Finlord Sněmovna financí

Naše investice v říjnu 2018: +0,5 %

5.11.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
20181031 Finlord portfolio

Naše soukromé investiční portfolio zaznamenalo v říjnu nárůst hodnoty o 0,5 %. V uplynulém měsíci jsme byly svědky poměrně výrazných výprodejů zejména dynamických aktiv. Kupříkladu americké akcie ztratily téměř 7 % tržní kapitalizace, německé akcie přišly o 8,4 %. Na tomto místě je vhodné připomenout jednu ze základních investičních myšlenek. Při řádné diverzifikaci portfolia do různých tříd aktiv a strategií se investoři nemusí bát těchto krátkodobých výkyvů. A mohou se zaměřit jenom na dosažení svého dlouhodobého cíle.

 

Jsou už výprodeje u konce? Jak bude vypadat zbytek roku? My věříme, že se obnoví nárůst cen akcií. Nicméně portfolio máme nastavené tak, že i kdybychom byly svědky dalšího propadu třeba o dalších 10 %, tak nám to nijak zásadně neublíží a s velkou pravděpodobností dosáhneme zvýšení hodnoty majetku.

 
V říjnu jsme naši investiční strategii nijak neměnili. Pořád držíme mix akciových instrumentů a aktiv z kreditních trhů (včetně P2P). Celé naše portfolio můžete sledovat pomocí služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Výukových balíčků.

 

Náš nový fond Slavic Capital, který je určen pro kvalifikované investory, postupně roste a jeho říjnová výkonnost byla opět pozitivní.

 

Jak dopadl říjen?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 1 až 3 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK.

 

20181031 Finlord portfolio

 

Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2017:

 

201712 Finlord portfolio

 

A tabulka výnosů v roce 2016:

 

201612 Finlord portfolio

 

Naše soukromé portfolio je široce diverzifikované, proto je vývoj hodnoty velmi plynulý. Z 34 měsíců byly jenom 3 mírně ztrátové.

 

20181031 Finlord portfolio vývoj

 

Zopakuje se historická příznivá sezónnost?

 

Dle údajů analytiků z banky Goldman Sachs bývají poslední dva měsíce v roku pro akcie velmi příznivé, viz následující graf. Zopakuje se tato sezónnost i letos?

 

US akcie sezónnost

 

Současná probíhající výsledková sezóna vůbec nevychází špatně. Výsledky už vydalo 74 % firem z indexu S&P 500. Přitom 78 % firem překvapilo z hlediska zisků a 61 % překvapilo z hlediska tržeb. I když by se podnikatelské prostředí v USA mělo zhoršit (růst úrokových a mzdových nákladů), tak pořád je možný další nárůst tržeb a zisků. Ohodnocení akcií dle očekávaných zisků se proto snížilo na celkem zajímavé úrovně. Následující graf P/E poměru dle očekávaných zisků ukazuje pokles indikátoru na úroveň 15, což je těsně nad desetiletým průměrem. Pokud by u akcií nastal pokles cen o dalších 10 %, tak by se indikátor dostal za jinak nezměněných okolností na mírně podhodnocenou úroveň 13,5násobku.

 

20181105 US akcie ohodnocení

 

Podívejme se i do Evropy, kde se ohodnocení indexů dostalo ještě níže. Kupříkladu DAX se obchoduje na 11,1násobku očekávaných zisků. To znamená, že očekávaná zisková výnosnost na nejbližší roky (a bez dalšího růstu zisků) je 1/11,1 = 9 %. To můžeme srovnat kupříkladu s dluhopisovým trhem. V Evropě se požadované výnosnosti firemních dluhopisů pohybují na úrovni 1,1 %. To rozhodně není moc a uvědomují si to všichni institucionální investoři. Pokud chtějí dlouhodobě generovat trochu vyšší výnosy, tak jednoduše musí svůj kapitál nasměrovat do akcií a přetrpět krátkodobou volatilitu.

 

20181105 EU požadovaná výnonost firemních dluhopisů

 

Náš výhled na listopad

 

Propady na akciích vytvořily celkem zajímavý prostor pro nákup různých firem. Pokud investoři uvažovali třeba o nákupu akcií Daimleru v květnu za 68 EUR, tak při současné ceně 53 EUR a ohodnocení dle P/E na úrovni 6,4násobku musí být pro ně nákup ještě atraktivnější.

 

My máme v hledáčku hned několik firem z různých oborů, které by byly vhodné do portfolia a jsou levné. Zpracujeme několik stěžejních informací i na naše stránky, tak nás sledujte pomocí newsletteru a na Twitteru či Facebooku. Určitě se budeme věnovat i aktualizaci informací o P2P platformách v Evropě, případně dalším aktivům.

5.11.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    milan napsal:

    Haha, Jak kdybyste mi mluvili z duše…Damiler koupen za 50,9€ a jedeme na sever aspoň na pár měsíců, před medvěděm…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?