Finlord Sněmovna financí

Jak Češi přichází o peníze

30.1.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
peníze

Podívejte se na analýzu, jak se v ČR neefektivně investují peníze a jak by Češi mohli snadno vydělávat více.
Objem úspor domácností držených v rámci produktů zprostředkovatelského finančního trhu se v posledních letech dle údajů Ministerstva financí postupně zvyšoval.

 

peníze Eva Mahdalová Finlord

 

 

V roce 2017 dosáhly úspory celkového objemu 3,49 bilionu Kč, když meziročně vzrostly o 7,7 %. V období 2012 až 2017 vykázaly největší meziroční nárůst netermínované vklady (běžné účty v bankách). V roce 2017 vzrostly dokonce o rekordních 216,3 miliard Kč na celkových 1,76 bilionu Kč. Více jak polovina všech úspor domácností leží tedy na běžných účtech v bankách. Pokud se podíváme na termínované vklady, tak zde docházelo již 6 rokem k odlivu peněžních prostředků. Konkrétně pak v roce 2017 poklesl objem peněžních prostředků z termínovaných vkladů o rekordních 39,7 miliard Kč. Také stavební spoření dlouhodobě ztrácí na významu, když během sledovaného období došlo k poklesu podílu stavebního spoření na celkových úsporách o 7,3 p.b., což je nejvíce z uvedených produktů. V roce 2017 došlo k poklesu u vkladů v cizích měnách. Objem v rámci tohoto produktu klesl o téměř 12 miliard Kč a jejich podíl na celkových úsporách se mírně snížil na 2,1 %. K tomuto vývoji přispěla očekávání domácností ohledně zrušení kurzového závazku ČNB a následně apreciace koruny, jakožto měny vykazování.

 

 

Segment penzijní fondy zůstal třetí rok po sobě neměnný. Nicméně v rámci pětiletého horizontu penzijní fondy získaly na významu. V roce 2017 bylo do penzijních fondů umístěno 11,8 % úspor domácností oproti 10 % v roce 2012.

 

 

Pokud chcete získat dlouhodobé investiční myšlenky, na kterých je postaven i náš hedgeový fond Slavic Capital, tak se přihlaste do newsletteru.

 

 

Objem prostředků v investičních fondech od roku 2012 roste. Podíl na celkových úsporách měly v roce 2017 investiční fondy na úrovni 12,4 %, čímž meziročně vzrostl podíl o 3,4 p.b.. Zájem českých investorů o dynamická aktiva stoupl, ale i tak stále preferují konzervativní instrumenty. To se zrcadlí na zmíněných investicí do hotovosti a bankovních vkladů, jež tvoří na celkových úsporách Čechů více než 50 %. Do investičních fondů spíše přelily prostředky z životního pojištění a stavebního spoření.

 

 

V absolutním vyjádření to je 1,7 bilionu Kč. Lidé drží čtyřnásobně více prostředků v hotovosti a na bankovních účtech, než v investičních fondech. Tím tedy zbytečně přichází o výnosy. Kdyby se jenom 10 % z hotovosti a z bankovních vkladů, což je 170 miliard Kč, zainvestovalo do fondů, u nichž se očekává dlouhodobá nadvýnosnost minimálně na úrovni 3 %, tak by investoři v ČR vydělali o 3 % * 170 = 5,1 miliard Kč ročně více. To za 10 let dává 51 miliard Kč. A to uvažujeme případ, že by spíše projevily zájem o balancované fondy. Pokud by se zajímaly o dynamické akciové fondy, tak by dlouhodobý dodatečný výdělek byl ještě mnohem vyšší.

 

 

Na trhu je obrovská nabídka dynamičtějších investičních instrumentů. Kromě standardních podílových fondů mohou drobní investoři investovat přes nízkonákladovou českou robo-advisory platformu Portu. Platforma sází na nízkonákladové ETF a za malý poplatek ve výši 1 % p.a. dostane investor stejný servis jako v klasickém podílovém fondu. Investiční platformu Portu jsme otestovali a zde jsme o ní napsali recenzi.

Pro nové investory jsme u Portu vyjednali tři měsíce bez poplatku za správu, pokud se na platformu registrují přes tento odkaz.

30.1.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

8 % DLUHOPIS MIDEA PRO FINANCOVÁNÍ ZISKOVÉHO E-SHOPU BEJBYNET