Finlord Sněmovna financí

Výsledková sezóna v USA: tržby i zisky rostou

5.2.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
výsledková sezóna v USA

Výsledková sezóna v USA za čtvrté čtvrtletí 2018 nyní běží v plném proudu. Prozatím vydalo 46 % společností z S&P 500 výsledky, z čehož 70 % společností zaznamenalo pozitivní překvapení v rámci zisku na akcii a 62 % firem překvapilo kladně z hlediska tržeb.

 
Pokud chcete získat dlouhodobé myšlenky, na kterých je postaven i náš hedgeový fond Slavic Capital, tak se přihlaste do newsletteru.

 
Závěr roku byl na trzích divoký. Americká centrální banka v prosinci zvýšila úrokové sazby a do toho se trhem rozšířily panické obavy z globálního hospodářského zpomalení a propadu zisků firem. Na to konto se hodnota indexu S&P 500 zhruba v polovině prosince propadla na úrovně z roku 2017, nicméně ke konci měsíce pak index postupně umazával ztráty. I přes propad hodnoty indexu roste očekávaný zisk na akcii stále pomaleji než cena akcií.

 
Pokud se podíváme na P/E vypočtené ze zisku za posledních 12 měsíců, tak to se díky poklesu snížilo pod pětiletý průměr na 18,8. Pod pětiletý průměr se také dostal P/E poměr na základě očekávaných zisků v horizontu 12 měsíců. Ten je nyní na úrovni 15,7. V rámci 12 měsíců se tedy očekává růst zisků, což je patrné z odhadovaného P/E poměru 15,7.

 
I přes všechny ty černé scénáře prozatím tržby i zisky amerických korporací zahrnutých v indexu S&P 500 překonávají očekávání. Tržby za 4. čtvrtletí 2018 pro celý index S&P 500 rostou o 6,6 %, avšak ještě koncem prosince se očekával růst tržeb o 6,4 %. Zisky za celý index S&P 500 zatím rostou o 12,4 %, přičemž ke konci prosince 2018 se očekával růst zisků o 12,2 %. Na ziscích se patrně podepsaly stále rostoucí tržby, ale také i rostoucí marže. Čistá zisková marže je za 4. kvartál 2018 (11,3%) zatím vyšší, než byla ve Q4 2017 (10,7%).

 
Graf č. 1: Hodnota indexu S&P 500 a očekávaného zisku na akcii (zdroj: FactSet)

 

výsledková sezóna

 

Graf č. 2: P/E vypočtené ze zisku za posledních 12 měsíců (zdroj: FactSet)

 

PE poměr Eva Mahdalová

 

Graf č. 3: P/E na základě očekávaných zisků (zdroj: FactSet)

 

PE ukazatel

 

Graf č. 4: Po sektorech P/E na základě očekávaných zisků (zdroj: FactSet)

 

akciové sektory Eva Mahdalová Finlord

 

Graf č. 5: Tržby podle sektoru za 4. čtvrtletí 2018 (zdroj: FactSet)

 

tržby akcie

 

Graf č. 6: Změna zisků za 4. čtvrtletí 2018 (zdroj: FactSet)

 

zisk akcie

5.2.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ