Finlord Sněmovna financí

Naše investice v září 2018: +0,6 %

3.10.2018

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
201809 Finlord portfolio

Naše soukromé investiční portfolio zaznamenalo v září nárůst hodnoty o 0,6 %. „Na západě nic nového“ – můžeme použít slova Erich Maria Remarqua, ale naštěstí v mnohem lepším kontextu. Ekonomický rozmach USA, Evropy i Asie pokračuje. Momentálně neexistuje silný důvod, který by tento trend měl zastavit. Samozřejmě se objevuje řada lokálních problémů. Zmínit můžeme kupříkladu Argentinu, Turecko nebo také Itálii. Nicméně všechno to jsou spíše regionální problémy, u kterých je málo pravděpodobný scénář přerostení do globální krize. Investoři mohou být zatím klidní a užívat si žně, které jim v posledních 10 letech nabídly finanční trhy.

 

V září jsme naši investiční strategii nijak neměnili. Pořád držíme mix akciových instrumentů a aktiv z kreditních trhů (včetně P2P). Celé naše portfolio můžete sledovat pomocí služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Výukových balíčků.

 

Náš nový fond Slavic Capital, který je určen pro kvalifikované investory, je prakticky plně zainvestován a zajištěn dle investičního plánu. Výsledek za září plní pozitivní očekávání.

 

Naše soukromé portfolio je široce diverzifikované, proto je vývoj hodnoty dlouhdobě velmi plynulý. Z 33 měsíců byly jenom 3 mírně ztrátové.

 

20180930 Finlord portfolio vývoj

 

Jak dopadlo září?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 1 až 3 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK.

 

201809 Finlord portfolio

 

Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2017:

 

201712 Finlord portfolio

 

A tabulka výnosů v roce 2016:

 

201612 Finlord portfolio
Poznámka k EstateGuru a FundingSecure: úroky jsou většinou připsány až při splatnosti úvěru.

 

Ach, ta Itálie

 

O Italech se říká, že jako jediný národ dokážou skutečně milovat, nenávidět, radovat se a žít naplno. Je to jednoduše jeden s nejemočnějších národů na světě. To je určitě výborná vlastnost pro romantické filmy a romány. Pro ekonomický rozmach jsou ale emotivní výlevy spíše přítěží a vhodnější je suchý německo-americký pragmatismus.

 

Následující graf od společnosti Bloomberg ukazuje vývoj HDP v eurozóně od roku 2006 (jedná se o index normalizovaný k 31.3.2008) do současnosti. HDP Itálie je ještě hluboce pod předkrizovou úrovní. Naopak německá ekonomika jednoznačně ujíždí a pořád generuje nová maxima. Za posledních 10 let je rozdíl v ekonomickém růstu mezi těmito ekonomikami až 18 procentuálních bodů. Dokonce i Španělsko, které také patří mezi emotivnější národy, dokázalo v posledních letech rozběhnout opětovný hospodářský růst.

 

20181003 HDP země eurozóny

 

Politická situace v Itálii je velmi složitá a jen málokdy zde dospěje vláda na konec svého mandátního období. Většinou se v zemi konají předčasné volby. Tato nejistota vede k tomu, že všechny strany se uchylují k populismu a ekonomickým reformám se vyhýbají jako čert vatikánským křížům.

 

Nedávno navržený italský rozpočet na rok 2019 vyvolal v EU docela významný povyk, jelikož země chce opět hospodařit s významným rozpočtovým deficitem. Už teď je dluh země nejvyšší v eurozóně. Pokud by náhodou přišlo do Evropy ekonomické zpomalení, tak by se plánovaný deficit určitě významně prohloubil a dluh by prudce stopl. Investoři mají z takovéhoto scénáře oprávněný strach. K tomu ještě s nemilostí koukají na umírající italský finanční systém. Následující obrázek ukazuje velikost aktiv italských bank. Za posledních šest let se objem aktiv snížil o 65 % na 0,32 bilionu EUR. Pokud nebudou banky poskytovat úvěry, tak jednoduše nemůže odstartovat další výrazný ekonomický růst.

 

20181003 Itálie bankovní aktiva

 

Itálie se tedy skutečně nachází ve špatné situaci, což může mít určitý negativní dopad i na celou Evropu. Jak jsme ale uvedli v úvodu, tak celosvětový rozmach to zatím nemůže ohrozit.

 

Globální problémy spotřebitelů

 

Co se týče globálních problémů, tak běžní spotřebitelé řeší kupříkladu cenu piva. V sousedním Německu se cena piva na Oktoberfestu zvedla za posledních 50 let o stovky procent a celkem bezpečně se dá říct, že pivo bude nadále zdražovat průměrným tempem 2 až 3 % ročně. Obecně je cenový trend u alkoholických i nealkoholických nápojů vzestupný. Nápoje v pohostinství pak zdražují relativně více než nápoje nakupované v obchodech.

 

Oktoberfest cena piva

 

Náš výhled na říjen

 

V nejbližším měsíci nečekáme významnější změny na finančních trzích. Pokud se budou akciové indexy pohybovat v rozmezí -5 % až 5 %, tak to nebude překvapující. Investoři ze služby Portfolio Manažer a z fondu Slavic Capital vědí, že naše portfolio je připravené na to, aby vydělalo i při nevýrazném vývoji. Samozřejmě se poohlédneme za několika dalšími investičními platformami a nástroji a uveřejníme hloubkové analýzy. Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru a sledovat náš Twitter a Facebook.

3.10.2018

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ VÝUKOVÝ BALÍČEK A INVESTIČNÍ STRATEGIE