Finlord Sněmovna financí

Ropa zlevňuje. Kdy omezí těžaři produkci?

23.11.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Ropa a těžba v USA

Ropa se v posledních týdnech dostala pod výrazný prodejní tlak, když cena ropy typu Brent propadla z 85 dolarů na počátku října na současných 61 dolarů za barel. Ropa WTI momentálně stojí 52 dolarů za barel. To je jednoleté minimum. Pád ropy je samozřejmě příznivý pro řidiče, ale už vůbec ne pro těžaře. Důvodem snížení ceny je významný nárůst produkce, a to zejména v USA. USA se dokonce dostaly na první pozici největších producentů ropy na světě. Jak vypadají těžební náklady ve Spojených státech? Kdy se zde ropa přestane ve velkém těžit?

 

Sledujte náš Twitter a Facebook pro další zajímavé statistiky a nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Odběratelům posíláme řadu dalších analýz.

 

Následující graf od amerického ministerstva energetiky ukazuje dlouhodobý nárůst těžby v Rusku, USA a Saudské Arábii. Prudký vzestup produkce ropy v USA od roku 2010 je patrný hned na první pohled.

 

ropa a její produkce
Ropa v USA se v posledních letech těží zejména v břidlicích. Nicméně tento způsob těžby je dražší než kupříkladu produkce kolem Perského zálivu. Dallaský Fed se pravidelně ptá producentů, kde je mezní cena, při které se jim ještě oplatí budovat nové vrty. Jak ukazuje následující graf, tak v průměru je tato cena pro různá ložiska mezi 47 až 55 dolary. Samozřejmě některé vrty se oplatí budovat i při ceně WTI kolem 40 dolarů za barel, ale na druhé straně jsou i takové ložiska, kde je breakeven cena nad 60 dolary.

 

ropa mezní cena těžby v USA

 

Dá se tedy říct, že pokud by cena WTI poklesla pod 50 dolarů, tak těžební firmy v USA v horizontu několika měsíců významně omezí svoje aktivity v oblasti rozvoje dalších ložisek. Samozřejmě ze stávajících vrtů ropa nadále poteče, jelikož provozní náklady se pohybují mnohem níže. Nicméně životnost vrtů v USA je z technických důvodů jenom několik málo let a pak je nutné „navrtat nové díry“. Po dvou letech je produkce z vrtu méně než poloviční oproti počátku, viz. následující graf typického životního cyklu nového vrtu.

 

životnost ropného vrtu v USA

 

Prostor pro pokles ceny ropy tedy určitě ještě existuje, ale už začíná být značně omezený. A hlavně OPEC v čele se Saudskou Arábii už připravuje omezení těžby a exportu. Momentálně levnější ropa je ale rozhodně velmi příznivá pro spotřebitele. Na Vánoce budeme tankovat až o desítky haléřů levněji oproti současnosti a nedá se vyloučit i zlevnění pohonných hmot až o více než jednu korunu.

23.11.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?