Finlord Sněmovna financí

Rezervy ropy v EU žalostně klesají. Budeme bez ropy?

19.10.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Eva Mahdalová_Finlord_Ropa

Jaké má Evropa rezervy ropy? Kterým regionům rezervy ropy klesají a kterým naopak rostou? Jak vypadají hlavní pohyby v mezinárodním obchodě s ropou?

 

Pokud chcete získat dlouhodobé myšlenky, na kterých je postaven i náš hedgeový fond Slavic Capital, tak se přihlaste do newsletteru.

 

Od roku 1992 se zvyšuje jak produkce ropy, tak i její spotřeba. V minulém roce převyšovala spotřeba nad produkcí. Globálně se v roce 2017 vyprodukovalo dle údajů British Petroleum 92,6 milionu barelů ropy (včetně kapalného zemního plynu) denně. Největším producentem černého zlata je Střední východ. Konkrétně v roce 2017 dle dat BP vyprodukoval 31,5 milionů barelů ropy denně. Za Středním východem pak následovala Severní Amerika (USA, Kanada, Mexiko) s 20,1 milionu barelu ropy denně a země bývalého Sovětského svazu s 14,2 milionu barelů ropy denně. V roce 2017 výrazně dominovala spotřeba ropy nad produkcí, proto nastalo i zrušení těžebního limitu. Pokud se podíváme na Evropu, tak ta vyprodukovala 3,5 milionu barelů ropy denně. Z Evropy je největším producentem Norsko. Tato země v roce 2017 vyprodukovala 1,9 mbd za ní pak následovalo Spojené království, které vyprodukovalo téměř 1 mbd.

 

Celosvětově se v roce 2017 spotřebovalo 98,1 milionu barelů ropy denně. Největším spotřebitelem ropy jsou Asie a Pacifik, Severní Amerika a Evropa. V Asii a Pacifiku se v roce 2017 spotřebovalo 34,5 milionu barelů ropy denně. V Severní Americe to bylo 24,2 milionu barelů ropy denně a v Evropě pak 14,9 milionu barelů ropy denně. Za pozornost pak stojí uvést, kolik se spotřebovalo ropy denně v roce 2017 v ČR. V České republice se v roce 2017 spotřebovalo 204 tisíc barelů ropy denně, což je méně než v roce 2007 a 2008, kdy se spotřebovalo 205 tisíc a 209 tisíc barelů ropy denně. Pokles je dán tím, že jsou v současnosti efektivnější motory.

 

Graf č. 1: Produkce a spotřeba ropy, v milionech barelů denně (zdroj: British Petroleum, Finlord)
Eva Mahdalová_Finlord_produkce ropy

 

Na grafu níže jsou pak hlavní pohyby v mezinárodním obchodě s ropou. Do Evropy je importováno nejvíc ropy z Ruska.

 

Graf č. 2: Hlavní pohyby v mezinárodním obchodě v roce 2017, v milionech barelů (zdroj: British Petroleum, Finlord)
Eva Mahdalová_Finlord_mezinárodní obchod s ropou

 

Pro rafinérie je výhodné, když je cena ropy nízká, jelikož levně nakoupí surovinu a pak ji mohou s větší marží prodat. V posledních letech marže rafinérií v USA, severozápadní Evropě a Singapuru spíše stagnovaly. Jak ukazuje benchmark, tak v USA se dle posledních dat držela marže okolo 7 USD na barel, v severozápadní Evropě se jednalo o marži 5,5 USD na barel a v Singapuru činila marže 4,9 USD na barel.

 

Graf č. 3: Regionální marže rafinérií, v USD na barel (zdroj: British Petroleum, Finlord)
Eva Mahdalová_Finlord_marže rafinérií

 

Vytěžitelné ropné rezervy od roku 1997 vzrostly, neboť se zlepšuje technologie těžby. V roce 1997 byly rezervy 1162,1 miliard barelů ropy, načež o 20 let později už byly rezervy 1696,6 miliard barelů ropy. Některým regionům klesá podíl na rezervách. Jak ukazuje graf níže, tak podíl na rezervách za 20 let poklesl Střednímu východu, zemím bývalého Sovětského svazu, Asii a Pacifiku a Evropě, kde je již podíl žalostně kritický. Naopak podíl na rezervách v průběhu 20 let vzrostl Jižní a Střední Americe, Severní Americe, Africe.

 

Graf č. 4,5,6: Rozložení nevytěžených rezerv v letech 1997, 2007, 2017, v procentech (zdroj: British Petroleum, Finlord)
Eva Mahdalová_Finlord_rezervy ropy

Eva Mahdalová_Finlord_ropa

Eva Mahdalová_Finlord_rezervy ropy v EU

 

V nejbližších letech se dá očekávat, že poptávka po ropě poroste, neboť společnost bohatne, počet lidí ve městech stoupá a aut přibývá. To můžeme koneckonců vidět i na datech z ČR. V současnosti je dle dat SDA v České republice 7,8 milionu motorových vozidel. Počet osobních aut na českých silnicích se už vyšplhal na 5,7 milionu kusů. Za posledních 6 let se počet aut zvedl o přibližně 1 milion kusů. Hranice 6 milionů aut na českých silnicích by mohla padnout už v příštím roce. Tempo růstu je skutečně velmi vysoké a ještě vyšší je v asijských zemí, což nádherně ilustruje graf ohledně spotřeby ropy. Tím, jak se v Evropě ztenčují rezervy ropy, tak Evropa bude pochopitelně čím dál tím víc závislejší na dovozu ropy. To Evropu znevýhodňuje, a tedy Evropa by se mohla ocitat pod politickým tlakem ze zahraničí.

19.10.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Roman napsal:

    Neni kde parkovat, je problem prejit cestu, zurivi ridici se tlaci v kolonach, vsude to smradi a huci. <3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ