Finlord Sněmovna financí

Bondster: ACEMA a její kreditní riziko

9.11.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Acema Eva Mahdalová Finlord

Nebankovní úvěrovou společnost Acema můžete znát zejména z P2B platformy Bondster. Jaké výsledky ukazuje její výroční zpráva za minulý rok? Dokázala Acema i v krizových letech generovat tržby a zisky? Podívali jsme se také na sportovní obchod Salming, jehož úvěr je nyní na Bondsteru.

 

Českou nebankovní společnost Acemu asi nemusíme dlouze představovat. Investoři totiž mohou znát Acemu jednak z P2B platformy Bondster anebo také z Mintosu, kde je však méně aktivní. Jedná se o velmi zkušenou kreditní firmu, která se zaměřuje zejména na podnikatelské úvěry zajištěné majetkem, ideálně nemovitostí. Acema v květnu tohoto roku získala i povolení k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru, čímž tedy jednoznačně rozšíří své úvěrové portfolio o fyzické osoby. Tato nebankovka funguje už od roku 2000. Ve výroční zprávě za 2017/18 najdeme mimo jiné tyto finanční údaje:

 

Acema_Eva Mahdalová_Finlord

 

Aktiva společnosti v posledních letech rostou. Meziročně se aktiva společnosti zvýšily zhruba z 1,1 miliardy Kč na 1,2 miliardy Kč. Aktiva společnosti jsou tvořeny zejména pohledávkami, tedy půjčkami, které jsou na úrovni téměř 1,2 miliardy Kč.
Údaje ukazují, že ACEMA dokázala v posledních letech zvýšit objem poskytnutých úvěrů a také výnosy, které od roku 2013 výrazně vzrostly. Když se podíváme na krizové roky, tak i v této době dokázala Acema generovat slušné výnosy a vysoký čistý zisk.

 

acema_Bondster_Eva Mahdalová_Finlord

 

Vlastní kapitál Acemě roste. V roce 2017 činil vlastní kapitál zhruba 430 mil. Kč. Dlouhodobé závazky se v roce 2017 pohybovaly na úrovni 616 milionu Kč, čímž se meziročně lehce snížily z 620 milionů Kč.
Dluhy k vlastnímu kapitálu se snižují a nyní jsou na úrovni 1,4 násobku, přičemž v předchozím roce byly na úrovni 1,6 násobku. Podíl vlastního kapitálu na celkových pasivech se meziročně lehce zvýšil z 33,6 % na 34 %. To je relativně dost oproti některým nebankovkách, které mají podíl vlastního kapitálu na celkových pasivech jenom kupříkladu 10 %.
Rentabilita vlastního kapitálu se v posledních letech snížila, což bylo způsobeno tím, že společnosti rostl vlastní kapitál. Nicméně i přesto zůstává tento ukazatel na slušné úrovni 13 %. Rentabilitu vlastního kapitálu můžeme kupříkladu srovnat s dlouhodobými výnosy akciového trhu, které jsou na úrovni 8-10 % p.a..

 

Sportovní obchod Salming na Bondsteru

 

Salming ČR s.r.o. je dovozce švédské značky Salming do ČR. Společnost prodává sportovní vybavení hlavně přes e-shop.
V současné době je možné najít úvěr společnosti Salming ČR na P2B platformě Bondster, který jim poskytla Acema. Úvěr je o velikosti 2,3 mil Kč a je splatný 20.8.2021. Aktiva společnosti jsou ve výši 33 milionů Kč a vlastní kapitál je kolem 11,5 milionů Kč. Většinu vlastního kapitálu tvoří právě naakumulované zisky z minulých let. V roce 2017 měla společnost tržby 43 milionů Kč a zisk se vyšplhal na 2,2 milionu Kč. Vzhledem k zaběhnutému podnikatelskému modelu je pravděpodobné, že v příštích letech bude společnost zisková.

Investoři, kteří do 30. 11. 2018 na platformě Bondster investují do 6,5 % půjčky společnosti Salming ČR, budou zařazeni do losování o výhry celkem za 45 000 Kč. V prvním kole vylosuje platforma jednoho výherce ze všech investorů, kteří zainvestovali alespoň 500 Kč do pohledávky společnosti Salming, a ten následně obdrží odměnu ve výši 35 000 Kč. Ve druhém kole budou do losování zahrnuti ti investoři, kteří do pohledávky společnosti Salming zainvestovali alespoň 2 000 Kč. Z nich vylosuje Bondster pět výherců, kteří získají odměnu ve výši 2 000 Kč. Losování proběhne ve středu 5.12.2018 a finanční odměna bude připsána na investorský účet u Bondster formou bonusu do 14 dní od slosování.

 

Na P2B platformě Bondster stále platí atraktivní promo akce pro nové investory. Jako bonus mohou získat 1 % z investice učiněné v prvních 90 dnech od registrace. Stačí, když využijí při nové registraci promo kód. Náš promo kód je 0043 (také dostaneme odměnu 1 % z investic nových investorů). Akce trvá do 31.12.2018. Do objemu držených investic se ale nezapočítávají investice v produktu Výnosná rezerva. Další informace je možné najít na stránkách Bondster ZDE.

9.11.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE