Finlord Sněmovna financí

Z čeho se skládá váš Apple iPhone?

14.9.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Apple iPhone X komponenty

Z jakých komponentů je poskládaný váš Apple iPhone? Tento týden proběhla pravidelná každoroční akce pro „jablíčkáře“, kdy Apple představila nové produkty. Nové IPhony XS, XS Max a XR přinesly spíše menší zlepšení. Pozornost se letos více zaměřila na iWatch 4. Novinky ještě v prodeji nejsou, takže rozbor komponentů zatím k dispozici nemáme (bude cca v říjnu). Nicméně, dá se očekávat, že až tak veliká změna v dodavatelích nenastala. Proto se podíváme na rozbor dodavatelů komponentů u loňského iPhone X, který připravil server Tech Insights.

 

Následující obrázek ukazuje základní desku iPhone X (2017). Je patrné, že Apple využívá hned řadu dodavatelů komponentů. Od společnosti Skyworks Solutions, které jsme se věnovali v nedávné analýze, odebírá zesilovače a směrovače signálu. Od NXP Semiconductors odebírá NFC (prakticky všichni výrobci telefonů mají NFC od této společnosti). Od společnosti Broadcom odebírá bezdrátové nabíjení, od Intelu odebírá modem, vysílač rádiových frekvencí a komponenty řízení proudu, od Muraty odebírá Wi-Fi modul, od Avago má procesory signálu, od Qorvo zesilovače signálu.

 

Apple iPhone X komponenty

 

U jednotlivých šarží telefonů mohou být některé komponenty od jiných výrobců, jelikož se Apple snaží diverzifikovat dodavatele. Zejména je možné sledovat alternování modemů od společností Intel a Qualcomm. Případně se alternují zesilovače signálu mezi Skyworks, Qorvo a Avago.

 

Dále je pak možné identifikovat další iPhone komponenty z následujícího obrázku. Konkrétně je velmi důležitý Apple A11 Bionic procesor, který spolupracuje s operační RAM pamětí od Samsungu. Nabíjení telefonu dodává společnost Texas Instruments. Řadič USB-C konektoru pak dodává společnost Cypress. Asic procesor a řadič OLED obrazovky je od STMicroelectronics. Samotná OLED obrazovka je pak od Samsungu.

 

Apple iPhone X komponenty2

 

Na posledním obrázku ještě můžeme vidět NAND flash paměť od Toshiby a zesilovač audio signálu od Cirrus Logic.

 

Apple iPhone X komponenty3

 

Další komponenty, které jsme nezmínili: objektivy a senzory pohybu jsou od Sony. Senzor světla je od AMS. Řadiče proudu jsou od Dialog Semiconductor.

 

Server Tech Insights také připravil cenový rozbor komponentů, viz následující obrázek. Celkové náklady na hardware vychází na přibližně 358 dolarů, což by byla méně než polovina ceny telefonu na pultech obchodů. Nicméně do koncové ceny je pak nutné přičíst náklady na software, distribuci, marketing, administraci a tak dále. Uvedené náklady je nutné brát s rezervou, jelikož přesné ceny nejsou známé. Některé analytické odhady ceny komponentů pracují spíše s celkovou cenou nad 400 nebo dokonce 500 dolary.

 

Apple-iPhone-X-Components-Costing

 

Z uvedených komponentů je nejdražší OLED display s cenou 66 dolarů (některé čínské servery uvádí, že cena je spíše kolem 80 dolarů). Druhým nejdražším komponentem je pak A11 procesor, který si ale Apple navrhuje sama (vyrábí jej TSMC). Poměrně drahý je i objektiv s cenovkou 40 dolarů. Zajímavé je to, že paměť není až tak drahá. Přitom velikost paměti je jedna z položek, která významně ovlivňuje celkovou cenu pro zákazníky. Nemůžeme se divit, že nový iPhone XS Max už bude mít až 512 GB úložiště. U zákazníků, kteří si tuto variantu koupí, bude společnost dosahovat nadprůměrnou ziskovou marži.

 

Všichni zmínění dodavatelé součástek jsou burzovně obchodované společnosti. Některé jsou z hlediska ohodnocení a budoucího potenciálu více atraktivní, jiné méně. My se kromě Skyworks Solutions budeme věnovat ještě dalším dvěma. Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru a sledujete nás na Twitteru a Facebooku, ať Vám neutečou další analýzy.

14.9.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Roman napsal:

    Tohle investori uz dlouho vedi a nektere z techto dodavatelu sou primo zavisli na Apple. Kdyz pak Apple zmeni dodavatele, dokaze to znatelne ovlivnit hodnotu akcii puvodniho.

    admin napsal:

    Ano, je to tak, řada dodavatelů komponentů má vysokou závislost od Applu, Samsungu a Huaweie. Napříště ještě připřavíme článek s rozborem Samsung a Huawei telefonů, ať je přehled kompletní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS