Finlord Sněmovna financí

Výnosnost na equity-crowdfunding Seedrs

8.11.2018

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord_Seedrs výnosnost

Britská equity crowdfunding platforma Seedrs patří v Evropě mezi největší tržiště, kde mohou investoři poskytovat kapitál start-upům. Prakticky se stala vzorem pro řadu jiných podobných platforem. Na Seedrs se od jejího počátku v roce 2012 do konce roku 2017 profinancovalo 577 projektů. I když na platformě neinvestujeme (jen tam máme zaregistrovaný účet), tak nás z analytického hlediska zajímají dosažené výsledky. Co ukazují údaje z platformy?

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru a sledovat náš Twitter, či Facebook. Plánujeme rozbor několika dalších projektů, tak ať vám novinky neutečou.

 

Začneme průměrným ziskem. Následující tabulka ukazuje IRR (vnitřní výnosové procento) na daňově neupravené bázi a na daňově upravené bázi. Ve Velké Británii je možné odečíst si investici do start-upů z daní, což je pro tamní investory určitě zajímavé. Nicméně, pokud bychom my, Češi a Slováci investovali na Seedrs, tak se k nám dostanou jenom výnosy bez daňového bonusu. Ty byly při použití průměru ze stejné investované částky 10,05 %, při použití průměru ze stejného investovaného procenta bylo IRR 12,02 %.

 

Seedrs průměrná výkonnost projektů

 

Když to srovnáme kupříkladu s investicí do akciových indexů na burze ve Velké Británii, tak zjistíme, že za posledních pět let tam burzovně obchodované akcie zhodnotily o 5 % p.a.. Kupříkladu americké akcie ale zhodnotily o 12 % p.a.. Dá se tedy říct, že investice do startupů na platformě Seedrs se z hlediska výkonnosti blížila v průměru spíše k těm lepším obecným akciovým indexům.

 

Mezi jednotlivými startupy na Seedrs jsou veliké rozdíly

 

U mladých firem ale musíme myslet na to, že řada z nich zanikne. Následující tabulka ukazuje výkonnost startupů dle roku emise (Vintage 1 je rok 2013 a Vintage 5 je rok 2017). 56 % firem, které své akcie/podíly investorům nabídly v roce 2013, zaznamenalo znehodnocení. Jenom 44 % firem zhodnotilo investovaný kapitál. Riziko vysoké úmrtnosti mladých firem si řada investorů neuvědomuje. Proto dochází k řadě nedorozumění.

 

Seedrs průměrná výkonnost dle let

 

Zajímavé jsou údaje ohledně výkonnosti dle zaměření projektů. Nejvíce se dařilo takovým projektům, které obsluhují jak firemní zákazníky, tak i koncové spotřebitele. Pak následuje výkonnost firem zaměřených na firemní zákazníky. Naopak u startupů zaměřených jenom na obsluhu spotřebitelů byla výnosnost velmi nízká.

 

Seedrs průměrná výkonnost dle zaměření

 

Taktéž u výkonnosti dle sektorů jsou obrovské rozdíly. Velmi dobře se dařilo sektoru Finance & Payment (finance a platby), i když na tomto místě je dobré uvést, že statistiku hodně ovlivnila velice úspěšná a známá společnost Revolut, ze které se stal miliardový jednorožec. Pěkné výsledky ale přinesly investorům i projekty SaaS/PaaS, projekty ze sektoru programování a bezpečnosti a projekty zaměřené na domácnosti a osobní péči. Naopak katastrofálně dopadly projekty zaměřené na analýzu dat a zábavu.

 

Seedrs průměrná výkonnost dle sektoru

 

Když už jsme zmínili Revolut, tak se můžeme podívat, jak moc vyčnívá z řady. Následující graf ukazuje srovnání získaného objemu při emisi akcií startupů a pak následné IRR. Revolut je na grafu úplně vpravo. V kampani konané v srpnu 2017 získala tato společnost 3,8 milionu liber a pak investorům přinesla IRR na úrovni 380 %.

 

Seedrs průměrná výkonnost vs získaný kapitál

 

Koncentrace vs diverzifikace na Seedrs

 

Investoři vždy řeší dilema, jestli mít koncentrovaná nebo diverzifikovaná portfolia. Pokud máme diverzifikované portfolio, tak jsou naše výnosy stabilnější. Na druhé straně se jenom stěží dostaneme do stavu, že hodnota našeho portfolia prudce vyletí vzhůru. To platí jak pro investice na burzách, tak i pro investice do startupů. Následující tabulka ukazuje rozložení IRR u investorů dle toho, do kolika projektů investovali.

 

Seedrs koncentrace vs diverzifikace

 

Asi nikoho nepřekvapí, že pokud měli investoři méně než 10 investic, tak se u nich IRR portfolia často pohybovalo buď v záporu anebo naopak nad 20 %. Naopak u investorů s více než 100 investicemi se IRR pohybovalo nejčastěji v rozmezí 5 až 10 % a extrémně záporné či kladné hodnoty byly spíše výjimkou. Takže ano, můžete investovat jenom do pár projektů, ale musíte si uvědomit rizikovou charakteristiku takovéhoto nastavení.

 

A ještě poslední tabulka, která ukazuje 10 % a 25 % nejlepších investorů s portfoliem alespoň 10 a alespoň 20 projektů. Kupříkladu 10 % nejlepších investorů, kteří drželi alespoň 10 investic, dosáhlo průměrné IRR až 48 %. To bylo několikanásobně více oproti portfoliu všech investorů s průměrnou výkonností 10,17 %.

 

Seedrs nejlepší investoři

 

Jinými slovy není až tak výjimečné potkat investory, kteří v nějakém období dosáhli díky startupům raketového růstu hodnoty majetku. Nicméně u startupů to platí i opačně a počet investorů, kteří naopak zaznamenali prudký propad hodnoty majetku, vůbec není nízký. Takže se klidně může stát, že v jeden den se od někoho dozvíte, že „investování do startupů je skvělé“ a druhý den se naopak dozvíte, že „investování do startupů je vyhazování peněz z okna“. Takovýmto protichůdným informacím z finančních trhů nezabráníme a ani bychom je neměli odsuzovat. Díky statistikám je ale dokážeme lépe zpracovat a vyhodnotit.

 

Pokud vás zajímá sestavení portfolia se stabilním vývojem hodnoty, tak se podívejte na naši službu Portfolio Manažer. V ní ukazujeme všechny obchody na našem soukromém účtu.

8.11.2018

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ