Finlord Sněmovna financí

Které akciové sektory jsou nejstabilnější?

12.9.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Tržby a zisky dle sektorů

Které akciové sektory vykazují dlouhodobě nejvyšší stabilitu tržeb a zisků? U kterých naopak panuje obrovská nejistota ohledně budoucího vývoje? Podívejme se na data z USA od roku 1998. Za posledních 20 let byly dvě recese, takže vzorek dat už je celkem relevantní.

 

Hledáte praktické školení prověřených investičních postupů? Máme pro vás službu Portfolio Manažer.

 

Následující grafy poradenské společnosti Yardeni ukazují vývoj tržeb firem v celém indexu S&P 500 a v jednotlivých sektorech. Jednoznačně nejstabilnější vývoj je v sektoru zdravotnictví (health care). Ani recese nezpůsobily propad tržeb. Tento vývoj je pochopitelný. Americká populace postupně stárne a poptávka po zdravotní péči neustále roste. A je celkem jedno, jestli je ekonomická expanze nebo recese. Celkem stabilní je i sektor nezbytného zboží (consumer staples), kde jsou kupříkladu potravinářské společnosti nebo výrobci drogerie. Ostatní sektory jsou pak více či méně ovlivněné hospodářským cyklem nebo jinými krátkodobými faktory. Sektor průmyslových společností (industrials) trochu méně, naopak třeba energetický sektor se vyznačuje rozsáhlými výkyvy tržeb.

 

akciové sektory tržby

 

Velmi podobný vývoj můžeme sledovat i na časové řadě zisků firem v daných sektorech. Následující série grafů ukazuje zisk na akcii. Opět mají nejstabilnější zisk společnosti z oblasti zdravotnictví a z oblasti nezbytného zboží. Nejvýraznější nárůst zisků ale zaznamenaly technologické společnosti, což jsme už rozebírali v několika předchozích analýzách.

 

akciové sektory zisky

 

Pro doplnění ještě připojujeme graf P/E poměru na základě očekávaných zisků.

 

akciové sektory PE poměr

 

Stabilita finančního vývoje se nám hodí, pokud chceme s vysokou mírou pravděpodobnosti prognózovat budoucí tržby a zisk. U zdravotnických firem bude tato prognóza mnohem snadnější a přesnější než kupříkladu u firem z oblasti energetiky.

12.9.2018

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ