Nehmotný majetek a oceňovací techniky
17.9.2018
4 min.
Technologie potažmo nehmotný majetek zásadně mění způsob, jakým žijeme a podnikáme. To se samozřejmě projevuje i ve světě investic. Nehmotná aktiva nabývají čím dál tím víc na důležitosti, což by měli i investoři v rámci ohodnocování společností brát v úvahu.
Pokud chcete získat dlouhodobé myšlenky, na kterých je postaven i náš hedgeový fond Slavic Capital, tak se přihlaste do newsletteru.
Na grafu níže je výkonnost akciového indexu Russel 1000 Growth (tmavě modrá křivka), ve kterém je zahrnuto 1000 růstových společností v USA. Dále je na grafu znázorněná výkonnost akciového indexu Russel 1000 Value (tmavě oranžová křivka), v němž je zahrnuto 1000 hodnotových společností a šedá křivka znázorňuje akciový index S&P 500. Výkonnost na grafu je měřena ode dna z března 2009 do března roku 2018. Jak je z grafu patrné, tak nejnižší zhodnocení v tomto období zaznamenal Russel 1000 Value a to 325 %, index S&P 500 zhodnotil o 382 %, přičemž největší zhodnocení zaznamenal index Russel 1000 Growth a to až o 457 %. Indexy S&P 500 a Russel 1000 Growth obsahují růstové firmy, které mají spoustu nehmotného majetku. A právě v posledních letech se velmi významně dařilo společnostem, které disponují rozsáhlým nehmotným majetkem.
Index S&P 500 je složený jak z value, tak i growth společností a podíl hodnoty nehmotného majetku na celkové hodnotě indexu S&P 500 za poslední roky významně narostl. Následující graf ukazuje procentuální podíl nehmotného majetku z celkové hodnoty na indexu S&P 500. Pod pojmem nehmotný majetek si můžeme představit patenty, autorská práva, franšízy, goodwill, ochranné známky atd.. Ještě v 70. letech činil podíl hodnoty nehmotného majetku na indexu S&P 500 ani ne 20 %, zatímco dnes je podíl nehmotného majetku na indexu S&P 500 více než 80 %.
„Veiled Value“ jsou takové akcie, kterou jsou podle ukazatele cena/hodnota vlastního kapitálu ve třetině nejdražších akcií, ale podle jiných ohodnocovacích metod jsou ve třetině těch nejlevnějších. Logika je taková, že společnosti s vysokým objemem nehmotného majetku mají typicky vysoký poměr cena/vlastní kapitál a zdají se být drahé. Nicméně od roku 1987 takovéto akcie generovaly nadvýnosnost a významně stoupla jejich tržní kapitalizace. V posledních letech je dobíhají FANG akcie (Facebook, Amazon, Netflix, Google). Na druhé straně společnosti ze záporným vlastním kapitálem dlouhodobě zaostávají.
Investoři se v důsledku interních změn ve fungování firem musí učit nové techniky oceňování, které jsou více zaměřené na nehmotný majetek. Typickým příkladem jsou provozovatelé sociálních sítí, služeb sdílené ekonomiky nebo fintech projekty.
17.9.2018
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Warren Buffett, ikona investičního světa, sází na opatrnost. Namísto honby za dalšími velkými ...
Více informací19.11.2024
4 min.
Napsat komentář