Finlord Sněmovna financí

Japonské akcie: příležitost či falešný půvab?

27.2.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Japonské akcie

V roce 2012 nastoupil na post premiéra Japonska Šinzó Abe s cílovým programem ukončit deflaci, slabý ekonomický růst a zároveň zastavit zadlužení. Současně v té době zahájila japonská centrální banka masivní kvantitativní uvolňování. To samozřejmě mělo dopad i na japonské akcie, kdy zahraniční investoři nalili do japonských akciových trhů 155 miliard USD. Následující roky už byly slabší, přičemž v roce 2018 vytáhli zahraniční investoři z japonského akciového trhu více než 50 miliard USD.

 

Přítok kapitálu do japonských akcií dle agentury Bloomberg:

 

japonské akcie přítok kapitálu

 

Během období Abenomiky zažili investoři na japonských akciových trzích významnou volatilitu. Nepochybně byl rok 2013 obecně pro akciové trhy velmi pozitivním rokem. Konkrétně japonské akcie zaznamenaly nejvyšší zhodnocení a to o 54,6 %. Naopak v roce 2016 a 2018 zaznamenaly japonské akcie nejhorší výkonnost ze všech regionů. Dokonce v roce 2018 došlo k propadu o 15,1 %. Ovšem i přes výraznou volalitilitu musíme konstatovat, že si japonské akcie v průběhu abenomického období vedly přiměřeně dobře, jelikož průměrná anualizovaná výkonnost činila 11,1 %. Po amerických akciích se tedy jedná o druhou nejlepší průměrnou anualizovanou výkonnost.

 

japonské akcie výkonnost

 

Následující obrázek ukazuje forward P/E ratio, respektive P/E poměr dle očekávaných zisků. Vidíme, že riziko největších a nadnárodních japonských firem je už zahrnuté do ohodnocení japonských firem. Výsledkem tedy je, že forward P/E poměr japonských akcií je o třetinu nižší než u amerického indexu S&P 500. Ještě nižší valuace můžeme spatřit u rozvíjejících trhů, kde jsou ovšem rizika všeobecně známá.

 

japonské akcie ohodnocení

 

Nízké ohodnocení může souviset s tím, že demografická struktura obyvatelstva není pro ekonomický vývoj příznivá. Lidé v zemi vymírají a v budoucnosti se tento trend nezmění. Investoři se obávají, že japonské firmy nebudou schopné zvyšovat zisky.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru, aby vám neunikly další stěžejní makroekonomické trendy. A sledujte nás i na Twitteru a Facebooku.

27.2.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

8 % DLUHOPIS MIDEA PRO FINANCOVÁNÍ ZISKOVÉHO E-SHOPU BEJBYNET