v posledních letech prudké zvýšení cen nemovitostí. Zdražení bylo tak významné, že se výrazně zhoršila dostupnost bydlení. Podle analýzy společnosti Golem Finance se vlastní bydlení stává čím dál tím méně dosažitelné – to potvrzuje jak index dostupnosti bydlení, tak index návratnosti bydlení. Index dostupnosti bydlení (IDB), poměřující čisté příjmy domácností a výši splátky hypotéky, v lednu meziročně vzrostl o 8 procentních bodů. Zatímco loni v lednu při tehdejších sazbách a cenách vycházela splátka hypotéky na 40 % čistých příjmů domácností, nyní je tento ukazatel již na 48 %. Hypoteční sazby za uplynulých 12 měsíců vystoupaly z 2,50 na 3,06 % a průměrná cena bytu vzrostla o 450 000 Kč na 3,13 mil. Kč. Aby nedocházelo ke zhoršování dostupnosti bydlení, musely by čisté příjmy domácností vzrůst alespoň o 4,5 %. Nejhorší situace je v Praze a Jihomoravském kraji.

 

index dostupnosti bydlení v ČR

 

I když ceny nemovitostí v ČR ještě rostou, tak některé společnosti z oboru už hlásí pokles poptávky. Kupříkladu Svoboda & Williams hlásí za poslední kvartál 2018 snížení poptávky až o 27 % oproti loňskému roku.

 

Trh nemovitostí je v Evropě do značné míry živen pokračujícími nízkými úrokovými sazbami a dobrou hospodářskou situací. V některých regionech velkých měst se ale už vytvořila menší bublina a ceny pravděpodobně mírně zkorigují dolů. To může vylekat velké nemovitostní investory i banky. V ČR v nejbližším roce pád cen nemovitostí nehrozí, nicméně občané i firmy by preventivně měli promyslet ochranné mechanismy proti dopadům zhoršené situace na nemovitostním trhu. Běžní občané by kupříkladu měli zkontrolovat bankovní a nebankovní rejstříky, jestli nemají nezaplacené závazky. Taktéž je vhodné myslet při nákupu nemovitostí na finanční rezervu pro případ dalšího růstu sazeb hypotečních úvěrů.

6.3.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?