Finlord Sněmovna financí

P2P investice: Velikost trhu P2P v Evropě a v UK

27.11.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
P2P investice

P2P investice jsou velmi populární i mezi českými investory. Podívejte se, jak se za poslední roky vyvíjely objemy poskytnutých úvěrů přes P2P v Evropě a UK.

 

Chcete další informace, jak dlouhodobě úspěšně investovat? Přihlaste se do našeho newsletteru a zdarma získáte tříměsíční seriál s našimi poznatky, návody a analýzami.

 

Objemy poskytnutých nových úvěrů přes P2P platformy v Evropě i ve Velké Británii rostou. Statistiky ukazují, že objemy poskytnutých úvěrů v Evropě přes P2P se za poslední roky ztrojnásobily. V roce 2017 bylo poskytnutých v Evropě přes P2P kolem 1,5 miliard EUR v nových úvěrech. Nepotvrzený odhad pro rok 2018 je kolem 3 miliard EUR. Konkrétně na Mintosu by se letos mělo profinancovat kolem 1 miliardy EUR a úvěrové portfolio dosáhne hranici 300 milionů EUR (7,5 miliardy Kč). To je částka, která překonává i největší české spořitelní družstva a pomalu se přibližuje nejmenším bankám v České republice. Kupříkladu Hello bank (patří pod BNP Paribas) má úvěrové portfolio přibližně 13,5 miliardy Kč. Větší srovnání s bankami najdete v tomto článku.

 

P2P investice v Evropě Eva Mahdalová Finlord

 

P2P investice mají ve Velké Británii delší historii než v Evropě. První P2P platformou, která ve Velké Británii nabízela P2P půjčky či investice, byla Zopa. Tato platforma byla založená v roce 2005. Díky delší tradici je možné v UK spatřit mnohem větší objem poskytnutých nových půjček. Za poslední roky se ve Velké Británii objem poskytnutých úvěrů zpětinásobil. V roce 2017 bylo poskytnutých v UK přes P2P kolem 5 miliard GBP v nových úvěrech. Nepotvrzený odhad pro rok 2018 je kolem 6 miliard GBP.

 

P2P investování Eva Mahdalová Finlord

 

Do budoucna se určitě dá očekávat, že objemy poskytnutých nových půjček přes P2P platformy porostou. Jednak nebankovní společnosti budou i nadále své půjčky rozsekávat na několikaměsíční půjčky, které jsou mezi investory velmi oblíbené a jednak kritéria bank zůstanou nadále přísné, čili FO a PO si budou i nadále půjčovat od nebankovních společností.
Jak už jsme avizovali dříve, tak osobně nejsme spokojeni s britskými P2P platformami, kde je vyšší míra nesplácených úvěrů. Naopak velmi jsme spokojeni s pobaltskými P2P platformami, jako je kupříkladu Mintos, EstateGuru.Co se týče výnosů, tak jsme spokojeni i s platformou Grupeer. Z Českých platforem jsme velmi spokojeni s Bondsterem, kde jsme za posledních 12 měsíců zaznamenali zhodnocení 9,5 % v korunových půjčkách. V posledních týdnech platforma rozšířila svoji nabídku i o eurové půjčky s výnosem až 12 % p.a.. To je pro investory velmi atraktvní nabídka viz. analýza zde. Nicméně v tomto případě by měli investoři zvážit měnové zajištění.

 

Na P2B platformě Bondster stále platí atraktivní promo akce pro nové investory. Jako bonus mohou získat 1 % z investice učiněné v prvních 90 dnech od registrace. Stačí, když využijí při nové registraci promo kód. Náš promo kód je 0043 (také dostaneme odměnu 1 % z investic nových investorů). Akce trvá do 31.12.2018. Do objemu držených investic se ale nezapočítávají investice v produktu Výnosná rezerva. Další informace je možné najít na stránkách Bondster ZDE.

 

Bližší srovnání P2P investic najdete zde.

 

investice Eva Mahdalová Finlord

27.11.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ VÝUKOVÝ BALÍČEK A INVESTIČNÍ STRATEGIE