Mladí lidé: méně aktiv, více dluhů
17.10.2018
4 min.
Ve srovnání s minulými generacemi mají současní mladí lidé méně aktiv a naopak jsou více zadlužení. Tento trend je patrný v celém vyspělém světě. Čím to je způsobené? A co mohou mladí lidé dělat proto, aby se jejich finanční situace více zlepšila?
St. Louis Fed udělal v USA výzkum financí domácností současné mladé generace Mileniálů v roce 2016 a předchozí Generace X v roce 2001. Následující graf ukazuje srovnání inflačně očištěných údajů lidí, kteří se v dané generaci a daném roce nacházeli ve věku 20 až 35 let.
Celková aktiva domácnosti mileniálů v USA jsou kolem 160 tisíc USD. Předchozí generace měla aktiva domácností na úrovni 200 tisíc USD. Významně propadl jak objem finančních aktiv, tak i objem nefinančních aktiv. Také poklesl zájem o nákup vlastního bydlení. Naopak celkové zadlužení generace mladých Američanů je momentálně významně vyšší oproti předchozí generaci. To je do značné míry způsobené prudkým nárůstem dluhu na vzdělání.
Mladá generace má v současnosti mnohem vyšší dosažené vzdělání, což je na jedné straně dobře, ale na druhé straně to také znamená, že se mladí lidé později zapojí do pracovního procesu. Tím pádem jsou mediánové příjmy mladých lidí významně nižší oproti předchozím generacím. Údaje z USA dokonce ukazují, že na inflačně očištěné bázi teď vysokoškolsky vzdělaní američtí mileniálové vydělávají méně než dělníci se středoškolským vzděláním před třiceti lety.
Mladí lidé musí vstoupit do pracovního procesu dříve
Studium vysoké školy je určitě dobré kvůli získání nových znalostí, ale není dobré studijní aktivity přehánět. Práce alespoň na poloviční úvazek se dá při vysokoškolském studiu celkem bez problémů stíhat. Přeci jen jsou ceny zboží a služeb vyhnané značně nahoru nejenom ve světě, ale i v ČR. A určitě nepoklesnou. Kdo jenom studuje a nepracuje, ten brzy zjistí, že si pomalu ani nekoupí oblečení, o nějakém bytu ani nemluvně.
V celé společnosti sledujeme jednoznačný zpožďovací trend – v průměru později se odchází do pracovního procesu, později se lidé berou, později se rodí děti a později odchází lidé do důchodu. A toto zpožďování se určitě bude nadále prohlubovat. Kdo chce být bohatý, tak ten si musí najít svůj způsob, jak naopak svůj život zrychlit – rychleji dosáhnout maximální vzdělání, rychleji začít budovat pracovní kariéru, dříve začít s budováním portfolia finančních či nefinančních aktiv.
Pokud máte třeba kolem 25 let a vaši kamarádi se vám na večírku vysmívají, že jste kariéristi, tak vás to nemusí trápit. Tito kamarádi budou později také kariéristi, protože se z alkoholového opojení jednou probudí a uvědomí si, že na dně láhve peníze nenajdou.
Pokud chcete začít vytvářet portfolio finančích aktiv a nevíte jak, tak začnětě od našich Investičních strategií.
17.10.2018
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář