Jaký je poměr dluhu k ziskům u firem z EU a USA?
8.1.2019
4 min.
Jaký je poměr dluhu k ziskům u korporací z EU a USA? Jak se vyvíjí celosvětový objem bankovních úvěrů firmám se spekulativním ratingem?
Celosvětový objem bankovních úvěrů firmám se spekulativním ratingem dle dat IMF v posledních letech roste. V tomto kontextu se jedná o společnosti, které jsou značně zadlužené nebo mají velmi slabý rating. Jejich poměr dluhu k aktivům nebo ziskům je výrazně nad průměrem v odvětví. V současnosti činí objem těchto úvěrů na globální úrovni 1,3 bilionu USD. Globální roční objem emisí bankovních úvěrů firmám se spekulativním ratingem dosáhl v roce 2017 většího objemu, než tomu bylo před krizí v roce 2007. V roce 2018 se globální roční objem emisí bankovních úvěrů firmám se spekulativním ratingem snížil a dosáhl úrovně přes 700 miliard USD, přičemž téměř 600 miliard USD pochází ze Spojených států amerických. Ačkoliv úroveň takovýchto bankovních úvěrů je prakticky stejně vysoká, tak tyto data musíme srovnat k HDP, kdy v roce před krizí bylo HDP oproti současnosti zhruba přes 30 % nižší.
Pokud chcete získávat další statistiky a investiční myšlenky, tak se přihlaste do newsletteru.
Podíl amerických firem, které mají poměr dluhu k ziskům větší než pětinásobek, roste. V roce 2018 bylo takovýchto amerických korporací zhruba 50 %. 20 % amerických společností mělo v roce 2018 poměr dluhu k ziskům na úrovni 6 násobku a více. A 30 % amerických společností mělo poměr dluhu k ziskům na úrovni v rozmezí 5 – 5,99 násobku.
60 % evropských korporací mělo v roce 2018 poměr dluhu k ziskům větší než 5 násobek. Z toho 30 % evropských firem mělo poměr dluhu k ziskům na úrovni 5 – 5,99 násobku a zbylých 30 % firem pak mělo poměr dluhu k ziskům na úrovni 6 násobku a více. Byť zisky amerických korporací dosáhly v roce 2018 historicky nejvyšší úrovně, tak poměr dluhu k ziskům se zvýšil nad předkrizové úrovně. Na druhou stranu je méně společností, co mají poměr dluhu k ziskům na úrovni 6 násobku a více.
Naopak v Evropě se podíl společností, co mají poměr dluhu k ziskům větší než 5 násobek, v roce 2018 snížil v porovnání s předkrizovým rokem 2007. Nicméně v porovnání s americkými korporacemi je tento podíl firem o 10 procentních bodů vyšší a to navíc evropské firmy nedosahují rekordních zisků.
Zisky amerických společností jsou silné. Americké společnosti ve třetím čtvrtletí 2018 oznámily růst zisku v porovnání se stejným obdobím o téměř 26 %. Tržby jim pak ve třetím čtvrtletí 2018 vzrostly v porovnání se stejným obdobím o 9,4 %. Tržby i zisky amerických korporacích jsou vyšší než tržby i zisky evropských a japonských korporací. Evropským společnostem zahrnutých v akciovém indexu Europe Stoxx vzrostly zisky ve 3. čtvrtletí 2018 v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 11,7 % a tržby rostly o 5,2 %. A japonským společnostem zahrnutých v akciovém indexu Topix vzrostly zisky ve 3. čtvrtletí 2018 v porovnání se stejným obdobím předchozího roku o 6,1 % a tržby rostly o 5,9 %.
Pokud zůstanou zisky silné i v následujícím období a firmám nevzrostou nikterak výrazně úrokové náklady, tak by nemělo docházet k žádným problémům. Každopádně investoři by se měli soustředit na společnosti, které nejsou příliš zadlužené.
8.1.2019
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář